romea - logo
15. září 2019 (neděle)
svátek má Jolana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Evropská komise změnila postoj k antidiskriminační legislativě

Brusel, 20.6.2008 14:56, (Euractiv.cz/ROMEA)

Neustálý lobbing poslanců Evropského parlamentu a odborů ve prospěch komplexní antidiskriminační legislativy EU přinesl nakonec ovoce. Evropská komise v pondělí 16. června neformálně prohlásila, že předloží návrh, který postaví všechny formy diskriminace mimo zákon.

Podle kritiků má současná evropská legislativa namířená proti diskriminaci stále mezery. Pokrývá pouze diskriminaci na základě pohlaví a v otázkách zaměstnanosti.

Přijetí Rámcové směrnice proti dalším formám diskriminace, ke které dochází např. na základě věku, vyznání a sexuální orientace, bylo ohlášeno v roce 2004 José Manuelem Barrosem, když se stal předsedou Evropské komise.

V červnu 2008 Evropský parlament přijal z vlastní iniciativy zprávu, ve které vyzývá Evropskou komisi, aby se nedělala rozdíly v různých formách diskriminace a zaměřila se na potírání veškeré diskriminace.

V projevu při slyšení ve výboru pro občanské svobody Evropského parlamentu designovaný komisař pro spravedlnost a vnitřní věci Jacques Barrot řekl, že komisař pro zaměstnanost Vladimír Špidla 2. července předloží směrnici, která mimo zákon postaví diskriminaci na základě pohlaví, rasy, národnostní příslušnosti, náboženství, postižení, věku a sexuální orientace.

„Všechna diskriminace je vážná a zaslouží si, aby s ní bylo bojováno se stejnou odhodlaností,“ prohlásil Barrot a zdůraznil, že směrnice se zaměří také na homofóbii a nebude omezena pouze na pracoviště.

Vybídl také poslance Evropského parlamentu, aby podpořili tuto iniciativu, protože neustále připomínali předsedovi Komise Barrosovi jeho slib učinit antidiskriminaci prioritou pro tento rok.

Nový závazek zaměření se na diskriminace také mimo pracoviště představuje zásadní obrat Evropské komise v této problematice. V dubnu tohoto roku totiž dávala najevo, že ustoupí od své ambice předložit komplexní „horizontální směrnici“, a to především díky odporu ze strany konzervativní členských zemí Unie.

Místo toho nabídla pouze ochranu proti diskriminace na základě postižení, čímž si vysloužila silnou kritiku od poslanců Evropského parlamentu.

Aby se směrnice stala právoplatnou zákonnou normou, musí být nejdříve schválena Radou.

Místopředsedkyně parlamentního výboru pro zaměstnanost, britská liberální poslankyně Liz Lynne, která iniciovala nedávnou zprávu EP, návrh Komise přivítala a uvedla, že nediskriminace a rovné zacházení jsou principy, které leží v srdci Evropské unie. „Výzvou nyní je zajistit, aby návrh byl uskutečnitelný a dosáhl svých cílů.“

Britský socialistický poslanec Richard Howitt také vyjádřil své uspokojení s iniciativou Komise a uvedl, že by neměla existovat hierarchie mezi různými formami diskriminace. „Nepodpořím legislativu, která bude rozdělovat a vládnout,“ prohlásil.

Podpora návrhu Komise přišla také ze strany nizozemské poslankyně za Zelené Kathalijne Buitenweg. Uvedla, že „byla neuvěřitelně pyšná“, že se podařilo přesvědčit Komisi, že horizontální směrnice musí pokrývat všechny formy diskriminace.

Návrh Komise podporují také občanská sdružení a odbory, které velice silně prosazovaly širší přístup k potírání diskriminace. Komise předloží antidiskriminační směrnici 2. července 2008.

Přečteno: 825x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo