romea - logo
3. prosince 2021 (pátek)
svátek má Svatoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ERRC a Amnesty International žádají českou vládu, aby zamezila násilí páchanému na Romech

Praha, Budapešť, 2.3.2012 10:52, (ROMEA)
ilustrační foto

Evropské centrum pro práva Romů (European Roma Rights Centre - ERRC), Amnesty International a iniciativa Nenávist není řešením vyjadřují obavy z pokračujícího násilí proti Romům v České republice. Zaslaly proto Vládě České republiky dopis. V něm ji vyzývají, aby urychleně jednala, zabránila pokračování násilných projevů a zasadila se o to, aby všechny útoky byly řádně vyšetřeny.

V posledních šesti měsících zaznamenalo ERRC v České republice 23 případů násilí, včetně tří případů končících smrtí člověka. A větší počet nenávistných pochodů proti Romům proběhl v loňském roce.

Signatáři dopisu také připomínají, že v posledních letech se v ČR odehrálo jedenáct žhářských útoků na obydlí Romů. A pouze ve třech případech vypátrala Policie ČR podezřelé ze spáchání těchto činů.

Thomas Hammarberg, komisař pro lidská práva Rady Evropy, nedávno zveřejnil zprávu o lidských právech Romů a kočovníků v Evropě. Zde mimo jiné také upozornil na násilné útoky proti Romům v ČR.

ERRC, Amnesty International a iniciativa Nenávist není řešením připomínají českým orgánům, že mají povinnost podle mezinárodního práva, aby zajistily bezpečnost a fyzickou integritu svých občanů, a zajistily nediskriminační prostředí.

Žádají proto:

• aby politici a další veřejní činitelé veřejně a otevřeně odsoudili útoky proti Romům;
• aby se titíž zdrželi veřejných protiromských prohlášení, která by mohla vyhrocovat už tak vysoce napjatou situaci;
• aby státní a další policejní složky byly nasazovány v přiměřeném počtu k zajištění bezpečí romských obyvatel v příslušných místech;
• aby příslušné orgány řádně vyšetřovaly a trestně stíhaly veškeré osoby podezřelé z protiprávního jednání proti Romům a pachatelé byli postaveni před soud, v souladu s mezinárodními standardy;
• aby bylo poskytnuto příslušné školení o trestné činnosti páchané z nenávisti, a to jak příslušníkům policie, tak i pracovníkům dalších orgánů činných v trestním řízení.

ERRC
Přečteno: 1115x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo