romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Evropská komise vyzvala členské státy EU k zajištění ochrany Romů

Brusel, 26.2.2009 15:58, (ROMEA)

Evropská komise dnes vyjádřila obavy nad nedávnými útoky proti Romům v Maďarsku a vyzvala členské státy k zajištění ochrany osob romského etnika.

V noci na pondělí neznámí pachatelé zastřelili nedaleko Budapešti dva Romy, 27letého muže a jeho pětiletého syna. Maďarská vláda v úterý připustila, že policii se případy vražd Romů zatím nedaří řešit.

"Hluboce mě znepokojily zprávy o současných útocích proti členům romské komunity v Maďarsku a dalších zemích. Zdá se, že v některých zemích se Romové stali terčem organizovaného zločinu," uvádí ve svém prohlášení eurokomisař pro sociální věci Vladimír Špidla. "Evropská komise ostře odsuzuje všechny formy násilí proti Romům a vyzývá úřady všech členských států, aby zajistily osobní bezpečnost všech osob na na svém území," uvádí se ve zprávě.

Romská komunita je v Maďarskou nejpočetnější menšinou - tvoří pět až sedm procent z deseti milionů obyvatel. K podněcování zášti vůči Romům v zemi přispívá hospodářský pokles a ztráta pracovních příležitostí. K útokům zde podle ochránců lidských práv přispívá štvavá kampaň polovojenské krajně pravicové Maďarské gardy, která pořádá pochody v obcích obývaných touto menšinou a demonstruje proti kriminalitě údajně páchané Romy.

Problémy se nevyhýbají ani Česku. Konflikty spjaté s romskou menšinou se odehrály například loni v listopadu v litvínovském Janově. Pravicoví radikálové zde chtěli pochodovat čtvrtí obydlenou z velké části Romy. Policie jim v tom po ostrých střetech zabránila; zranění utrpěli policisté i extremisté.

Zástupci romského sdružení Roma Realia napsali v únoru dopis americkému prezidentovi Baracku Obamovi, v němž ho informují o současném postavení Romů v české společnosti a o "rozmachu českých nacionalistů".

KAM DÁL?
Maďarské úřady prý selhávají při vyšetřování vražd Romů
V Maďarsku byli zastřeleni dva Romové, jednomu bylo pěl let
Zástupci Roma Realia si stěžují Obamovi na vzestup nacionalismu v Česku
Výbuch granátu na jihu Maďarska zabil dva Romy
Při nočním útoku v Maďarsku zemřeli dva Romové

SPECIÁL: Neonacistická provokace v Janově 

 

Přečteno: 1679x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, EU, Neonacismus, Extremismus, Maďarská gardaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo