romea - logo
19. února 2020 (středa)
svátek má Patrik
Loading
rozšířené vyhledávaní

Emil Ščuka: Opustil nás náš prezident

Praha, 19.12.2011 15:16, (ROMEA)
ilustrační foto

Jen velmi těžko nacházím slova, která by vyjádřila hluboký zármutek nad odchodem Václava Havla. Odchází člověk, který měl velký podíl i na vzniku romského hnutí.

Byl to Václav Havel, který dne 21.11.1989 přijal od zástupců Romské občanské iniciativy „Prohlášení ROI“ a připojení k OF. Díky jeho podpoře Romové měli v nově vznikajícím OF důstojné místo a stali se součásti revolučního hnutí listopadových dnů.

Díky Václavu Havlovi Romové byli zastoupeni ve všech strukturách OF včetně vedení národnostní komise ve které, kromě Romů byli zastoupeny všechny národnosti žijící na území Československa. Byl to Václav Havel, který jako první začal užívat název Romové tak, jak jsme se my sami pojmenovali v Prohlášení ROI. Václav Havel podpořil na ustavujícím sjezdu ROI i vznik romské politické strany prostřednictvím své poradkyně Věry Čáslavské, která jménem pana prezidenta pozdravila 600 romských delegátů. Byl jedním z mála lidí v OF, který neměl výhrady ke vzniku politické strany založené na národnostním principu.

Romové v celém Československu Václava Havla milovali jako skutečně svého prezidenta. Právě prostřednictvím prezidenta a našemu vztahu k němu jsme se identifikovali s českým státem a byli jsme hrdí, že žijeme v zemi, kde Václav Havel je prezidentem. Všichni z nás Romů jsme cítili, že je to i náš prezident. Romové mu svoji vděčnost a úctu vyjádřili na 1. Mezinárodním Romfestu v Brně-Líšni, kde bylo přítomno přes 10.000 Romů z celého Československa. Kromě prezidenta Václava Havla se tohoto jedinečného kulturního meetingu zúčastnili i členové vlády, Parlamentu jak z České tak i Slovenské republiky.

Určitě nemůžeme zapomenout na okamžitou pomoc a prezidentovu jednoznačnou reakci poté, co jsme ho informovali o útocích skinheadů na romské obyvatelstvo v Severních Čechách. Prezident Havel jednoznačně a důrazně vyzval ministra vnitra k okamžité rezignaci, což se následující den také stalo. Prezident Václav Havel se také v souvislosti se zmíněnými útoky na jaře roku 1990 zasadil o to, že romská obydlí a města v Severních Čechách byla hlídána vojenskými hlídkami.

V neposlední řadě nelze upřít prezidentovi Václavu Havlovi také jeho zásluhu na tom, že ROI v rámci OF v prvních svobodných volbách získala 8 poslaneckých mandátů do zákonodárných sborů. Bylo to historický poprvé, co Romové zasedli v Parlamentu na území Československa. Toto prvenství bylo i světové, neboť dosud Romové neměli tuto možnost reprezentovat svůj národ nikde ve světě. Pamatuji se na rekce významných Romů z IRU zástupců zemí z celého světa, jak nám našeho prezidenta záviděli, ale zároveň i přáli. Václav Havel byl první hlavou státu, který přijímal romské reprezentanty z Československa, ale také mezinárodní reprezentaci Romů.

Václav Havel byl příkladem pro jiné hlavy států v Evropě i ve světě a pomohl nám tak otevřít dveře do nejvyšších pater politiky jednotlivých zemí, což předtím byl jev nevídaný.

Václav Havel po celou dobu svého funkčního období se živě zajímal o Romy na neformálních setkáních ve vile Amálie si pravidelně zval romské osobnosti, které měly co říct k vývoji a budoucnosti Romů v naší zemi. Václavu Havlovi nelze upřít prvenství v tom, že nás Romy poprvé jako hlava státu viděl jako lidi, jako občany rovnocenné před zákonem, bez nějakých přívlastků a pojmenování.

Rozdíl mezi ním a jinými politiky v tomto státě je ten, že zatímco každý Rom v této zemi byl pro Václava Havla především člověk se všemi právy a povinnostmi jako kterýkoliv jiný občan, ostatní politici nás viděli a vidí především jako nevoliče jejich politických stran a tudíž jsme pro ně nezajímaví a pouze problémoví, kteří něco neustále žádají, ale jejich strany nevolí.

Václav Havel se nebál veřejně zastávat Romů, i když věděl, že politicky a také v oblíbenosti u veřejnosti tím může hodně ztratit. Nikdy předem politicky nekalkuloval.

Václav Havel tím, že byl i naším prezidentem, nám dal pocit sounáležitosti k Československé a poté i České republice. Romové začali být hrdí na to, že jsou Romové a zároveň hrdí na to, že jsou Češi. Bohužel tento pocit dlouho u nás nevydržel, ale to bylo chybou jiných okolností, které už prezident nemohl ovlivnit.

Z odchodu Václava Havla my všichni Romové ztrácíme velkého ochránce, bojovníka za svobodu a lidská práva. Ztrácíme jistotu, že když bude nejhůř, Václav Havel nám pomůže. Ale věřím, že jeho myšlenky, ideály a jeho filozofie budou žít dál, o čemž svědčí především stovky mladých lidí v těchto dnech na náměstích, kteří předčítají Havlova díla, tisíce truchlících lidí a také jeho blízcí přátelé, kteří budou dál šířit dílo Václava Havla. Je nám všem smutno, pane prezidente.

Děkujeme Vám za vše a slibujeme, pane prezidente, že nikdy nezapomeneme, že láska a pravda vítězí nad lží a nenávistí.

JUDr. Emil Ščuka
Přečteno: 3548x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Zemřel Václav Havel, Václav HavelHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo