romea - logo
26. března 2019 (úterý)
svátek má Emanuel
Loading
rozšířené vyhledávaní

Europoslanci odsoudili útoky na Romy v Itálii

Štrasburk/Brusel/Řím, 20.5.2008 20:57, (ROMEA/ČTK)

Poslanci Evropského parlamentu na dnešním zasedání odsoudili útoky proti Romům, které se minulý týden staly v Itálii. Někteří kritizovali italskou vládu, ale shodli se i na tom, že problém integrace Romů se týká celé Evropské unie. Přímý přenos jste mohli sledovat na ROMEA TV.

Někteří europoslanci vinu za nedávné události v Neapoli a Římě, kdy se romské tábory staly terčem žhářů, dávali nové pravicové vládě premiéra Silvia Berlusconiho. Europoslankyně za zelené Elly de Groen-Kouwenhovenová přirovnala současnou situaci k protižidovským a protiromským pogromům za druhé světové války.

VIDEO
Hořící přistěhovalecký tábor - Itálie
Itálie začína řešit nelegální přistěhovalce

Protiromským útokům v Itálii z minulého týdne předcházel prudký nárůst kriminality v Římě v uplynulých měsících přičítané především rumunským přistěhovalcům a znásilnění jedné ženy loni v říjnu rumunským imigrantem. Drtivou většinu z tisíců rumunských přistěhovalců v Itálii tvoří právě Romové. Nadto plných 75 procent osob, které byly v Římě uvězněny od ledna do září 2007, byli imigranti rumunského původu.

ČTĚTE TAKÉ
Italská policie zasahovala v romském táboře na okraji Říma
Italové zaútočili na romskou osadu
Bukurešť proti záměru Říma omezit práva Rumunů na cesty do Itálie
Italský ministr vnitra chce obnovit na hranicích země kontroly

Podle Roberta Musacchia z Evropské sjednocené levice italští politikové manipulují s protiromskými náladami ve společnosti, aby získali přízeň voličů. Rumunský europoslanec Adrian Severin si postěžoval, že Itálii ovládla protiromská fobie kombinovaná se strachem z Rumunů. Upozornil, že jde o tendenci, která doutná pod povrchem i v dalších evropských zemích.

Nezařazený poslanec Roberto Fiore se proti obviňování Itálie ohradil a prohlásil, že přijímat Rumunsko a některé další země do Evropské unie nebyl řádně promyšlený krok.

Řada poslanců EP ale upozorňovala, že nejde o čistě italský problém. "Situace Romů je hrozná v celé Evropské unii," prohlásila Lívia Járókaová z lidovecké frakce EPP-ED. "Vlády nejsou s to podporovat integraci Romů do většinové společnosti," dodala. Podobně se na problém dívá i socialista Martin Schulz, který upozorňuje, že v Itálii a jinde je integrace této menšiny naprosto nedostatečná. Nyní je podle ní nutné spolupracovat především s místními úřady v Itálii, aby mohly využívat peníze z evropských zdrojů.

Eurokomisař pro zaměstnanost, sociální záležitosti a rovné příležitosti Vladimír Špidla uvedl, že Romové potřebují podporu a že je třeba jim dát vyhlídky do budoucna. "Romové musí mít ty samé svobody, ta samá práva jako všichni ostatní," prohlásil a dodal, že jde o občany Evropské unie a ne o imigranty z třetích zemí.

Podle odhadů nevládní organizace Amnesty International žije v EU sedm až devět milionů Romů.

Přečteno: 1260x

 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Itálie, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

V Rokycanech se 23. 3. 2019 v kostele a na hřbitově naposledy rozloučilo s romskou zpěvačkou Věrou Bílou téměř 2000 lidí. (FOTO: ROMEA TV)

videoZÁZNAM: 2000 lidí se v Rokycanech rozloučilo s královnou romské hudby Věrou Bílou

22.3.2019 20:51, (AKTUALIZOVÁNO 13:40)
V Rokycanech se dnes v kostele a na hřbitově naposledy rozloučilo s romskou zpěvačkou Věrou Bílou téměř 2000 lidí, většinou Romů. Obřad v kostele na náměstí začal v 11:00, poté šly a jely stovky lidí na hřbitov na okraji města. Cestou se lidé zastavili u obchodního střediska Žďár, kde zpěvačka sedávala na lavičce a kde chtějí příbuzní a známí vytvořit pietní místo. Na hřbitově hrála desítky minut čtyřčlenná kapela synovce Bílé a houslisty Jiřího Gini. Na závěr uvedl její oblíbené písně včetně moravské Dobrú noc a sladké sny. Zpěv ale podle regulí romských pohřbů nezazněl ani k jedné melodii.
 celý článek

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoZÁZNAM: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získal slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 probíhá již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Dnes byla v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získal ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz udělení ceny přenášel živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Radek banga

Radek Banga k reakcím na útok na Novém Zélandu: Neklesejte na lidské dno

19.3.2019 15:00
„Radikalizující společnost je pokaždé následkem ekonomického nebo společenského napětí a v historii lidstva není ničím novým. Klesnout ovšem na tak hluboké lidské dno a souhlasit s útokem na Novém Zélandu může skutečně jen totální psychická troska a hnusná odporná mentální bestie,“ uvedl k teroristickému útoku z pátku 15.března, při kterém došlo k masakru ve dvou mešitách ve městě Christchurch.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo