romea - logo
11. srpna 2020 (úterý)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

EU po letech čekání sjednotí pravidla pro boj s rasismem

Brusel, 28.11.2008 17:34, (ROMEA)

Evropská unie po letech čekání sjednotí pravidla pro boj s rasismem a xenofobií. Definitivně se na tom dnes shodli ministři spravedlnosti EU v Bruselu. Součástí pravidel je i sjednocení trestů vězení za podněcování rasové nenávisti nebo za popírání genocidy, například holokaustu. Všechny státy by za takové činy měly ukládat tresty nejméně od jednoho do tří let vězení, mohou však být i vyšší.

"Rasismus a xenofobie nemají v Evropě místo. A neměly by ho mít ani v ostatních částech světa," reagoval na rozhodnutí ministrů místopředseda Evropské komise Jacques Barrot.

Členské státy musejí pravidla do svých národních řádů převést do dvou let. Česko ale zřejmě čeká problém navíc. Český právní řád totiž nezná pojem trestní odpovědnosti právnických osob, s čímž unijní návrh proti rasismu a xenofobii počítá. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil však již před časem uvedl, že vláda připravuje variantu, která tento problém vyřeší, podobné starosti přitom mají například i Němci.

Evropská unie ke konečné dohodě dospěla po poměrně strastiplné cestě. Původní návrh z dílny Evropské komise vznikl již v roce 2001. Jednání se však na čas zkomplikovala i kvůli požadavku pobaltský zemí, které do zákona chtěly zahrnout i zločiny komunismu. Ty s textem sice nakonec souhlasily, ale výhrady k němu mají dál. Komise jim však slíbila, že časem vypracuje i návrh, který se bude týkat i takových zločinů.

Rámcové usnesení EU je navíc v některých otázkách o něco mírnější, než jsou jednotlivé zákony v některých členských státech. Zatímco například Francie trestá jakékoliv popírání holokaustu, EU žádá potrestání jen v případě, kdyby popření holokaustu mohlo vést k podpoře násilí či nenávisti.

V Británii jsou zase tresty o něco mírnější. Ilustruje to například případ britského prince Harryho, který si před časem vyšel na party v nacistické uniformě. Zatímco v Británii ho žádný trest nepotkal, v Německu by byl trestně stíhán.

Přečteno: 1990x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rasismus, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo