romea - logo
24. února 2020 (pondělí)
svátek má Matěj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Europoslanci odsoudili útoky na Romy v Itálii

Štrasburk/Brusel/Řím, 20.5.2008 20:57, (ROMEA/ČTK)

Poslanci Evropského parlamentu na dnešním zasedání odsoudili útoky proti Romům, které se minulý týden staly v Itálii. Někteří kritizovali italskou vládu, ale shodli se i na tom, že problém integrace Romů se týká celé Evropské unie. Přímý přenos jste mohli sledovat na ROMEA TV.

Někteří europoslanci vinu za nedávné události v Neapoli a Římě, kdy se romské tábory staly terčem žhářů, dávali nové pravicové vládě premiéra Silvia Berlusconiho. Europoslankyně za zelené Elly de Groen-Kouwenhovenová přirovnala současnou situaci k protižidovským a protiromským pogromům za druhé světové války.

VIDEO
Hořící přistěhovalecký tábor - Itálie
Itálie začína řešit nelegální přistěhovalce

Protiromským útokům v Itálii z minulého týdne předcházel prudký nárůst kriminality v Římě v uplynulých měsících přičítané především rumunským přistěhovalcům a znásilnění jedné ženy loni v říjnu rumunským imigrantem. Drtivou většinu z tisíců rumunských přistěhovalců v Itálii tvoří právě Romové. Nadto plných 75 procent osob, které byly v Římě uvězněny od ledna do září 2007, byli imigranti rumunského původu.

ČTĚTE TAKÉ
Italská policie zasahovala v romském táboře na okraji Říma
Italové zaútočili na romskou osadu
Bukurešť proti záměru Říma omezit práva Rumunů na cesty do Itálie
Italský ministr vnitra chce obnovit na hranicích země kontroly

Podle Roberta Musacchia z Evropské sjednocené levice italští politikové manipulují s protiromskými náladami ve společnosti, aby získali přízeň voličů. Rumunský europoslanec Adrian Severin si postěžoval, že Itálii ovládla protiromská fobie kombinovaná se strachem z Rumunů. Upozornil, že jde o tendenci, která doutná pod povrchem i v dalších evropských zemích.

Nezařazený poslanec Roberto Fiore se proti obviňování Itálie ohradil a prohlásil, že přijímat Rumunsko a některé další země do Evropské unie nebyl řádně promyšlený krok.

Řada poslanců EP ale upozorňovala, že nejde o čistě italský problém. "Situace Romů je hrozná v celé Evropské unii," prohlásila Lívia Járókaová z lidovecké frakce EPP-ED. "Vlády nejsou s to podporovat integraci Romů do většinové společnosti," dodala. Podobně se na problém dívá i socialista Martin Schulz, který upozorňuje, že v Itálii a jinde je integrace této menšiny naprosto nedostatečná. Nyní je podle ní nutné spolupracovat především s místními úřady v Itálii, aby mohly využívat peníze z evropských zdrojů.

Eurokomisař pro zaměstnanost, sociální záležitosti a rovné příležitosti Vladimír Špidla uvedl, že Romové potřebují podporu a že je třeba jim dát vyhlídky do budoucna. "Romové musí mít ty samé svobody, ta samá práva jako všichni ostatní," prohlásil a dodal, že jde o občany Evropské unie a ne o imigranty z třetích zemí.

Podle odhadů nevládní organizace Amnesty International žije v EU sedm až devět milionů Romů.

Přečteno: 1265x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Itálie, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo