romea - logo
16. října 2021 (sobota)
svátek má Havel

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

EU zřizuje nezávislý orgán pro základní práva

Videň, 1.3.2007 12:21, (ROMEA)

EUMC se stává FRA (Agentura Evropské unie pro základní práva). Prozatímní ředitelka a prozatímní předsedkyně FRA vítají dnešní zahájení činnosti agentury. „Pro budoucí úspěch Agentury pro základní práva (FRA) je klíčová nezávislost,“ řekla Anastasia Crickley, prozatímní předsedkyně správní rady, během dnešního zahájení činnosti agentury FRA ve Vídni, „a EUMC je dobrým základem k dosažení tohoto cíle.

Rok 2007 bude obdobím transformace. Aby se z agentury stalo hlavní odborné středisko EU pro oblast základních práv, je důležité jí poskytnout potřebný čas, zdroje a podporu.“

„Cesta k lepšímu povědomí a ochraně základních práv začala v Radě Evropy a záměrem Agentury pro základní práva je plně rozvíjet úzké pracovní vztahy EUMC s našimi kolegy v tom, co považujeme za společnou iniciativu“, řekla prozatímní ředitelka Beate Winkler.

Beate Winkler dále uvedla: „Pro efektivnost agentury budou stejně důležité pracovní vztahy EUMC s jinými orgány – Evropským parlamentem, Evropskou komisí, členskými státy EU a mezinárodními i vnitrostátními organizacemi. Agentura FRA bude na těchto vztazích stavět a dále je rozvíjet a v otázkách základních práv bude klást větší důraz na vazby s občanskou společností“.

„Ústřední úkol agentury spočívající ve shromažďování údajů je uznáním toho, že spolehlivé a přesné informace hrají klíčovou úlohu ve vytváření politik na podporu a ochranu základních práv všech v EU. Během následujícího roku se rozhodne o nových prioritách agentury a její širší mandát doplní stávající práci EUMC v oblasti rasismu. Monitorování rasismu, xenofobie a antisemitismu nadále zůstává základní činností agentury FRA. Zařazení boje proti rasismu mezi základní práva říká jasně a nahlas: Rovnost je právo, nikoli privilegium.“

„Jak ukazuje nedávný průzkum Eurobarometru, velká většina obyvatel EU (73 %) si přeje, aby Evropská unie hrála významnější úlohu v ochraně základních práv. Až bude agentura plně funkční, pomůže EU tato očekávání naplnit. Silná podpora, kterou evropští politici agentuře vyjádřili při dnešním zahájení její činnosti, je pro nás dobrým začátkem,“ uzavřela Anastasia Crickley.

Přečteno: 1098x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo