romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

EU po letech čekání sjednotí pravidla pro boj s rasismem

Brusel, 28.11.2008 17:34, (ROMEA)

Evropská unie po letech čekání sjednotí pravidla pro boj s rasismem a xenofobií. Definitivně se na tom dnes shodli ministři spravedlnosti EU v Bruselu. Součástí pravidel je i sjednocení trestů vězení za podněcování rasové nenávisti nebo za popírání genocidy, například holokaustu. Všechny státy by za takové činy měly ukládat tresty nejméně od jednoho do tří let vězení, mohou však být i vyšší.

"Rasismus a xenofobie nemají v Evropě místo. A neměly by ho mít ani v ostatních částech světa," reagoval na rozhodnutí ministrů místopředseda Evropské komise Jacques Barrot.

Členské státy musejí pravidla do svých národních řádů převést do dvou let. Česko ale zřejmě čeká problém navíc. Český právní řád totiž nezná pojem trestní odpovědnosti právnických osob, s čímž unijní návrh proti rasismu a xenofobii počítá. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil však již před časem uvedl, že vláda připravuje variantu, která tento problém vyřeší, podobné starosti přitom mají například i Němci.

Evropská unie ke konečné dohodě dospěla po poměrně strastiplné cestě. Původní návrh z dílny Evropské komise vznikl již v roce 2001. Jednání se však na čas zkomplikovala i kvůli požadavku pobaltský zemí, které do zákona chtěly zahrnout i zločiny komunismu. Ty s textem sice nakonec souhlasily, ale výhrady k němu mají dál. Komise jim však slíbila, že časem vypracuje i návrh, který se bude týkat i takových zločinů.

Rámcové usnesení EU je navíc v některých otázkách o něco mírnější, než jsou jednotlivé zákony v některých členských státech. Zatímco například Francie trestá jakékoliv popírání holokaustu, EU žádá potrestání jen v případě, kdyby popření holokaustu mohlo vést k podpoře násilí či nenávisti.

V Británii jsou zase tresty o něco mírnější. Ilustruje to například případ britského prince Harryho, který si před časem vyšel na party v nacistické uniformě. Zatímco v Británii ho žádný trest nepotkal, v Německu by byl trestně stíhán.

Přečteno: 1986x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rasismus, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo