romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dvě stovky rumunských Romů se popraly po zrušení dětské svatby

Bukurešť , 28.2.2008 15:57, (ČTK)

Přibližně dvě stovky Romů z jedné vsi v Rumunsku se popraly poté, co rodina čtrnáctiletého ženicha zrušila sňatek s dvanáctiletou nevěstou. Ve rvačce došlo podle úřadů i na nože a jiné zbraně.

Podle policie se vesničané z obce Sinesti, ležící 30 kilometrů na východ od Bukurešti, porvali ve středu za užití břitev, nožů a loveckých pušek, z nichž stříleli gumové projektily. Podle listu Adevarul bylo zraněno 12 lidí. Prokurátor Maximilian Basescu oznámil, že před soudem stane jeden zatčený rváč, kterého obvinil z pokusu o vraždu a ničení cizího majetku.

Podle rumunských zákonů je podmínkou pro uzavření sňatku dosažení 18 let, ale se souhlasem rodičů se lze vdát či oženit již v šestnácti. Nicméně v zemi se docela tolerují i dětské svatby, uzavírané podle dávné tradice mezi příslušníky romské menšiny hned na prahu puberty.

V Sinesti se prý začala nejprve prát nevěstina rodina, rozzuřená ze zrušení svatby, s ženichovou rodinou. Ale pak se rvačka rozšířila po celé vsi.

V roce 2003 dvanáctiletá dcera "cikánského barona" utekla z vlastní svatby a tím rozvířila celonárodní debatu o nucených sňatcích dospívajících Romů. Tyto praktiky kritizovala i Evropská unie, k níž Rumunsko nedávno přistoupilo. Podle oficiálních údajů v Rumunsku žije na půl milionu Romů, ale podle odhadů je jich dvakrát tolik. Mnozí se však kvůli rozšířeným předsudkům k romské národnosti nehlásí.

Přečteno: 1213x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rumunsko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo