romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ENAR v souvislosti s Norskem: Přijměte opatření proti pravicovému extremismu

Brusel, 25.7.2011 16:56, (ROMEA)

Nevládní organizace Evropská síť proti rasismu (ENAR) vyzvala dnes politické lídry evropských států, aby se "probudili" a přijali nezbytná opatření na vzrůstající projevy násilí ze strany představitelů extrémních pravicových hnutí. Výzva ENAR-u přichází po tragických pátečních útocích na civilní obyvatelstvo v Norsku.

Nevládní organizace Evropská síť proti rasismu dnes odsoudila bombový útok a masové vraždění nevinných civilistů a pozůstalým zaslala projevy upřímné soustrasti a morální podpory ve chvílích, které jsou plné bolesti, strachu, ztráty a nepochopení.

Podle prohlášení ENAR-u je již jasné, že hlavní viník těchto hrozných událostí byl ovlivněn z ideologií extrémní pravice a napojen na struktury tohoto hnutí. I proto toto nevládní hnutí vyzývá politické lídry evropských zemí, aby už přestali tolerovat rostoucí projevy násilí tohoto druhu a konečně zakročili proti viníkům.

"Velká většina evropské většinové populace zůstává jakoby necitlivá k četným obětem, které si vyžádaly akce hnutí extrémní pravice. Tyto oběti pocházejí zejména z menšinových komunit, jako jsou židé, černoši, muslimové, Romové, homosexuálové a lesbičky," uvádí se v prohlášení ENAR-u.

Avšak podle představitelů této organizace tragické události v Oslu a na ostrově Utöya dokazují, že pravicově-extremistické ideologie jsou škodlivé pro celou společnost, a ne pouze pro určité společenské menšiny: každý se může stát obětí ultrapravicových fanatiků, kteří se snaží zabránit různorodosti naší společnosti.

Organizace ENAR ve svém stanovisku poukazuje na skutečnost, že je ostudné, když si někteří političtí lídři půjčují výrazy a slovník typické pro extrémní pravici jen proto, aby získali více voličů z tohoto tábora. Takový postoj podle ENAR-u nejenže zlehčuje a banalizuje akce extrémní pravice, které nabourávají dědictví evropské demokracie, ale dělá z politiků spoluviníky za šířící se pravicové násilí na našem kontinentu.

"Místo aby politici novými myšlenkami a inovativními vizemi směle čelili výzvám současnosti, jako jsou například stárnutí obyvatelstva, migrace, přerozdělování moci a bohatství, finanční krize, nezaměstnanost či ubývání střední třídy, mnozí z nich raději sáhnou po oblíbených tématech extrémní pravice, které sice kladou dobré otázky, ale nabízejí špatné odpovědi, "uvádí se ve stanovisku ENAR-u.

Předseda ENAR-u dr. Chiba Onyeji poukázal na skutečnost, že ignorace extrémních pravicových hnutí v Evropě a zlehčování jejich aktivit za posledních deset let přináší své otrávené ovoce. Podle něj se dnes každý z nás může stát potenciálním terčem pro fanatiky z řad extrémní pravice, kteří se snaží narušit současný řád, stabilitu, soužití a důvěru ve společnost, v níž žijeme.

jb, TASR
Přečteno: 806x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Brusel, NorskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo