romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Emil Cina: Na Vlada Oláha budu rád vzpomínat

Praha, 30.1.2012 13:25, (ROMEA)

Zpráva o odchodu Vlada Oláha mě velmi zarmoutila. Oba jsme byli stejný ročník, když přijel do Prahy ze Slovenska, pracovali jsme spolu nějaký čas v uhelných skladech v Praze na Žižkově. Byla to těžká práce, ale po finanční stránce byla dobrá. Po roce 1989 se nám oběma změnil život.

Já jsem nastoupil do Českého rozhlasu, kde jsem nejprve pracoval ve správě budovy, později jsem tam moderoval vysílání pro Romy. V 90. letech jsme oba psali do romského časopisu Gendalos (Zrcadlo). Jezdili jsme spolu pravidelně na semináře po celém Československu, později už České republice. Jeho výborné nápady pro rozvoj romštiny často našly uplatnění - jak v jeho knížkách, tak v jeho nejrůznějších vydavatelských počinech.

Jeho osobní život byl pro nás dva velice humorný, rádi jsme si vyprávěli naše společné zážitky, na které stále strašně rád vzpomínám. Než Vlado onemocněl, byli jsme v dost těsném kontaktu. Snad nejhorší pro Vlada bylo, když mu odešla žena. Od té doby se všechno změnilo. Emil Cina, romský spisovatel a překladatel Je velká škoda, že už není mezi námi. Čest jeho památce!

Přečteno: 228x
 

Kam dál:

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz..
romea - logo