romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Europe Roma CZ zahajuje projekt na podporu obětí násilí z nenávisti

Severní Morava, 22.6.2011 14:51, (ROMEA)

Po půlroční přípravě občanské sdružení Europe Roma CZ k 1. červenci zahajuje oficiálně projekt s názvem Podpora obětí trestných činů z nenávisti. Předseda sdružení Ladislav Baláž k tomu řekl: „V té oblasti pracujeme sice už dva roky, avšak teprve nedávno se nám podařilo sehnat grant na podporu oběti rasistických útoků“. Projekt finančně podporuje mj. britská Síť pro sociální změnu (Network for Social Change).

Europe Roma CZ spolupracuje v rámci projektu hlavně s ostravským sdružením Vzájemné soužití, s Markusem Papem, dlouholetým poradcem a pozorovatelem Evropského právního střediska Romů (ERRC) i s řadou dalších organizací. Mapuje případy rasistických útoků i diskriminace. V současné době se zaměřuje především na severomoravský kraj.

Právní a psychologická pomoc obětem

V posledních letech koordinátoři projektu spolu s pražským advokátem Pavlem Uhlem zastupovali rodinu obětí žhářského útoku ve Vítkově ze dne 18. dubna 2009 před Krajským soudem v Ostravě a Vrchním soudem v Olomouci. Ve spolupráci s ostravském oddělení vražd severomoravské krajské policie se podíleli na prokazovaní vražedného úmyslu útočníků, což vedlo k přísným trestům odnětí svobody. Navíc dosáhli uznání odškodnění pro oběti útoku v zatím nevídané výši. Brzo po útoku ve Vítkově navíc zajistili dlouhodobou psychologickou péči pro napadenou rodinu.

Europe Roma CZ jako první organizace navíc poukázala na případ rasistického pokusu o vraždu, který byl proveden dvanáctičlennou výpravou neonacistů v listopadu roku 2008 v severomoravském Havířově. Ve dvou čtvrtích města maskovaní útočníci provedli během půl hodiny několik útoků na náhodně kolem jdoucí Romy. Europe Roma CZ obětem poskytla první právní pomoc, sehnala jim advokáta a tomu finanční podporu na právní zastupování hlavní oběti útoků. První finance poskytlo sdružení ROMEA.

Po dvouletých soudních tahanicích byli obžalovaní odsouzeni zčásti k podmíněným, zčásti k nepodmíněným trestům vězení. Právní zástupce oběti úspěšně prosadil uznání bolestného pro napadeného. Po prvním rozsudku krajského soudu v Ostravě se státní zástupkyně proti rozsudku odvolala a prosazuje tvrdší tresty i změnu kvalifikace činu těžkého ublížení na zdraví s rasistickým motivem na pokus o vraždu ve spolupachatelství a z rasismu. Nedávno převzalo roli finanční sponzora advokáta poškozeného Europe Roma CZ.

Předseda sdružení Ladislav Baláž sám zastupoval oběti žhářského útoku na rodinu v ostravské čtvrti Bedřiška z dubna roku 2010. I když jeho následkem prakticky nedošlo k žádné materiální škodě anebo ublížení na zdraví (došlo však k velké psychické ujmě napadené rodiny) i zde nakonec padly tvrdé tresty odnětí svobody.

Aktivní odpor proti neonacistům, monitoring a dokumentace

Sdružení Europe Roma CZ se podílelo na přípravě blokád neonacistických pochodů v Novém Bydžově, v Krupce i v Brně. Členové sdružení se jich aktivně zúčastnili. Dlouhodobě úzce spolupracuje s občanským sdružením Vzájemné soužití, s iniciativou Vustineonacistynechceme, s ERRC, ROMEA, o.s., několika místními romskými organizacemi, s Kumarem Vishwanathanem, Ondřejem Caklem a Jakubem Polákem.

Na základě dokumentační činnosti sdružení 14 neziskových organizací a osobností vyzvalo loni v den lidských práv Nejvyšší státní zastupitelství k došetření dosud neobjasněných žhářských útoků z let 2007-2009. V prvním z případů už došlo k zvratu. Státní zástupce nedávno zahájil trestní řízení v případě policií dávno odloženého žhářského útoku, který byl spáchán na romské rodině v Opavě koncem června roku 2008.

Oběti, hlaste se!

Případné oběti rasistických útoků anebo diskriminace ze Severní Moravy se mohou obrátit na vedoucího projektu pod tel. číslem 728 280 179 anebo na e-mailovou adresu vporh@ecn.cz. V červenci tým projektu bude objíždět romském lokality, aby zjistil případy mapoval je a nabídl obětem právní pomoc.

Sdružení Europe Roma CZ dlouhodobě spolupracuje i s webovým serverem Romea.cz.

Pár slov o zúčastněných

Ladislav Baláž
pochází z Karvinska, kde desítky let pracoval jako horník. Po násilné smrti Roma Milana Lacka v roce 1998 zorganizoval domobranu, aby jednak uklidnil vášně místních Romů a jednak ukázal místním neonacistům, že Romové nebudou bezčinně přehlížet dalším případným útokům ze strany rasistů. Když mu a jeho rodině bylo opakovaně vyhrožováni smrti, v srpnu 1998 emigroval s rodinou do Velké Britanie.

Nedlouho po příjezdu do Londýna Baláž založil iniciativu Europe Roma s podporou britských ochránců lidských práv. Sdružení, které se soustředilo na sociální a právní podporu romských žadatelů o azyl ze střední a východní Evropy, přitom spolupracovalo s předními osobnostmi veřejného života i s poslanci anglického parlamentu. Mimo jiné dosáhlo uznání práva romských uprchlíků zůstat ve svém novém domovu. Koncem roku 2008 se Baláž vrátil do Česka, aby doma podporoval oběti rasismu.

Markus Pape
je autorem historické studie o koncentračním táboře Lety u Písku, jejíž vydání vedlo k vyšetřování proti spáchaných na obětech tábora. Dlouhodobě spolupracuje s ERRC, s Výborem pro odškodnění romského holocaustu, spolupodílel s přípravě žaloby na zodpovědných institucí kvůli diskriminaci romských dětí v českém edukačním systému. Zorganizoval a vytvářel několik výstav o holocaustu Romů, které byly k vidění např. v pražské Národní galerie a v bruselských prostorách Evropského parlamentu.

KAM DÁL?
Neziskovky vyzývají Nejvyšší státní zatupitelství, aby nechalo došetřit odložené žhářské útoky
EUROPE-ROMA CZ dává dohromady Romy s majoritou
EUROPE-ROMA.CZ napsalo v souvislosti s útokem v Ostravě dopis premiérovi
Ladislav Baláž: Synové nesmějí ma diskotéku, protože jsou Romové
Commentary: EUROPE-ROMA CZ - Czech mayoral meeting will support anti-Roma hatred
 

Tiskové prohlášení Europe Roma CZ o.s.
Přečteno: 1381x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo