romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Extremismus a česká média

Praha, 22.6.2009 11:41, (ROMEA/RV)

Fakulta humanitních studií UK a Gabal Analysis & Consulting uspořádaly společně 29. května v budově Univerzity Karlovy v Jinonicích workshop nazvaný „Pomáhají česká média nárůstu vlivu extremismu?“ Vedle sociologů a politologů se jej zúčastnili také žurnalisté a studenti zmiňované fakulty. Vedle kolegů z ČRo6 zasedli i novináři, konkrétně Petr Uhl z deníku Právo, Jakub Pokorný z MF Dnes, Julie Stejskalová z agentury ČTK. Petr Závozda hovořil o přístupu serveru Aktuálně.cz, Jiří Štastný zase prezentoval zkušenosti serveru iDNES.cz, týdeník Respekt zastupoval Petr Třešňák. Workshopu se zúčastnili též redaktoři romského měsíčníku Romano voďi. Zajímavé byly všechny příspěvky, v naprosté většině z nich se konfrontovalo právo na informace a svoboda slova s novinářskou odpovědností nemedializovat pravicové extremisty a nepřistupovat tak na jejich hru. Tentokrát jsme se za vás zeptali jednoho z organizátorů diskuse Ivana Gabala.

* Co vás vedlo k zorganizování zmíněného workshopu a co bylo prioritním cílem?

Politicky orientovaný a ambiciózní extremismus je u nás nový jev, který ve svých politických ambicích nemůže existovat bez médií. Dokonce mnohé z aktivit extremistů se dějí právě s cílem vyvolat pozornost médií. Nabyl jsem dojmu, že česká média poněkud postrádají zkušenosti v tom, jak reagovat, jak dodržet svou povinnost informovat a přitom zároveň politicky nepomáhat. Proto jsem celý projekt workshopu koncipoval a pozval ke spolupráci fakultu humanitních studií.

* Workshopu se zúčastnilo několik odborníků z oblasti sociologie, politologie, výzkumu i žurnalistiky samotné. Podařilo se vám jednotlivými příspěvky nastartovat dialog mezi lidmi pracujícími v médiích a vystupujícími v nich? Šlo totiž o úplně první seminář tohoto druhu.

Koncept byl takový, že jsem napřed pozval tým společnosti Newton, která dělá monitor médií a která ukázala, jak se vyvíjela pozornost médií extremistickým akcím, a výsledek byl evidentní. Pak jsme jaksi analyzovali z perspektivy žurnalismu, politologie i sociologie, jaké to může mít dopady a v čem vlastně média svou úlohu dělají dobře a v čem naopak. Debatovala se i zkušenost romských médií (Jarmila Balážová) a zahraniční zkušenosti, konkrétně z Holandska. Myslím, že to bylo zajímavé, na prvý projekt tohoto druhu se myslím dost věcí prodebatovalo a leccos z toho vyplynulo pro mne, účastníky i návštěvníky a posluchače. Zaznamenal jsem několik názorů, že debata vede skutečně k zamyšlení a závěrům. A myslím, že dobrou práci udělala i ČT24, která měla z diskuse několik živých vstupů a redaktor vyzpovídal pro ČT většinu řečníků. Osobně jsem byl s výsledky velmi spokojený a zejména s pozitivním tónem a snahou nalézt způsob, jak se s problémem vyrovnat.

* Čím byla podle vás zajímavá konfrontace lidí, kteří žurnalismus vyučují, s těmi, kteří se novináři chtějí stát, a těmi, jež se již v praxi setkávají s tím, že i lidé pracující v médiích narážejí na mantinely, jež reprezentuje prodejnost média, jeho zaměření, náklad, schopnost přilákat reklamu atd.?

Toto je zřejmě nejsložitější otázka celé věci, snaha být u události první, reportovat ji v ději, a na druhé straně nedat prostor propagaci extremismu, což se stalo například MF Dnes. Přítomní novináři ale ukázali, že redakce v této věci hledají co nejinteligentnější politiku, bylo to patrné jak u tištěných, tak nových internetových médií. Pro studenty žurnalistiky možná bude zajímavé přečíst si paper ze semináře, tedy až ho uděláme. Chci, aby debatu shrnul jakýsi policy paper, a byl k dispozici i novinářům a samozřejmě nejen novinářům …

* Skutečně média nesou podle vás a jiných odborníků svým dílem zodpovědnost za šíření extremismu v naší společnosti? Do jaké míry si to podle vás uvědomují čeští novináři?

Uvědomují si to jen někteří a teprve postupně. Bohužel, to platí nejen o extremismu, ale například i o právě probíhajících evropských volbách a hodnocení našeho účinkování v EU, mezi novináři je pocit, že stačí, když mají názor a nemusí věci ani rozumět. Někdy mi v přístupech novinářů chybí odpovědnost a někdy zejména kompetence. Ale cílem semináře bylo právě začít se věcí zabývat a budovat vhled, kompetenci a pocit odpovědnosti.

* A novináři romští? Mohou, ať již pracují v médiích romských či majoritních, přispět do diskuse? Jak konkrétně?

Nejen mohou, musí. V prvé řadě, jsou to kvalitní novináři, kteří dělají své řemeslo, v ČT24 myslím zpracovával náš seminář Richard Samko, pokud se nepletu, a dobře. Za druhé se to romských novinářů týká i jaksi osobně. Je třeba před tím problémem neuhýbat a neutíkat do ciziny, je třeba se s ním čelně střetnout. Jediný problém, který tam vidím, je, že samozřejmě osobní postoj je trochu riskantní. Zároveň ale také čekám, kdy i romští novináři dokáží spustit kritiku do romských řad, ať již vůči chaotizovaným a roztěkaným romským lídrům, nebo směrem k vysloveně problémovým jevům - špatná školní docházka dětí, malý tlak rodičů apod. Ale v principu si myslím, že máme již několik výborných romských novinářů a vidím, jak zrají do kvality.

* Odhalila pro vás diskuse v průběhu workshopu něco podstatného?

To si netroufám říci, ale zdá se mi, že přinejmenším to, kolik lidí o problému expozice extremismu v médiích již přemýšlí. Zájem byl opravdu velký, o účast i vystoupení na panelu.

* Plánujete pokračování workshopů na toto téma?

Ano, ale ještě to nemám do detailu vymyšlené a je to trochu o penězích, ale co dneska o penězích není, že …. Srdečně zdravím čtenáře!

Přečteno: 3440x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, Extremismus, Neonacismus, RV 06/2009HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo