romea - logo
25. června 2019 (úterý)
svátek má Ivan
Loading
rozšířené vyhledávaní

Europoslanci vyzvali Itálii, aby neodebírala otisky prstů Romům

Štrasburk/ Brusel, 10.7.2008 16:29, (ROMEA/ČTK)

Evropský parlament dnes přijal rezoluci, v níž vyzývá Itálii, aby přestala odebírat otisky prstů tamním Romům. Europoslanci chtějí, aby se postupem italských úřadů zabývala Evropská komise a zjistila, zda je v souladu s evropským právem.

Poslanci také vyzvali Itálii, aby nepoužívala ty otisky prstů, které již Romům sňala. Jde podle nich o diskriminační postup porušující Evropskou úmluvu o lidských právech. Upozornili, že tato menšina je v Evropské unii jednou z nejčastějších cílů rasismu a diskriminace.

Pro rezoluci hlasovalo 336 poslanců, proti ní 220 a hlasování se zdrželo 77 poslanců.

"Dnešní rezoluce Evropského parlamentu je jedním z nejhorších aspektů institucí EU. Důrazně a s pobouřením odmítáme obvinění z rasismu," prohlásil v Římě italský ministr pro evropské záležitosti Andrea Ronchi.

"Rezolucí, kterou EP přijal, jsme pobouřeni," řekl italský ministr vnitra Roberto Maroni. Upozornil, že italská vláda se sčítáním Romů nepřestane, neboť to umožní chránit romské děti před zneužitím, například pro žebrotu, a umožní zajistit jim školní vzdělání. Podle ministra chce vláda takto vrátit čest dětem, které stojí ve stínu a jsou obětí obchodu s lidmi a někdy i s lidskými orgány. Podle něho je snímání otisků prstů prostředek, jak dát Romům identitu a tím i práva.

Za "politické hlasování založené na předsudcích" kritizoval EP také italský ministr zahraničí Franco Frattini. Prohlásil, že by bylo přirozené, kdyby se italská vláda mohla v parlamentu vyjádřit ještě předtím, než se ke sčítání Romů vyslovil. Italské úřady sbírají otisky prstů Romů, z nichž řada žije v bídných podmínkách v táborech, s odůvodněním, že potřebují zjistit jejich skutečný počet a kdo z nich se v zemi zdržuje ilegálně (více zde... Itálie začala odebírat otisky prstů Romům a jejich dětem).

Podle odhadů žije v Itálii asi 160.000 Romů, nicméně může to být i o 100.000 více.

Nová vláda Silvia Berlusconiho viní Romy z řady trestných činů, které spáchají ilegální migranti.

O této záležitosti debatoval Evropský parlament již v pondělí. Eurokomisař pro zaměstnanost, sociální záležitosti a rovné příležitosti Vladimír Špidla řekl, že Evropská komise požádala italské úřady, aby do konce tohoto měsíce podrobněji vysvětlily, proč otisky prstů Romům odebírají (více zde... Řadě europoslanců se nelíbí sběr otisků prstů u Romů v Itálii).

Přečteno: 1050x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Itálie, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák je jeden z nejtalentovanějších českých kickboxerů, zdroj: Facebook Vašek Sivák

Kickboxer Sivák se příští týden představí na MMA galavečeru v Praze

19.6.2019 15:14
Předloňský juniorský mistr Evropy a nyní už také vítěz v kategorii mužů na mezinárodním mistrovství ČR v kategorii K-1, o kterém se média vyjadřují jako o jednom z největších talentů v této disciplíně v tuzemsku, má na kontě celou řadu vybojovaných vítězství
 celý článek

Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)

Starosta Čemodanovky: 900 Romů bylo donuceno se vystěhovat po konfliktech s Rusy

19.6.2019 12:08
Po nepokojích v ruském regionu Penza, které zřejmě vyvolal konflikt mladistvých ve vsi Čemodanovka, se z regionu přemístilo asi devět set Romů. Uvedl to server The Moscow Times.
 celý článek

Setkání komunitní skupiny (FOTO: Adam Komenda)

Čunkodomky v Chanově nechceme, domy si opravíme sami, navrhují obyvatelé sídliště

19.6.2019 10:39
Jednání se zúčastnilo několik desítek lidí a společně představili alternativní plán k návrhu vedení města postavit na okraji Chanova obytné kontejnery. Místní občané navrhli, že poničené panelové domy opraví sami obyvatelé sídliště.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo