romea - logo
27. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Exekuce sociálních dávek v Chomutově byly nezákonné, exekutor musí vrátit peníze

Chomutov, 26.6.2009 19:38, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

Dlužníci z Chomutova, kterým exekutor zabavil část sociálních dávek přímo při jejich vyplácení, mají nárok na vrácení peněz. Rozhodl o tom ústecký krajský soud, který se prvních několika dlužníků zastal. Uvedl, že sociální dávka v hmotné nouzi je exekucí nepostižitelná. Informuje o tom server iDnes. Chomutov s rozsudkem nesouhlasí, chce se proti němu dál soudně bránit, sdělila ČTK primátorka Chomutova Ivana Řápková (ODS).

Bez ohledu na výsledek soudu město podle ní změní praxi vymáhání svých pohledávek, exekuce bude nadále uplatňována mimo úřad. „Šance uspět byly 50 na 50. Řada právních rozborů podporuje chomutovské exekuce, jiné mají opačný názor. Krajský soud dal za pravdu těm druhým 50 procentům. "S rozhodnutím nesouhlasíme, ale budeme jej respektovat,“ uvedla Řápková.

"To, že exekutor dávku odebral, je nesprávné. Musí zabavenou částku vrátit," řekl serveru mluvčí soudu Vilém Šetek. Neznamená to ale podle něj, že by exekuce skončila. "Exekuce pokračuje dál, jen jiným způsobem," uvedl.

Soud rozhodl o odvolání proti verdiktu chomutovského soudu z poloviny dubna, usnesení soudu o dalších dvou stížnostech se dá očekávat v příštích dnech a týdnech. "Bylo by zvláštní, kdyby se směr rozhodování soudu v Ústí změnil," doplnil mluvčí.

Lidé, kterým exekutor zabavil v únoru v Chomutově sociální dávku v hmotné nouzi, chtěli exekuci částečně zastavit. Okresní soud jim ale nevyhověl, proto se odvolali. Exekutor podle serveru musí po nabytí právní moci rozsudku zabavené peníze vrátit a zvolit jiný způsob vymáhaní.

"Naše rozhodnutí by mělo být vodítkem pro rozhodovací praxi chomutovského soudu i dalších soudů v kraji. Nakonec i pro exekutora při vymáhání pohledávek. V tomto případě neplatí, že jde o běžnou finanční hotovost, kterou exekutor zabavit může. Dávka slouží příjemci k uspokojování základních potřeb, nejde třeba o finanční úspory," vysvětlil Šetek.

Město ale podle Řápkové stále trvá na tom, že sociální dávka se po vyplacení stává penězi, které lze jako věc movitou odebrat v exekuci. "Jinak by musely být peníze ze sociálních dávek nějak označeny, aby bylo zřejmé, odkud pocházejí a města mohla své pohledávky vymáhat z peněz, které z dávek nepocházejí. Soud rozhodl pouze, že zvolený způsob nebyl správný, ale exekuce jako takové nezastavil," dodala.

Postup chomutovské radnice vůči dlužníkům kritizují například veřejný ochránce práv Otakar Motejl a ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb (za SZ). Město naopak podpořili primátoři statutárních měst, zastal se ho i ministr vnitra Ivan Langer (ODS).

Chomutov eviduje na 4000 dlužníků, pohledávky přesáhly 240 milionů korun. Město proto přijalo razantní opatření. Nejprve se zaměřilo na neuhrazené pokuty či poplatky, což představuje přibližně 40 milionů korun. Exekutor zabavil peníze vyplacené na dávkách v hmotné nouzi asi 50 lidem přímo na magistrátu jen jednou, 17. února. Čekal nejspíš právě na rozhodnutí ústeckého krajského soud ve sporných případech týkajících se exekucí.

KAM DÁL?L?

 

ČTK, ROMEA, , , iDNES.cz
Přečteno: 2693x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Exekuce, Ivana ŘápkováHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo