romea - logo
25. října 2021 (pondělí)
svátek má Beáta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

EU odstartovala rok rovných příležitostí proti diskriminaci

Berlín, 30.1.2007 16:30, (ČTK)

Evropský rok rovných příležitostí dnes v Berlíně odstartovali německá ministryně pro rodinu Ursula von der Leyenová a eurokomisař Vladimír Špidla. Cílem kampaně Evropské unie je poukazovat na nepřípustnost diskriminace kvůli pohlaví, etnickému původu, zdravotnímu postižení či věku. Lidé z EU by se měli během roku intenzivněji dozvídat o svých právech proti různému omezování a o výhodách rozmanitosti společnosti.

"Rovnost příležitostí je základním právem a jestliže chce Evropa držet krok ve světové soutěži, musíme i my přinést náš vklad," řekl Špidla na úvod dvoudenní konference, která se v německé metropoli problémem zabývá. Německo v tomto pololetí předsedá EU.

Podle nedávno zveřejněného průzkumu Eurobarometr si více než polovina Evropanů myslí, že diskriminace na základě pohlaví, etnického původu, zdravotního postižení či věku je v jejich zemi velmi rozšířená. V Česku je nejvíce zřetelná diskriminace na základě věku, například u uchazečů o zaměstnání. Na rozdíl od průměrného Evropana Češi naopak uvádějí, že zanedbatelné je znevýhodňování lidí kvůli náboženskému vyznání.

Zatímco podle evropského průměru představuje věková diskriminace problém pro méně než polovinu oslovených lidí, v Česku je rozšířená podle 63 procent respondentů. Více než polovina Čechů si myslí, že znevýhodněním je také etnický původ, každý druhý uvedl, že diskriminaci jsou vystaveni postižení. Čtyři z deseti českých obyvatel upozorňovali také na diskriminaci na základě pohlaví.

Podle 80 procent lidí, kteří odpovídali během loňského průzkumu v 25 evropských zemích, je největší nevýhodou postižení, 77 procent Evropanů považuje za znevýhodnění být Romem a 69 procent lidí to, když je člověku více než 50 let. Zdravotní postižení a věk jsou podle průzkumu také dvě hlavní nevýhody v případě, že se člověk uchází o zaměstnání.

V mnoha případech se výsledky lišily v jednotlivých zemích: například znevýhodňování na základě pohlaví je problém pro více než polovinu Italů a Španělů. Náboženská diskriminace je nejpalčivější pro respondenty z Francie, Dánska a Itálie, na druhé straně se s ní setkává pouze deset procent Lotyšů a 11 procent Čechů. Znevýhodňování kvůli sexuální orientaci je rozšířené podle téměř tří čtvrtin Italů, v Česku nebo v Dánsku ho ale zaznamenala jen třetina.

I když se většina lidí se znevýhodňováním běžně setkává, jen asi třetina z nich ví, že existují antidiskriminační zákony, na jejichž základě se mohou bránit. Také k informování o těchto regulích má přispět kampaň EU. Je decentralizovaná a během roku se na regionálních a národních úrovních plánují stovky akcí.

Jako jedním z protidiskriminačních příkladů se Německo chlubí svou "chartou rozmanitosti", kterou loni podepsaly pod záštitou vlády čtyři velké koncerny - DaimlerChrysler, Deutsche Bank, Deutsche BP a Deutsche Telekom. Firmy se v ní formálně zavázaly ctít a uznávat rovnost pohlaví, rasy, národnosti, věku, sexuální orientace a identity.

EU.gif
Přečteno: 976x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo