romea - logo
18. července 2019 (čtvrtek)
svátek má Drahomíra
Loading
rozšířené vyhledávaní

Europoslanci odsoudili útoky na Romy v Itálii

Štrasburk/Brusel/Řím, 20.5.2008 20:57, (ROMEA/ČTK)

Poslanci Evropského parlamentu na dnešním zasedání odsoudili útoky proti Romům, které se minulý týden staly v Itálii. Někteří kritizovali italskou vládu, ale shodli se i na tom, že problém integrace Romů se týká celé Evropské unie. Přímý přenos jste mohli sledovat na ROMEA TV.

Někteří europoslanci vinu za nedávné události v Neapoli a Římě, kdy se romské tábory staly terčem žhářů, dávali nové pravicové vládě premiéra Silvia Berlusconiho. Europoslankyně za zelené Elly de Groen-Kouwenhovenová přirovnala současnou situaci k protižidovským a protiromským pogromům za druhé světové války.

VIDEO
Hořící přistěhovalecký tábor - Itálie
Itálie začína řešit nelegální přistěhovalce

Protiromským útokům v Itálii z minulého týdne předcházel prudký nárůst kriminality v Římě v uplynulých měsících přičítané především rumunským přistěhovalcům a znásilnění jedné ženy loni v říjnu rumunským imigrantem. Drtivou většinu z tisíců rumunských přistěhovalců v Itálii tvoří právě Romové. Nadto plných 75 procent osob, které byly v Římě uvězněny od ledna do září 2007, byli imigranti rumunského původu.

ČTĚTE TAKÉ
Italská policie zasahovala v romském táboře na okraji Říma
Italové zaútočili na romskou osadu
Bukurešť proti záměru Říma omezit práva Rumunů na cesty do Itálie
Italský ministr vnitra chce obnovit na hranicích země kontroly

Podle Roberta Musacchia z Evropské sjednocené levice italští politikové manipulují s protiromskými náladami ve společnosti, aby získali přízeň voličů. Rumunský europoslanec Adrian Severin si postěžoval, že Itálii ovládla protiromská fobie kombinovaná se strachem z Rumunů. Upozornil, že jde o tendenci, která doutná pod povrchem i v dalších evropských zemích.

Nezařazený poslanec Roberto Fiore se proti obviňování Itálie ohradil a prohlásil, že přijímat Rumunsko a některé další země do Evropské unie nebyl řádně promyšlený krok.

Řada poslanců EP ale upozorňovala, že nejde o čistě italský problém. "Situace Romů je hrozná v celé Evropské unii," prohlásila Lívia Járókaová z lidovecké frakce EPP-ED. "Vlády nejsou s to podporovat integraci Romů do většinové společnosti," dodala. Podobně se na problém dívá i socialista Martin Schulz, který upozorňuje, že v Itálii a jinde je integrace této menšiny naprosto nedostatečná. Nyní je podle ní nutné spolupracovat především s místními úřady v Itálii, aby mohly využívat peníze z evropských zdrojů.

Eurokomisař pro zaměstnanost, sociální záležitosti a rovné příležitosti Vladimír Špidla uvedl, že Romové potřebují podporu a že je třeba jim dát vyhlídky do budoucna. "Romové musí mít ty samé svobody, ta samá práva jako všichni ostatní," prohlásil a dodal, že jde o občany Evropské unie a ne o imigranty z třetích zemí.

Podle odhadů nevládní organizace Amnesty International žije v EU sedm až devět milionů Romů.

Přečteno: 1264x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Itálie, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo