romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

EUROPE-ROMA.CZ napsalo v souvislosti s útokem v Ostravě dopis premiérovi

Vítkov, 15.3.2010 22:50, (ROMEA)

Občanské sdružení EUROPE-ROMA.CZ napsalo v souvislosti se žhářským útokem v Ostravě otevřený dopis premiéru Janu Fischerovi, ve kterém kritizují výroky policie, která uvedla, že není důvod se domnívat, že za tímto útokem jsou extremisté. Sdružení rovněž v dopise vyzývá romské organizace k uspořádání demonstrací. Server Romea.cz zveřejňuje dopis v plném znění.

Vážený pane premiére,

Na dům romské rodiny v ostravské osadě Bedřiška někdo ze soboty na neděli zaútočil zápalnou láhví. Nikdo nebyl zraněn. Zatím není důvod se domnívat, že za tímto útokem jsou extremisté.

Jak si mohl někdo dovolit použít a vyřknout takovou obhajobu na členy extrémistů? Nehorázné, neomluvitelné, hrozné činy se dějí v naší republice a nebyl to rasistický útok? Co to bylo? Ptáme se!!!! Pokud jednou člověk zaútočí na člověka, a k tomu jiné rasy, jedná se snad o něco jiného?

Podle Papeho to bohužel znamená, že ministerstvo vnitra a policejní prezidium se stále nepoučily z případu Vítkov a pokračují v bagatelizaci podobných případů, která vede jen k dalším podobným činům. "To hlavní, co chybí je jednoduchý pokyn policejního presidenta, že každý žhářský útok na obydlí lidí bude hned klasifikován jako pokus o vraždu. Tím umožní nasazení potřebného špičkového personálu, techniky a prostředků k úspěšného vypátraní pachatelů. Přece není možné, že nejdřív musí být někdo upálen, aby policie adekvátně konala," řekl Pape.

Dle našeho mínění a názoru to byl stejný pokus o vraždu, jako v případě Vítkovské kauzy. Jsou zde páchány stejně hrůzné a ohavné činy, jako před válkou na Židy.

Dočkáme se odpovědi? Doufejme, že ano, tak jako v případě Vítkovské kauzy díky předním bojovníkům za lidská práva a to koordinátora organizací EUROPE-ROMA.CZ pana Ladislava Baláže a Markuse Papeho, kteří se naplno věnovaly vyšetřování a objasňování teroristického případu, který byl spáchán na romské rodině z Vítkova a hlavně na malé Natálce, která utrpěla popáleniny na 80% těla, a která bude celý život s žít s tímto údělem, a to jen proto, že se narodila jako romské dítě. Zaslouží si to? Kolik z nás bude muset ještě žít v nejistotě, aby se to nestalo a neopakovalo znovu? Těžko říct. Neuběhl ani rok a je to tu znova. Bylo nám k něčemu zrušení Dělnické strany? Je pravdou, že vláda se snažila všemi možnými prostředky zrušit tuto stranu a že nesouhlasí a nepřeje si, aby v naší zemi vítězil extremismus nad zdravím rozumem. Ale co dál?

Ano, ptáme se co dál pane premiére? Jsme si vědomi, že podniknete veškeré kroky k tomu, aby se dalo předejít těmto hrůzným činům a dovedete tento případ do konce, tak jako v případě malé Natálky.

Žijeme přece ve svobodné zemi, kde máme stejná práva a povinnosti jako většinová společnost. Nebudeme přeci utíkat někam, kde nejsme doma. My jsme doma tady, tady jsou naše kořeny.

Jsme nuceni vyzvat zástupce romských organizací, aby odsoudili tyto hrůzné činy demonstracemi. Jen tak můžeme ukázat, že jsme jednotní a dokážeme mnoho, pokud budeme jednat společně a k tomu se společně i bránit.

Pozorujeme, že i při velké snaze vlády a politiků se nedaří extremismus vymazat ze slovníku mnoho lidí majoritní společnosti. Ale řekněte proč? Proč musíme žít ve strachu? Proč se musíme obávat o svůj život? Co kdyby ta dívenka spala? Co potom? To je otázek, na které málokdo z nás dokáže v dnešní době odpovědět.

KAM DÁL?
Útok zápalnou lahví na Romy v Ostravě

o. s. EUROPE-ROMA.CZ
Přečteno: 1415x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Extremismus, Neonacismus, BedřiškaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo