romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Europoslanci vyzvali Itálii, aby neodebírala otisky prstů Romům

Štrasburk/ Brusel, 10.7.2008 16:29, (ROMEA/ČTK)

Evropský parlament dnes přijal rezoluci, v níž vyzývá Itálii, aby přestala odebírat otisky prstů tamním Romům. Europoslanci chtějí, aby se postupem italských úřadů zabývala Evropská komise a zjistila, zda je v souladu s evropským právem.

Poslanci také vyzvali Itálii, aby nepoužívala ty otisky prstů, které již Romům sňala. Jde podle nich o diskriminační postup porušující Evropskou úmluvu o lidských právech. Upozornili, že tato menšina je v Evropské unii jednou z nejčastějších cílů rasismu a diskriminace.

Pro rezoluci hlasovalo 336 poslanců, proti ní 220 a hlasování se zdrželo 77 poslanců.

"Dnešní rezoluce Evropského parlamentu je jedním z nejhorších aspektů institucí EU. Důrazně a s pobouřením odmítáme obvinění z rasismu," prohlásil v Římě italský ministr pro evropské záležitosti Andrea Ronchi.

"Rezolucí, kterou EP přijal, jsme pobouřeni," řekl italský ministr vnitra Roberto Maroni. Upozornil, že italská vláda se sčítáním Romů nepřestane, neboť to umožní chránit romské děti před zneužitím, například pro žebrotu, a umožní zajistit jim školní vzdělání. Podle ministra chce vláda takto vrátit čest dětem, které stojí ve stínu a jsou obětí obchodu s lidmi a někdy i s lidskými orgány. Podle něho je snímání otisků prstů prostředek, jak dát Romům identitu a tím i práva.

Za "politické hlasování založené na předsudcích" kritizoval EP také italský ministr zahraničí Franco Frattini. Prohlásil, že by bylo přirozené, kdyby se italská vláda mohla v parlamentu vyjádřit ještě předtím, než se ke sčítání Romů vyslovil. Italské úřady sbírají otisky prstů Romů, z nichž řada žije v bídných podmínkách v táborech, s odůvodněním, že potřebují zjistit jejich skutečný počet a kdo z nich se v zemi zdržuje ilegálně (více zde... Itálie začala odebírat otisky prstů Romům a jejich dětem).

Podle odhadů žije v Itálii asi 160.000 Romů, nicméně může to být i o 100.000 více.

Nová vláda Silvia Berlusconiho viní Romy z řady trestných činů, které spáchají ilegální migranti.

O této záležitosti debatoval Evropský parlament již v pondělí. Eurokomisař pro zaměstnanost, sociální záležitosti a rovné příležitosti Vladimír Špidla řekl, že Evropská komise požádala italské úřady, aby do konce tohoto měsíce podrobněji vysvětlily, proč otisky prstů Romům odebírají (více zde... Řadě europoslanců se nelíbí sběr otisků prstů u Romů v Itálii).

Přečteno: 1053x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Itálie, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo