romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Extremismus a česká média

Praha, 22.6.2009 11:41, (ROMEA/RV)

Fakulta humanitních studií UK a Gabal Analysis & Consulting uspořádaly společně 29. května v budově Univerzity Karlovy v Jinonicích workshop nazvaný „Pomáhají česká média nárůstu vlivu extremismu?“ Vedle sociologů a politologů se jej zúčastnili také žurnalisté a studenti zmiňované fakulty. Vedle kolegů z ČRo6 zasedli i novináři, konkrétně Petr Uhl z deníku Právo, Jakub Pokorný z MF Dnes, Julie Stejskalová z agentury ČTK. Petr Závozda hovořil o přístupu serveru Aktuálně.cz, Jiří Štastný zase prezentoval zkušenosti serveru iDNES.cz, týdeník Respekt zastupoval Petr Třešňák. Workshopu se zúčastnili též redaktoři romského měsíčníku Romano voďi. Zajímavé byly všechny příspěvky, v naprosté většině z nich se konfrontovalo právo na informace a svoboda slova s novinářskou odpovědností nemedializovat pravicové extremisty a nepřistupovat tak na jejich hru. Tentokrát jsme se za vás zeptali jednoho z organizátorů diskuse Ivana Gabala.

* Co vás vedlo k zorganizování zmíněného workshopu a co bylo prioritním cílem?

Politicky orientovaný a ambiciózní extremismus je u nás nový jev, který ve svých politických ambicích nemůže existovat bez médií. Dokonce mnohé z aktivit extremistů se dějí právě s cílem vyvolat pozornost médií. Nabyl jsem dojmu, že česká média poněkud postrádají zkušenosti v tom, jak reagovat, jak dodržet svou povinnost informovat a přitom zároveň politicky nepomáhat. Proto jsem celý projekt workshopu koncipoval a pozval ke spolupráci fakultu humanitních studií.

* Workshopu se zúčastnilo několik odborníků z oblasti sociologie, politologie, výzkumu i žurnalistiky samotné. Podařilo se vám jednotlivými příspěvky nastartovat dialog mezi lidmi pracujícími v médiích a vystupujícími v nich? Šlo totiž o úplně první seminář tohoto druhu.

Koncept byl takový, že jsem napřed pozval tým společnosti Newton, která dělá monitor médií a která ukázala, jak se vyvíjela pozornost médií extremistickým akcím, a výsledek byl evidentní. Pak jsme jaksi analyzovali z perspektivy žurnalismu, politologie i sociologie, jaké to může mít dopady a v čem vlastně média svou úlohu dělají dobře a v čem naopak. Debatovala se i zkušenost romských médií (Jarmila Balážová) a zahraniční zkušenosti, konkrétně z Holandska. Myslím, že to bylo zajímavé, na prvý projekt tohoto druhu se myslím dost věcí prodebatovalo a leccos z toho vyplynulo pro mne, účastníky i návštěvníky a posluchače. Zaznamenal jsem několik názorů, že debata vede skutečně k zamyšlení a závěrům. A myslím, že dobrou práci udělala i ČT24, která měla z diskuse několik živých vstupů a redaktor vyzpovídal pro ČT většinu řečníků. Osobně jsem byl s výsledky velmi spokojený a zejména s pozitivním tónem a snahou nalézt způsob, jak se s problémem vyrovnat.

* Čím byla podle vás zajímavá konfrontace lidí, kteří žurnalismus vyučují, s těmi, kteří se novináři chtějí stát, a těmi, jež se již v praxi setkávají s tím, že i lidé pracující v médiích narážejí na mantinely, jež reprezentuje prodejnost média, jeho zaměření, náklad, schopnost přilákat reklamu atd.?

Toto je zřejmě nejsložitější otázka celé věci, snaha být u události první, reportovat ji v ději, a na druhé straně nedat prostor propagaci extremismu, což se stalo například MF Dnes. Přítomní novináři ale ukázali, že redakce v této věci hledají co nejinteligentnější politiku, bylo to patrné jak u tištěných, tak nových internetových médií. Pro studenty žurnalistiky možná bude zajímavé přečíst si paper ze semináře, tedy až ho uděláme. Chci, aby debatu shrnul jakýsi policy paper, a byl k dispozici i novinářům a samozřejmě nejen novinářům …

* Skutečně média nesou podle vás a jiných odborníků svým dílem zodpovědnost za šíření extremismu v naší společnosti? Do jaké míry si to podle vás uvědomují čeští novináři?

Uvědomují si to jen někteří a teprve postupně. Bohužel, to platí nejen o extremismu, ale například i o právě probíhajících evropských volbách a hodnocení našeho účinkování v EU, mezi novináři je pocit, že stačí, když mají názor a nemusí věci ani rozumět. Někdy mi v přístupech novinářů chybí odpovědnost a někdy zejména kompetence. Ale cílem semináře bylo právě začít se věcí zabývat a budovat vhled, kompetenci a pocit odpovědnosti.

* A novináři romští? Mohou, ať již pracují v médiích romských či majoritních, přispět do diskuse? Jak konkrétně?

Nejen mohou, musí. V prvé řadě, jsou to kvalitní novináři, kteří dělají své řemeslo, v ČT24 myslím zpracovával náš seminář Richard Samko, pokud se nepletu, a dobře. Za druhé se to romských novinářů týká i jaksi osobně. Je třeba před tím problémem neuhýbat a neutíkat do ciziny, je třeba se s ním čelně střetnout. Jediný problém, který tam vidím, je, že samozřejmě osobní postoj je trochu riskantní. Zároveň ale také čekám, kdy i romští novináři dokáží spustit kritiku do romských řad, ať již vůči chaotizovaným a roztěkaným romským lídrům, nebo směrem k vysloveně problémovým jevům - špatná školní docházka dětí, malý tlak rodičů apod. Ale v principu si myslím, že máme již několik výborných romských novinářů a vidím, jak zrají do kvality.

* Odhalila pro vás diskuse v průběhu workshopu něco podstatného?

To si netroufám říci, ale zdá se mi, že přinejmenším to, kolik lidí o problému expozice extremismu v médiích již přemýšlí. Zájem byl opravdu velký, o účast i vystoupení na panelu.

* Plánujete pokračování workshopů na toto téma?

Ano, ale ještě to nemám do detailu vymyšlené a je to trochu o penězích, ale co dneska o penězích není, že …. Srdečně zdravím čtenáře!

Přečteno: 3406x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, Extremismus, Neonacismus, RV 06/2009HLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo