romea - logo
22. října 2021 (pátek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dvouletá Natálka z Vítkova je stále v kritickém stavu, útok byl zřejmě plánovaný, útočníci zastavili přívod vody

Ostrava, 20.4.2009 13:03, (ROMEA)

Dvouletá holčička, která byla popálena při požáru rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, je stále v kritickém stavu. Mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný uvedl, že zůstává v péči lékařů z oddělení pediatrické a resuscitační péče. Podle něj budou pro osud dítěte rozhodující další dva dny. "Nechceme zatím prognózovat. Víc budeme vědět zítra a pozítří," řekl dnes ČTK Oborný. Dům obývali Romové.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Útočníci na romskou rodinu křičeli: "Tak si tady klidně shořte, cikáni!"
Některé politiky z ignorace nárustu neonacismu probudil až pokus o upálení dvouletého děvčátka

VIDEO
Mabisteren! Nezapomeňte!

Dům vzplanul v noci na neděli, zřejmě po útoku zápalnými lahvemi, které neznámí pachatelé vhodili do domku romské rodiny. Policisté případ vyšetřují jako obecné ohrožení a ublížení na zdraví. Policie prověřuje i to, zda žhářský útok neměl rasový motiv.

Stav popálené matky je stabilizovaný. I nadále je v péči lékařů popáleninového centra. Dítě utrpělo při požáru, který byl pravděpodobně založen úmyslně, rozsáhlé popáleniny druhého a třetího stupně na více než 80 procentech těla. Popáleniny druhého a třetího stupně utrpěla i sedmadvacetiletá matka dítěte. Plameny zasáhly až 30 procent jejího těla. Popáleniny na zádech a končetinách má i třiatřicetiletý muž, který je nyní v péči chirurgické jednotky intenzivní péče Slezské nemocnice Opava. I jeho zdravotní stav je stabilizovaný.

Romský aktivista Kumara Vishwanathan dnes ČTK řekl, že zápalné láhve byly celkem čtyři. "Vycházím z toho, co nám řekla rodina," uvedl. Pravděpodobně první láhev podle něj proletěla oknem do pokoje, kde spala babička zraněné dívky. "Další pak do pokoje, kde spaly děti. Nad vchodem pak rozbili malé okno a třetí zápalnou láhev vhodili do vchodu. Bylo to cynické. Udělali to proto, aby obyvatelé domku nemohli ven," tvrdí Kumar. Čtvrtá zápalná láhev podle něj oknem neproletěla. "Zastavila ji anténa televize. Hořelo jenom okno," uvedl.

Podle něj se útočníci dobře připravili a údajně podle slov rodiny před útokem zastavili přívod vody. "Ventil byl přístupný u vchodu do domku," doplnil Vishwanathan.

Mluvčí severomoravské policie Soňa Štětínská dnes ČTK řekla, že kriminalisté už vyslechli desítky lidí. Převážně obyvatele okolních domů. "Zatím nemáme nic, co by jednoznačně vedlo ke konkrétnímu motivu. Ten rasový je jen jednou z prověřovaných možností," řekla. Policie nyní zkoumá i to, zda za útokem nemohly být i jiné pohnutky. "Motiv mohl být třeba osobní nebo finanční. Rodina či někdo z jejich členů se mohl s někým pohádat či někomu dlužit peníze," vysvětlila.
Stopy nalezené na místě nyní zkoumají experti. Jejich cílem je vyloučit či potvrdit fakt, že požár byl úmyslně založen zápalnými lahvemi. Policie také předpokládá, že zápalných lahví mohlo být více. "Dospěli k tomu experti, kteří vyhodnocují nalezené skleněné úlomky. Musí to ještě porovnat s dalšími stopami," vysvětlila Štětínská.

Policie od vyslechnutých sousedů a obyvatel domu získala informaci, že v době, kdy požár vypukl, projíždělo místem neznámé auto tmavé barvy. "Žádáme tímto občany, kteří by mohli k vozidlu a jeho osádce jakékoli informace, aby volali na bezplatnou linku 158," řekla Štětínská. Dodala, že kriminalisté by uvítali i další informace k případu. "Zejména poznatky o tom, kdo se na místě požáru či v jeho okolí pohyboval," zakončila.

KAM DÁL?
Útočníci na romskou rodinu křičeli: "Tak si tady klidně shořte, cikáni!"
Některé politiky z ignorace nárustu neonacismu probudil až pokus o upálení dvouletého děvčátka

 

 

 

Přečteno: 2202x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, Neonacismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo