romea - logo
9. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Drahoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Evropští zelení udělí „medaile svobody“ politickým vězňům v Číně

Brusel, 9.8.2008 11:44, (ROMEA)

Frakce Evropského parlamentu (EP) Zelení/Evropská svobodná aliance bude udělovat každý den trvání olympijských her symbolické "medaile svobody" čínským politickým vězňům. ČTK to oznámila mluvčí české Strany zelených Eva Rolečková.

První medaili získají disident Chu Ťia a jeho manželka Ceng Ťin-jen, kteří byli loni v EP nominovaní na Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. Kritik čínského režimu byl letos v dubnu odsouzen ke třem a půl roku vězení poté, co ho soud uznal vinným z protistátní činnosti. Jeho žena zůstává v domácím vězení.

"Zatímco budou olympijští atleti bojovat o medaile, doufáme, že naše 'medaile svobody' přitáhnou pozornost k těm, co jsou uvězněni za to, že mluví o demokracii, praktikují svá náboženství, bojují za práva žen a menšin nebo brání životní prostředí," uvedli spolupředsedové skupiny Daniel Cohn-Bendit a Monica Frassoniová.

Podle místopředsedy českých zelených Ondřeje Lišky by tlak vyvíjený na Čínu v souvislosti s dodržováním lidských práv neměl být chápán jako negativní hodnocení čínské kultury nebo čínské ekonomiky, ale měl by být součástí konstruktivní kritiky porušování univerzálních lidských práv kdekoli na světě.

Liška byl jako ministr školství, mládeže a tělovýchovy na hry oficiálně pozván Českým olympijským výborem. Od počátku však prohlašoval, že právě kvůli otázce lidských práv a situaci v Tibetu nepojede, nechal se zastoupit náměstkem pro sport Janem Kocourkem.

KAM DÁL?
SPECIÁL: Olympijské hry a lidská práva

Přečteno: 874x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Lidská práva, Čína, Tibet, Olympiáda, HryHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo