romea - logo
27. listopadu 2020 (pátek)
svátek má Xenie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Evropští zelení udělí „medaile svobody“ politickým vězňům v Číně

Brusel, 9.8.2008 11:44, (ROMEA)

Frakce Evropského parlamentu (EP) Zelení/Evropská svobodná aliance bude udělovat každý den trvání olympijských her symbolické "medaile svobody" čínským politickým vězňům. ČTK to oznámila mluvčí české Strany zelených Eva Rolečková.

První medaili získají disident Chu Ťia a jeho manželka Ceng Ťin-jen, kteří byli loni v EP nominovaní na Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. Kritik čínského režimu byl letos v dubnu odsouzen ke třem a půl roku vězení poté, co ho soud uznal vinným z protistátní činnosti. Jeho žena zůstává v domácím vězení.

"Zatímco budou olympijští atleti bojovat o medaile, doufáme, že naše 'medaile svobody' přitáhnou pozornost k těm, co jsou uvězněni za to, že mluví o demokracii, praktikují svá náboženství, bojují za práva žen a menšin nebo brání životní prostředí," uvedli spolupředsedové skupiny Daniel Cohn-Bendit a Monica Frassoniová.

Podle místopředsedy českých zelených Ondřeje Lišky by tlak vyvíjený na Čínu v souvislosti s dodržováním lidských práv neměl být chápán jako negativní hodnocení čínské kultury nebo čínské ekonomiky, ale měl by být součástí konstruktivní kritiky porušování univerzálních lidských práv kdekoli na světě.

Liška byl jako ministr školství, mládeže a tělovýchovy na hry oficiálně pozván Českým olympijským výborem. Od počátku však prohlašoval, že právě kvůli otázce lidských práv a situaci v Tibetu nepojede, nechal se zastoupit náměstkem pro sport Janem Kocourkem.

KAM DÁL?
SPECIÁL: Olympijské hry a lidská práva

Přečteno: 875x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Lidská práva, Čína, Tibet, Olympiáda, HryHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo