romea - logo
19. června 2019 (středa)
svátek má Leoš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Evropská komise změnila postoj k antidiskriminační legislativě

Brusel, 20.6.2008 14:56, (Euractiv.cz/ROMEA)

Neustálý lobbing poslanců Evropského parlamentu a odborů ve prospěch komplexní antidiskriminační legislativy EU přinesl nakonec ovoce. Evropská komise v pondělí 16. června neformálně prohlásila, že předloží návrh, který postaví všechny formy diskriminace mimo zákon.

Podle kritiků má současná evropská legislativa namířená proti diskriminaci stále mezery. Pokrývá pouze diskriminaci na základě pohlaví a v otázkách zaměstnanosti.

Přijetí Rámcové směrnice proti dalším formám diskriminace, ke které dochází např. na základě věku, vyznání a sexuální orientace, bylo ohlášeno v roce 2004 José Manuelem Barrosem, když se stal předsedou Evropské komise.

V červnu 2008 Evropský parlament přijal z vlastní iniciativy zprávu, ve které vyzývá Evropskou komisi, aby se nedělala rozdíly v různých formách diskriminace a zaměřila se na potírání veškeré diskriminace.

V projevu při slyšení ve výboru pro občanské svobody Evropského parlamentu designovaný komisař pro spravedlnost a vnitřní věci Jacques Barrot řekl, že komisař pro zaměstnanost Vladimír Špidla 2. července předloží směrnici, která mimo zákon postaví diskriminaci na základě pohlaví, rasy, národnostní příslušnosti, náboženství, postižení, věku a sexuální orientace.

„Všechna diskriminace je vážná a zaslouží si, aby s ní bylo bojováno se stejnou odhodlaností,“ prohlásil Barrot a zdůraznil, že směrnice se zaměří také na homofóbii a nebude omezena pouze na pracoviště.

Vybídl také poslance Evropského parlamentu, aby podpořili tuto iniciativu, protože neustále připomínali předsedovi Komise Barrosovi jeho slib učinit antidiskriminaci prioritou pro tento rok.

Nový závazek zaměření se na diskriminace také mimo pracoviště představuje zásadní obrat Evropské komise v této problematice. V dubnu tohoto roku totiž dávala najevo, že ustoupí od své ambice předložit komplexní „horizontální směrnici“, a to především díky odporu ze strany konzervativní členských zemí Unie.

Místo toho nabídla pouze ochranu proti diskriminace na základě postižení, čímž si vysloužila silnou kritiku od poslanců Evropského parlamentu.

Aby se směrnice stala právoplatnou zákonnou normou, musí být nejdříve schválena Radou.

Místopředsedkyně parlamentního výboru pro zaměstnanost, britská liberální poslankyně Liz Lynne, která iniciovala nedávnou zprávu EP, návrh Komise přivítala a uvedla, že nediskriminace a rovné zacházení jsou principy, které leží v srdci Evropské unie. „Výzvou nyní je zajistit, aby návrh byl uskutečnitelný a dosáhl svých cílů.“

Britský socialistický poslanec Richard Howitt také vyjádřil své uspokojení s iniciativou Komise a uvedl, že by neměla existovat hierarchie mezi různými formami diskriminace. „Nepodpořím legislativu, která bude rozdělovat a vládnout,“ prohlásil.

Podpora návrhu Komise přišla také ze strany nizozemské poslankyně za Zelené Kathalijne Buitenweg. Uvedla, že „byla neuvěřitelně pyšná“, že se podařilo přesvědčit Komisi, že horizontální směrnice musí pokrývat všechny formy diskriminace.

Návrh Komise podporují také občanská sdružení a odbory, které velice silně prosazovaly širší přístup k potírání diskriminace. Komise předloží antidiskriminační směrnici 2. července 2008.

Přečteno: 825x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo