romea - logo
13. října 2019 (neděle)
svátek má Renáta
Loading
rozšířené vyhledávaní

EU po letech čekání sjednotí pravidla pro boj s rasismem

Brusel, 28.11.2008 17:34, (ROMEA)

Evropská unie po letech čekání sjednotí pravidla pro boj s rasismem a xenofobií. Definitivně se na tom dnes shodli ministři spravedlnosti EU v Bruselu. Součástí pravidel je i sjednocení trestů vězení za podněcování rasové nenávisti nebo za popírání genocidy, například holokaustu. Všechny státy by za takové činy měly ukládat tresty nejméně od jednoho do tří let vězení, mohou však být i vyšší.

"Rasismus a xenofobie nemají v Evropě místo. A neměly by ho mít ani v ostatních částech světa," reagoval na rozhodnutí ministrů místopředseda Evropské komise Jacques Barrot.

Členské státy musejí pravidla do svých národních řádů převést do dvou let. Česko ale zřejmě čeká problém navíc. Český právní řád totiž nezná pojem trestní odpovědnosti právnických osob, s čímž unijní návrh proti rasismu a xenofobii počítá. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil však již před časem uvedl, že vláda připravuje variantu, která tento problém vyřeší, podobné starosti přitom mají například i Němci.

Evropská unie ke konečné dohodě dospěla po poměrně strastiplné cestě. Původní návrh z dílny Evropské komise vznikl již v roce 2001. Jednání se však na čas zkomplikovala i kvůli požadavku pobaltský zemí, které do zákona chtěly zahrnout i zločiny komunismu. Ty s textem sice nakonec souhlasily, ale výhrady k němu mají dál. Komise jim však slíbila, že časem vypracuje i návrh, který se bude týkat i takových zločinů.

Rámcové usnesení EU je navíc v některých otázkách o něco mírnější, než jsou jednotlivé zákony v některých členských státech. Zatímco například Francie trestá jakékoliv popírání holokaustu, EU žádá potrestání jen v případě, kdyby popření holokaustu mohlo vést k podpoře násilí či nenávisti.

V Británii jsou zase tresty o něco mírnější. Ilustruje to například případ britského prince Harryho, který si před časem vyšel na party v nacistické uniformě. Zatímco v Británii ho žádný trest nepotkal, v Německu by byl trestně stíhán.

Přečteno: 1985x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rasismus, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Klaus ml. v Chanově (FOTO: Facebook Václava Klause ml.)

Chanovští Romové s Trikolórou nespolupracují. Klaus mladší dezinterpretoval společné setkání

9.10.2019 16:09
„Mluvili jsme s pár chlapama, co pracují a vedou tam pro děti fotbalový klub. Pan Bažo mě šokoval vyjádřením – “nejhorší pro nás jsou neziskovky, co dělají romobyznys”. Asi tak,“ napsal poslanec a předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší na svém facebooku po úterní návštěvě Chanova.
 celý článek

Roman Zach a skupiny Gipsy Kings v zábavném pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)

videoPatrik Banga: Roman Zach rozhodně není rasista. Kampaň na internetu je zbytečné šílenství

9.10.2019 13:44
Jsou chvíle, kdy fakt nejsem rád, že existují sociální sítě. Ano, člověk se může vyjádřit hned a k čemukoliv, dokonce si může vybrat i formu. Chcete video? Bude video. Chcete úderný text? Bude text! Ale sociální sítě mají svá negativa. Třeba šíření nepřesných zpráv. Nebo různé výklady jedné a té samé situace. A následující sociální šílenství.
 celý článek

Ilustrační foto (Foto: Pixabay)

Jak se dnes žije v "děcáku"? Problémem nejsou děti, ale jejich rodiče, říká ředitelka jednoho z nich Dana Kuchtová

9.10.2019 10:42
Prvorepubliková vila, která od roku 1949 funguje jako dětský domov, zeje v letních měsících prázdnotou. Všude panuje neskutečné ticho. „V období prázdnin tu moc dětí není,“ vysvětluje ředitelka pražského Dětského domova Klánovice a exministryně školství Dana Kuchtová, která celý rok pracuje na tom, aby děti v létě vyjely na tábor a podívaly se i do zahraničí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo