romea - logo
24. května 2019 (pátek)
svátek má Jana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Europoslanci odsoudili útoky na Romy v Itálii

Štrasburk/Brusel/Řím, 20.5.2008 20:57, (ROMEA/ČTK)

Poslanci Evropského parlamentu na dnešním zasedání odsoudili útoky proti Romům, které se minulý týden staly v Itálii. Někteří kritizovali italskou vládu, ale shodli se i na tom, že problém integrace Romů se týká celé Evropské unie. Přímý přenos jste mohli sledovat na ROMEA TV.

Někteří europoslanci vinu za nedávné události v Neapoli a Římě, kdy se romské tábory staly terčem žhářů, dávali nové pravicové vládě premiéra Silvia Berlusconiho. Europoslankyně za zelené Elly de Groen-Kouwenhovenová přirovnala současnou situaci k protižidovským a protiromským pogromům za druhé světové války.

VIDEO
Hořící přistěhovalecký tábor - Itálie
Itálie začína řešit nelegální přistěhovalce

Protiromským útokům v Itálii z minulého týdne předcházel prudký nárůst kriminality v Římě v uplynulých měsících přičítané především rumunským přistěhovalcům a znásilnění jedné ženy loni v říjnu rumunským imigrantem. Drtivou většinu z tisíců rumunských přistěhovalců v Itálii tvoří právě Romové. Nadto plných 75 procent osob, které byly v Římě uvězněny od ledna do září 2007, byli imigranti rumunského původu.

ČTĚTE TAKÉ
Italská policie zasahovala v romském táboře na okraji Říma
Italové zaútočili na romskou osadu
Bukurešť proti záměru Říma omezit práva Rumunů na cesty do Itálie
Italský ministr vnitra chce obnovit na hranicích země kontroly

Podle Roberta Musacchia z Evropské sjednocené levice italští politikové manipulují s protiromskými náladami ve společnosti, aby získali přízeň voličů. Rumunský europoslanec Adrian Severin si postěžoval, že Itálii ovládla protiromská fobie kombinovaná se strachem z Rumunů. Upozornil, že jde o tendenci, která doutná pod povrchem i v dalších evropských zemích.

Nezařazený poslanec Roberto Fiore se proti obviňování Itálie ohradil a prohlásil, že přijímat Rumunsko a některé další země do Evropské unie nebyl řádně promyšlený krok.

Řada poslanců EP ale upozorňovala, že nejde o čistě italský problém. "Situace Romů je hrozná v celé Evropské unii," prohlásila Lívia Járókaová z lidovecké frakce EPP-ED. "Vlády nejsou s to podporovat integraci Romů do většinové společnosti," dodala. Podobně se na problém dívá i socialista Martin Schulz, který upozorňuje, že v Itálii a jinde je integrace této menšiny naprosto nedostatečná. Nyní je podle ní nutné spolupracovat především s místními úřady v Itálii, aby mohly využívat peníze z evropských zdrojů.

Eurokomisař pro zaměstnanost, sociální záležitosti a rovné příležitosti Vladimír Špidla uvedl, že Romové potřebují podporu a že je třeba jim dát vyhlídky do budoucna. "Romové musí mít ty samé svobody, ta samá práva jako všichni ostatní," prohlásil a dodal, že jde o občany Evropské unie a ne o imigranty z třetích zemí.

Podle odhadů nevládní organizace Amnesty International žije v EU sedm až devět milionů Romů.

Přečteno: 1262x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Itálie, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Miroslav Rusenko (vlevo) a Peter Pollák

videoRozhovor s romskými kandidáty do eurovoleb: Miroslav Rusenko (ČR), Peter Pollák (SK)

22.5.2019 18:35
Dalšími hosty Patrika Bangy v rozhovoru budou tentokrát dva kandidáti do Evropského parlamentu.
 celý článek

Josef Mlejnek jr. a Fedor Gál (FOTO: archiv Josefa Mlejnka, Pavol Frešo, Wikimedia Commons)

Vrtěti psem před volbami. Josef Mlejnek a Fedor Gál o předvolebních manipulacích

22.5.2019 16:48
Na to, jak se „tahá za drátky“ před volbami do Evropského parlamentu, jsme se zeptali politologa Josefa Mlejnka a sociologa Fedora Gála.
 celý článek

Předseda Senátu Parlamentu ČR Jaroslav Kubera během Terezínské tryzny 19. 5. 2019 (FOTO: repro Česká televize)

Kritika projevu Kubery v Terezíně sílí. Zneuctil jste památku obětí holokaustu, rezignujte na svou ústavní funkci, žádají potomci odbojáře

22.5.2019 12:32
Část senátorů z klubů STAN, KDU-ČSL a Senátor 21 se distancovala od výroku předsedy horní komory Jaroslava Kubery (ODS), že totalita může být zahalena do prosazování politické korektnosti nebo multikulturalismu. Senátoři, mezi nimiž jsou Kuberův vyzyvatel v boji o křeslo šéfa Senátu Václav Hampl nebo bývalí prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Marek Hilšer, tato slova pronesená při nedělním pietním aktu v Terezíně označili za neuctivá, nemístná a nedůstojná. Kubera na dotaz ČTK uvedl, že nikoho nechtěl urazit, že chtěl varovat před nesnášenlivostí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo