romea - logo
21. ledna 2020 (úterý)
svátek má Běla
Loading
rozšířené vyhledávaní

Emil Ščuka: Opustil nás náš prezident

Praha, 19.12.2011 15:16, (ROMEA)
ilustrační foto

Jen velmi těžko nacházím slova, která by vyjádřila hluboký zármutek nad odchodem Václava Havla. Odchází člověk, který měl velký podíl i na vzniku romského hnutí.

Byl to Václav Havel, který dne 21.11.1989 přijal od zástupců Romské občanské iniciativy „Prohlášení ROI“ a připojení k OF. Díky jeho podpoře Romové měli v nově vznikajícím OF důstojné místo a stali se součásti revolučního hnutí listopadových dnů.

Díky Václavu Havlovi Romové byli zastoupeni ve všech strukturách OF včetně vedení národnostní komise ve které, kromě Romů byli zastoupeny všechny národnosti žijící na území Československa. Byl to Václav Havel, který jako první začal užívat název Romové tak, jak jsme se my sami pojmenovali v Prohlášení ROI. Václav Havel podpořil na ustavujícím sjezdu ROI i vznik romské politické strany prostřednictvím své poradkyně Věry Čáslavské, která jménem pana prezidenta pozdravila 600 romských delegátů. Byl jedním z mála lidí v OF, který neměl výhrady ke vzniku politické strany založené na národnostním principu.

Romové v celém Československu Václava Havla milovali jako skutečně svého prezidenta. Právě prostřednictvím prezidenta a našemu vztahu k němu jsme se identifikovali s českým státem a byli jsme hrdí, že žijeme v zemi, kde Václav Havel je prezidentem. Všichni z nás Romů jsme cítili, že je to i náš prezident. Romové mu svoji vděčnost a úctu vyjádřili na 1. Mezinárodním Romfestu v Brně-Líšni, kde bylo přítomno přes 10.000 Romů z celého Československa. Kromě prezidenta Václava Havla se tohoto jedinečného kulturního meetingu zúčastnili i členové vlády, Parlamentu jak z České tak i Slovenské republiky.

Určitě nemůžeme zapomenout na okamžitou pomoc a prezidentovu jednoznačnou reakci poté, co jsme ho informovali o útocích skinheadů na romské obyvatelstvo v Severních Čechách. Prezident Havel jednoznačně a důrazně vyzval ministra vnitra k okamžité rezignaci, což se následující den také stalo. Prezident Václav Havel se také v souvislosti se zmíněnými útoky na jaře roku 1990 zasadil o to, že romská obydlí a města v Severních Čechách byla hlídána vojenskými hlídkami.

V neposlední řadě nelze upřít prezidentovi Václavu Havlovi také jeho zásluhu na tom, že ROI v rámci OF v prvních svobodných volbách získala 8 poslaneckých mandátů do zákonodárných sborů. Bylo to historický poprvé, co Romové zasedli v Parlamentu na území Československa. Toto prvenství bylo i světové, neboť dosud Romové neměli tuto možnost reprezentovat svůj národ nikde ve světě. Pamatuji se na rekce významných Romů z IRU zástupců zemí z celého světa, jak nám našeho prezidenta záviděli, ale zároveň i přáli. Václav Havel byl první hlavou státu, který přijímal romské reprezentanty z Československa, ale také mezinárodní reprezentaci Romů.

Václav Havel byl příkladem pro jiné hlavy států v Evropě i ve světě a pomohl nám tak otevřít dveře do nejvyšších pater politiky jednotlivých zemí, což předtím byl jev nevídaný.

Václav Havel po celou dobu svého funkčního období se živě zajímal o Romy na neformálních setkáních ve vile Amálie si pravidelně zval romské osobnosti, které měly co říct k vývoji a budoucnosti Romů v naší zemi. Václavu Havlovi nelze upřít prvenství v tom, že nás Romy poprvé jako hlava státu viděl jako lidi, jako občany rovnocenné před zákonem, bez nějakých přívlastků a pojmenování.

Rozdíl mezi ním a jinými politiky v tomto státě je ten, že zatímco každý Rom v této zemi byl pro Václava Havla především člověk se všemi právy a povinnostmi jako kterýkoliv jiný občan, ostatní politici nás viděli a vidí především jako nevoliče jejich politických stran a tudíž jsme pro ně nezajímaví a pouze problémoví, kteří něco neustále žádají, ale jejich strany nevolí.

Václav Havel se nebál veřejně zastávat Romů, i když věděl, že politicky a také v oblíbenosti u veřejnosti tím může hodně ztratit. Nikdy předem politicky nekalkuloval.

Václav Havel tím, že byl i naším prezidentem, nám dal pocit sounáležitosti k Československé a poté i České republice. Romové začali být hrdí na to, že jsou Romové a zároveň hrdí na to, že jsou Češi. Bohužel tento pocit dlouho u nás nevydržel, ale to bylo chybou jiných okolností, které už prezident nemohl ovlivnit.

Z odchodu Václava Havla my všichni Romové ztrácíme velkého ochránce, bojovníka za svobodu a lidská práva. Ztrácíme jistotu, že když bude nejhůř, Václav Havel nám pomůže. Ale věřím, že jeho myšlenky, ideály a jeho filozofie budou žít dál, o čemž svědčí především stovky mladých lidí v těchto dnech na náměstích, kteří předčítají Havlova díla, tisíce truchlících lidí a také jeho blízcí přátelé, kteří budou dál šířit dílo Václava Havla. Je nám všem smutno, pane prezidente.

Děkujeme Vám za vše a slibujeme, pane prezidente, že nikdy nezapomeneme, že láska a pravda vítězí nad lží a nenávistí.

JUDr. Emil Ščuka
Přečteno: 3543x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Zemřel Václav Havel, Václav HavelHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo