romea - logo
25. října 2020 (neděle)
svátek má Beáta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

EU zřizuje nezávislý orgán pro základní práva

Videň, 1.3.2007 12:21, (ROMEA)

EUMC se stává FRA (Agentura Evropské unie pro základní práva). Prozatímní ředitelka a prozatímní předsedkyně FRA vítají dnešní zahájení činnosti agentury. „Pro budoucí úspěch Agentury pro základní práva (FRA) je klíčová nezávislost,“ řekla Anastasia Crickley, prozatímní předsedkyně správní rady, během dnešního zahájení činnosti agentury FRA ve Vídni, „a EUMC je dobrým základem k dosažení tohoto cíle.

Rok 2007 bude obdobím transformace. Aby se z agentury stalo hlavní odborné středisko EU pro oblast základních práv, je důležité jí poskytnout potřebný čas, zdroje a podporu.“

„Cesta k lepšímu povědomí a ochraně základních práv začala v Radě Evropy a záměrem Agentury pro základní práva je plně rozvíjet úzké pracovní vztahy EUMC s našimi kolegy v tom, co považujeme za společnou iniciativu“, řekla prozatímní ředitelka Beate Winkler.

Beate Winkler dále uvedla: „Pro efektivnost agentury budou stejně důležité pracovní vztahy EUMC s jinými orgány – Evropským parlamentem, Evropskou komisí, členskými státy EU a mezinárodními i vnitrostátními organizacemi. Agentura FRA bude na těchto vztazích stavět a dále je rozvíjet a v otázkách základních práv bude klást větší důraz na vazby s občanskou společností“.

„Ústřední úkol agentury spočívající ve shromažďování údajů je uznáním toho, že spolehlivé a přesné informace hrají klíčovou úlohu ve vytváření politik na podporu a ochranu základních práv všech v EU. Během následujícího roku se rozhodne o nových prioritách agentury a její širší mandát doplní stávající práci EUMC v oblasti rasismu. Monitorování rasismu, xenofobie a antisemitismu nadále zůstává základní činností agentury FRA. Zařazení boje proti rasismu mezi základní práva říká jasně a nahlas: Rovnost je právo, nikoli privilegium.“

„Jak ukazuje nedávný průzkum Eurobarometru, velká většina obyvatel EU (73 %) si přeje, aby Evropská unie hrála významnější úlohu v ochraně základních práv. Až bude agentura plně funkční, pomůže EU tato očekávání naplnit. Silná podpora, kterou evropští politici agentuře vyjádřili při dnešním zahájení její činnosti, je pro nás dobrým začátkem,“ uzavřela Anastasia Crickley.

Přečteno: 1085x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo