romea - logo
7. prosince 2019 (sobota)
svátek má Ambrož
Loading
rozšířené vyhledávaní

Evropští zelení udělí „medaile svobody“ politickým vězňům v Číně

Brusel, 9.8.2008 11:44, (ROMEA)

Frakce Evropského parlamentu (EP) Zelení/Evropská svobodná aliance bude udělovat každý den trvání olympijských her symbolické "medaile svobody" čínským politickým vězňům. ČTK to oznámila mluvčí české Strany zelených Eva Rolečková.

První medaili získají disident Chu Ťia a jeho manželka Ceng Ťin-jen, kteří byli loni v EP nominovaní na Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. Kritik čínského režimu byl letos v dubnu odsouzen ke třem a půl roku vězení poté, co ho soud uznal vinným z protistátní činnosti. Jeho žena zůstává v domácím vězení.

"Zatímco budou olympijští atleti bojovat o medaile, doufáme, že naše 'medaile svobody' přitáhnou pozornost k těm, co jsou uvězněni za to, že mluví o demokracii, praktikují svá náboženství, bojují za práva žen a menšin nebo brání životní prostředí," uvedli spolupředsedové skupiny Daniel Cohn-Bendit a Monica Frassoniová.

Podle místopředsedy českých zelených Ondřeje Lišky by tlak vyvíjený na Čínu v souvislosti s dodržováním lidských práv neměl být chápán jako negativní hodnocení čínské kultury nebo čínské ekonomiky, ale měl by být součástí konstruktivní kritiky porušování univerzálních lidských práv kdekoli na světě.

Liška byl jako ministr školství, mládeže a tělovýchovy na hry oficiálně pozván Českým olympijským výborem. Od počátku však prohlašoval, že právě kvůli otázce lidských práv a situaci v Tibetu nepojede, nechal se zastoupit náměstkem pro sport Janem Kocourkem.

KAM DÁL?
SPECIÁL: Olympijské hry a lidská práva

Přečteno: 868x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Lidská práva, Čína, Tibet, Olympiáda, HryHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo