romea - logo
23. ledna 2020 (čtvrtek)
svátek má Zdeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

ENAR v souvislosti s Norskem: Přijměte opatření proti pravicovému extremismu

Brusel, 25.7.2011 16:56, (ROMEA)

Nevládní organizace Evropská síť proti rasismu (ENAR) vyzvala dnes politické lídry evropských států, aby se "probudili" a přijali nezbytná opatření na vzrůstající projevy násilí ze strany představitelů extrémních pravicových hnutí. Výzva ENAR-u přichází po tragických pátečních útocích na civilní obyvatelstvo v Norsku.

Nevládní organizace Evropská síť proti rasismu dnes odsoudila bombový útok a masové vraždění nevinných civilistů a pozůstalým zaslala projevy upřímné soustrasti a morální podpory ve chvílích, které jsou plné bolesti, strachu, ztráty a nepochopení.

Podle prohlášení ENAR-u je již jasné, že hlavní viník těchto hrozných událostí byl ovlivněn z ideologií extrémní pravice a napojen na struktury tohoto hnutí. I proto toto nevládní hnutí vyzývá politické lídry evropských zemí, aby už přestali tolerovat rostoucí projevy násilí tohoto druhu a konečně zakročili proti viníkům.

"Velká většina evropské většinové populace zůstává jakoby necitlivá k četným obětem, které si vyžádaly akce hnutí extrémní pravice. Tyto oběti pocházejí zejména z menšinových komunit, jako jsou židé, černoši, muslimové, Romové, homosexuálové a lesbičky," uvádí se v prohlášení ENAR-u.

Avšak podle představitelů této organizace tragické události v Oslu a na ostrově Utöya dokazují, že pravicově-extremistické ideologie jsou škodlivé pro celou společnost, a ne pouze pro určité společenské menšiny: každý se může stát obětí ultrapravicových fanatiků, kteří se snaží zabránit různorodosti naší společnosti.

Organizace ENAR ve svém stanovisku poukazuje na skutečnost, že je ostudné, když si někteří političtí lídři půjčují výrazy a slovník typické pro extrémní pravici jen proto, aby získali více voličů z tohoto tábora. Takový postoj podle ENAR-u nejenže zlehčuje a banalizuje akce extrémní pravice, které nabourávají dědictví evropské demokracie, ale dělá z politiků spoluviníky za šířící se pravicové násilí na našem kontinentu.

"Místo aby politici novými myšlenkami a inovativními vizemi směle čelili výzvám současnosti, jako jsou například stárnutí obyvatelstva, migrace, přerozdělování moci a bohatství, finanční krize, nezaměstnanost či ubývání střední třídy, mnozí z nich raději sáhnou po oblíbených tématech extrémní pravice, které sice kladou dobré otázky, ale nabízejí špatné odpovědi, "uvádí se ve stanovisku ENAR-u.

Předseda ENAR-u dr. Chiba Onyeji poukázal na skutečnost, že ignorace extrémních pravicových hnutí v Evropě a zlehčování jejich aktivit za posledních deset let přináší své otrávené ovoce. Podle něj se dnes každý z nás může stát potenciálním terčem pro fanatiky z řad extrémní pravice, kteří se snaží narušit současný řád, stabilitu, soužití a důvěru ve společnost, v níž žijeme.

jb, TASR
Přečteno: 801x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Brusel, NorskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo