romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dvě stovky rumunských Romů se popraly po zrušení dětské svatby

Bukurešť , 28.2.2008 15:57, (ČTK)

Přibližně dvě stovky Romů z jedné vsi v Rumunsku se popraly poté, co rodina čtrnáctiletého ženicha zrušila sňatek s dvanáctiletou nevěstou. Ve rvačce došlo podle úřadů i na nože a jiné zbraně.

Podle policie se vesničané z obce Sinesti, ležící 30 kilometrů na východ od Bukurešti, porvali ve středu za užití břitev, nožů a loveckých pušek, z nichž stříleli gumové projektily. Podle listu Adevarul bylo zraněno 12 lidí. Prokurátor Maximilian Basescu oznámil, že před soudem stane jeden zatčený rváč, kterého obvinil z pokusu o vraždu a ničení cizího majetku.

Podle rumunských zákonů je podmínkou pro uzavření sňatku dosažení 18 let, ale se souhlasem rodičů se lze vdát či oženit již v šestnácti. Nicméně v zemi se docela tolerují i dětské svatby, uzavírané podle dávné tradice mezi příslušníky romské menšiny hned na prahu puberty.

V Sinesti se prý začala nejprve prát nevěstina rodina, rozzuřená ze zrušení svatby, s ženichovou rodinou. Ale pak se rvačka rozšířila po celé vsi.

V roce 2003 dvanáctiletá dcera "cikánského barona" utekla z vlastní svatby a tím rozvířila celonárodní debatu o nucených sňatcích dospívajících Romů. Tyto praktiky kritizovala i Evropská unie, k níž Rumunsko nedávno přistoupilo. Podle oficiálních údajů v Rumunsku žije na půl milionu Romů, ale podle odhadů je jich dvakrát tolik. Mnozí se však kvůli rozšířeným předsudkům k romské národnosti nehlásí.

Přečteno: 1208x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rumunsko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo