romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Facebookové diskuse ke žhářům: rasisti, lháři, zbabělci, ale i slušní lidé

Praha, 22.10.2010 15:00, (ROMEA)

Ohlasy na odsouzení žhářů z Vítkova a na výši trestů, které vyfasovali, jsou přesně takové, jaké se daly očekávat. Souhlasné i nesouhlasné, zdůvodňující i zpochybňující. Vedle legitimních názorů, že tresty jsou vzhledem k povaze trestného činu příliš vysoké, zaznívají - především z internetových diskusí - donekonečna opakované stereotypy, výmysly a lži.

Jejich používání některým lidem pomáhá vyhnout se bolestnému poznání, že člověk je schopen i těch nejhorších zvěrstev, tedy že jedni z nich chtěli upálit celou rodinu. Jde o všem i o diskutéry, kteří taková zvěrstva sice neschvalují, ale přesto se je (de facto) snaží ospravedlnit poukazováním na „špatnost Cikánů“ jako celku. Vede je k tomu tzv. anticiganismus vycházející z klasické čecháčkovské závistivosti. Na základě paušalizace anticiganisti často šíří lži a pomluvy, co všechno Romové mají, přestože nepracují. A velmi rádi dávají příklady z médií, že nějaký Rom něco provedl. Že totéž provádějí bílí je jim jedno, protože jim nevadí zločin, ale „Cikáni“. A vedle nich se diskusí samozřejmě účastní i bezcitní devianti, rasisti a neonacisti. Je příznačné, že všichni tito diskutéři za vzájemné podpory hovoří o rasistických zločincích jako o „klucích z Vítkova“.

Nadějné však je, že do těchto diskusí začínají častěji zasahovat i slušní, normální lidé, kteří se už nenechají zmíněnými křiklouny tak lehce odsunout jako doposud, protože jejich potřeba ozvat se je silnější než dříve.

Toto vše se odráží na facebookové stránce „Nesouhlasím s tresty pro Kluky z Vítkova“ či na facebookové „události“, nazvané „Žádáme stejný trest pro rodiče Natálky z kauzy Vítkov!“ Z obou jsme pro vás připravili „TOP přehled“ toho „nejlepšího“.

Žádný miliony alle kriminál si zaslouží rodiče který nechaj vlastní dítě v plamenech. Takto, včetně „kultivované a bezchybné češtiny,“ zní požadavek Petry Ramešove, Františka Fanze a Báry Pertlové, kteří založili facebookovou „událost“ s názvem Žádáme stejný trest pro rodiče Natálky z kauzy Vítkov! Všichni tři, a nejen oni, se zjevně dopouštějí trestného činu pomluvy, ale především cynické lži, jen proto, aby mohli osočit Romy a ospravedlnit pokus o vraždu romské rodiny upálením.

Výpovědi rodičů a prarodičů popálené Natálky u soudu se sice v několika detailech lišily, ale to mohlo být i rozrušením z požáru, kvůli vyššímu časovému odstupu či z jiných přirozených důvodů. V žádném případě nesvědčí jejich či jakákoli jiná svědectví či výpovědí o tom, že nechali vlastní dítě v plamenech. Natálku naopak z plamenů vynesli. Nic také nevypovídá o tom, že při útoku nebyli doma, ale v hospodě, nebo že měli doma nějaké ukradené zboží, které jim leželo více na srdci než vlastní dítě. Jde čistě o pomluvy vymyšlené lidmi, kteří nenávidí Romy jako celek - jak plyne z kontextu jejich diskusních příspěvků:

Ľudácke Srdiečko Už dávno před R-U byli známi jako odpad největší,za R-U taktéž,za první republiky tomu nebylo jinak.Do určité doby bylo možné je střílet na potkání,později je mohli odpicnout nebo předvést četníci,jen když je viděli podezřele se potulovat. Po válce se je 40 let snažili civilizovat komunisti. Praktikovali při tom medotu... "velký bič a malý dvůr".Nemohli si dovolit nepracovat,nebo to bylo kvalifikováno jako příživnictví,flákačství a potíráno.Sice se to jakž - takž dařilo,změnit je se ale nepodařilo.Učitelky tehdy dostávaly vyjímečné příspěvky za to,že mají cikána ve třídě.Nicméně,komunisti je nezcivilizovali.Zůstali línými,zlodějskými,práce se štítícími sviněmi.Ale zatímco dříve pro to byli potíráni,dnes jsou díky to nadlidé, o jejiž právech se nám může zdát.

Typickou lež, která prolíná těmito diskusemi je, že rodiče napřed vynesli nakradené zboží, televizi či jiný předmět, a teprve poté se vrátili pro Natálku. Tento „dojem“ je přitom vždy podáván jako stoprocentní jistota.

Petra Patriotic White No pořád si tak nějak nedokážu představit,jak můžu utéct z hořícího baráku a nechat tam malé dítě???,Ti,co tu některým nadávají do nácků by se měli třeba jen zamyslet nad touhle otázkou.Hm....vynesu nakradený zboží a pak si vzpomenu,že bych se mohla vrátit pro své vlastní dítě.Tak takto se nechovají ani zvířata.
• Tomáš Ranař Syblík My jsme tady doma, ve vlastním státě a to Českém a my jsme tedy terorizováni od menšin. Tak nevim co furt polovina republiky je slepá nebo co ? A jako rodiče tam nechají dceru schválně, a dostanou pomalu 10 mega ? Lidi poďte mě zapálit, schválně se neuhasim a eště budu do důchodu opatřenej... Neskutečný tohle..

Stejné výmysly se objevují i na facebookové skupině s názvem „Nesouhlasím s tresty pro Kluky z Vítkova“, kam se během několika dní přihlásilo téměř 8 tisíc uživatelů:

Dáša Šindlerová-Konečná Dnes jsem byla čistě náhodou na semináři kde byla paní z Vítkova a zná tu rodinku velice dobře.Podle ní je to pakáž která se nastěhovala do domu který patří jednomu člověku který žije mimo republiku a určitě jim žádnou nájemní smlouvu nedal.Takže se vlastně vloupali do cizího domu.A v době ,,útoku,,seděli v hospodě-kdy...ž se dozvěděli že hoří tak doma je zajímaly nejdříve nádoby s kradenými pohonnými hmotami a až potom jejich dcera.Lidé z okolí mají zato,že k tak rozsáhlému požáru dopomohly i ty nakradené hořlaviny.Ta malá za to nemůže,ale její,,rodiče,,ted si žijou jak prasata v žitě z našich peněz a z darú,které si nezaslouží.

Zde autorka navíc poukazuje na dávno vyvrácenou pomluvu, že Pavel Kudrik měl doma uskladněné pohonné hmoty. Neměl, což jednoznačně vyvrátil i znalec během své výpovědi u soudu. Je ovšem pravda, že ona zášť, která vede lidi k tzv. anticiganismu, začala v tomto případě ve Vítkově, u místních lidí. Starosta obce napřed média ujišťoval, že šlo co do soužití o bezproblémovou romskou rodinu, když ale viděl, nakolik protiromsky reagují někteří vítkovští obyvatelé, tak obrátil. Už tam tedy začaly pomluvy, jimiž se ohánějí i internetoví diskutéři.

Vojtech Hron cikan zabije svoje 2měsíční dítě a dostane 14 let kurva kde to jsme. Vítkově nikdo v tom baraku neměl bejt. svině černý dostanou eště 8 miliony ale když někdo někoho zabije je skoda 300 000 kč . Když by cikani místo toho aby zachranovaly svojí dceru tak radci zachranovaly nakradený zboží

Tento příspěvek ukazuje i na další typický jev těchto diskusí: Rom za jakýkoli vážnější trestný čin nedostal stejně vysoký trest jako „kluci z Vítkova“, takže je špatná společnost, justice, romští aktivisti, prostě „pseudohumanisti“, jak s oblibou nazývají tito zvláštní lidé každého, kdo má jiný názor na soužití s Romy než oni. Že se každý trestný čin musí posuzovat individuálně, protože každý z nich má jiné okolnosti, je těmto přispěvatelům jedno, protože jim jde o „spravedlnost“ pro „kluky z Vítkova“, nikoli o pravdu (prokázanou skutečnost):

Tomáš Ďurčo ‎...defenestrace naší justice by byla na místě !!!!
Igor Čabák Trapárna. Zajímavé, že jsem se zatím nikde nedočetl jaké tresty dostanou negři, kteří u nás nedávno bezdůvodně ubili kluka.
• Alík Acs-ff Soumar jdou akorát cikánům na ruku...dostanou víc za čenrýho než za bílýho twl...ani za vrařdu by nikdo tolik nedostal...pryč s negrama

Diskusních příspěvků vyjadřujících přímo souhlas s činem žhářů z Vítkova či sympatie k nim, není vzhledem k jiným příspěvkům mnoho, ale na druhou stranu netvoří menšinu nevýraznou. Najdou se zde se i takovíto „myslitelé“:

Martin Genetix Nádaský Konecne sa niekto odvazil nieco robit s ciernymi hubami. Pozdrav zo SVK
Michal Vandal Tenkl Ta svině měla chcípnout a ten zbytek odpadu TAKY !!
• Václav Mendel I kdyby v tom, domě někdo uhořel, 5 let by bylo moc!
Milan Acs Krajánek smekám hlavně před Davidem Vaculíkem!!!
Orochimaru Kun Kdyz na přechodu prejedete cikana taky by jste meli byt bez trestu protoze ve vyhlášce je jasné napsáno že musíte pouštět chodce tudíž lidi. Cikánů jsou snad jeste min jak bakterie chřipky takze na to se to nevztahuje. To samy platí o vitkove
Starej Brůna SPOLECNOST JE JAKO ZIVY ORGANISMUS A JAKO TAKOVY SE PRIROZENE BRANI PARAZITUM.TY KLUKY VIDIM JAKO BUNKY IMUNITNIHO SYSTEMU,KTERE ORGANISMUS CHRANI.
Petra Backová Je to hnusne kurevstvo vuci nasim klukum. Takovy vysoky trest si nezaslouzily. Ani vlastne nikoho nezabily tak za co tak vysoke tresty?! Nechapu ty nase zkurvene zakony. Za vrazdu jsou 3 roky a kluci co zapalily blby barak kde nikdo nemel bydlet tak dostanou 22 let. Je to KUREVSTVO!!
Mara Marv Svab jedine co by si kluci zaslouzily je STATNI VYZNAMENANI

K čemu stránky typu „Nesouhlasím s tresty pro Kluky z Vítkova“ ve skutečnosti slouží, je zřejmé z následujících ukázek, které se vyslovují k Romům obecně. Nesnášenlivost vůči Romům se u rasistů objevuje v paušalizované podobě, za vše mohou Romové jako celek, proto je třeba je „vystěhovat či vyhubit“ (potom si najít dalšího vnitřního nepřítele a postupovat stejně jako v případě Romů, dodejme):

Orochimaru Kun Mrtvéj cikan dobrej cikan
Reakce na předešlý příspěvek: Baron de Zoptau podme na to spolu a neserme se s tím rozpálíme pece , a zůstane jen dým :DDD
• Jerry O' Thomas Vsem Vam co tu haji ty smradlave cerne larvy bych nastehoval po jednom cikanskem skurvysynovi do baraku aby jste si naplno uzili multikulti...kokoti
Michal Zácha A kdyby DS vyhrála volby,zhořijou všechny rodiny v ČR!
Petra Meszárošová Věřím tomu,že kdyby toto způsobil občan romské populace:-)) tak dostane pouze pokárání!!!Kde to jsme,že se začínáme podřizovat cikánům?Stát jim neustále nabízí vzdělání,práci...a váží si toho??NEEE...je to ohavná přítěž státu a my na ně vyděláváme!!!!!Kdy tomu bude konec????

Není ani divu, že od přání, aby se Romům stalo to nejhorší, přicházejí rovnou výzvy k násilí či výhrůžky. Činy jsou i zde v přímé souvislosti se slovy:

Radicalboys Brux ‎"Vor v zakoně" propuštěn, protože svědci byli nedůvěryhodní s trestnou minulostí. Kauza Vítkov, 12x trestaný čórkař, matka co nosí ven tv místo dětí, babka co mění výpovědi podle počasí, všichni důvěryhodní. Ano manželé Cojacurovi, Vaculíkovi, Lukešovi ti nesejmou rodinu, když jim odsoudíš synka.
Reakce:
Martin von Rammstein Bylo by moc fajn, kdyby to někdo udělal...kdyby se našel někdo, kdo by konal odplatu, kdo by je jednoho po druhém likvidoval jak králíky, aby všichni zapletení v tomto případě museli žít v neustálém strachu...toto se mě osobně jeví jako jediné možné řešení, aby se už neopakovali procesy na objednávku :-(
Jerry O' Thomas Tady v Irsku mame lidi co se neboji prosadit svuj postoj i se zbrani v ruce a treba i zemrit za svuj narod za spravnou vec...real I.R.A.
Steginka Stefi Stercelova Jaj ale cigan je skodna88)a tu treba hubyt!

U obou posledně jmenovaných kategorií jde o čiré nenávistné výkřiky, které nesporně zakládají trestně právní stíhání dotyčných (všech, kteří takto na internetu řádí), ale možná i provozovatelů této stránky, kteří sice rasisty být nemusí, ale nesou odpovědnost za obsah toho, co založili – pokud tato odpovědnost není trestně právní, zcela jistě je v rovině morální.

Stupidita má ovšem mezinárodní charakter, netýká se jenom čecháčků:

Ľudácke Srdiečko Česko a Slovensko je s vámi vy blbečkové ! Co jste čekali ? Čeho jste chtěli dosáhnout ? Ale jsme proti těm palkám, co jste chytli !
My normální víme, co je to za chamraď, těm nahoře ani nestojí zato zjistit si, jaké je to žít...Humanisti jsou loseři, co nemají ponětí a potřebovali by preventivně týden v Janově. Ale v ...každým případě ! "Es kommt der Tag" !

K nejodpornějším příspěvkům patří ty, které se týkají přímo postižené Natálie, nebo jejich rodičů a dalších příbuzných, často opět ve spojení s paušalizací, která provází rasismus jako takový od samého počátku. V některých příspěvcích se objevuje vliv různých rasistických guru ze Spojených států, například zde: „Nevini a za tu lez bych odsoudil tu NEGERSKY PRASATA ze toho parchanta tam nechaly. A potom dobrym skutku ze je zapalili byla vybilena zapalit ji jeste parkrat a bude treba BILA!“


Starej Brůna stejne z ni vyroste naka kapsarka co pak obere treba tvoje deti,jak si asi myslis,ze ji vychovaj?a to jeste bude mit velkou radost az vyroste a dovi se,ze ji tam nechali horet a misto toho aby ji yachranili,tahali y baraku nakradenz veci,to jsou rodice!!!
Orochimaru Kun Sivákovi bych obvinil že tim že jim hořel barák a natálie znečištili ovzduší a přispěli splodiny do ozónové díry
Petr Mikolajczyk Asi Natálce pošlu náhradní vlasy já je stejně nepotřebuju :D aby nevypadala jak nedopečený kuře......
Dvě reakce na předešlý příspěvek:
La Jason Vorhees Basstard jj,složíme jí pořádnej účes :--D
Veronika Špačková a to si představ, když někdo chodí darovat krev, jaké špíně ted koluje v žilách!
Hubert Wolf To bude Natálka bohatá nevěsta :D nemám strach, že nebude mít 20 fakanu kluky zavřou a ona ještě dostane tolik háků ,to bude nejbohatší mor z ČR


Stejně jako dříve napadají rasističtí křiklouni každého, kdo si dovolí vyjádřit jiný názor. Tentokrát to však už nemají tak jednoduché jako dřív, kdy dokázali výhrůžkami, demagogií a sprostotou vyhnat své názorové odpůrce z diskusí během chvilky. Slušní lidé se už nenechávají tolik zastrašovat, do diskusí se vracejí a je jich zde více než bylo doposud obvyklé. Způsob reakcí na jejich vstupy se ovšem nezměnil.


Vedle dalších indicií prokazuje i velké množství lidí ochotných jít do střetu s rasisty, že česká společnost jako celek není rasistická a anticiganistická, a že tudíž rasisti a anticiganisti tvoří sice hlasitou („díky“ novým médiím), ale přesto relativně nepočetnou menšinu.


Martin Sedlář ten co založil tuhle skupinu je docela slušnej magor...doufám že těm sráčum natrhnou svalovci ve vězení prdel
Reakce:
SStano Zaječi - ty čuraku aby ji tobě natrhly!!!!!!
Jerry O' Thomas - Ty cerna larvo tobe a podobnym budeme za nejaky cas kopat jamy ,hajzle

Marek Welschmid - Delate si prdel? ja bych jim dal dozivoti zkurvysynum!!!
Reakce:
Petr Prazak tobe bych dal plynovou komoru ty zjede

Honza Vagásek Kubáček - lajk jen proto abych mohl komentovat .. ti grazlove meli jit na kreslo, pro vystrahu, aby se nic takovyho uz nikdz nestalo ...
Reakce:
Josef Apolenář ty hovado za 1. tím to trestem se ukázal v praxi rasismus naopak.
2. Pokud jim dají takoví trest znamená to nesouhlas velké protesty.
3. Bylo to neumyslné.
4. Jen chtěli poškodit majetek.
5. Ty by jsi měl dostat opratku.
...6. Kdyby toto udělali romové nebo jiní například mafie atd tak dostanou max 4 roky
7. Poškození nazdraví vzniklo na základě zavinění její romské rodiny tento barák hořel protože tam byl nakradený benzín a za dále všichni utíkali z domu a braly jen majetek a svoji dceru ne.
8.Rodiná Siváku si polepšila má milionkrát více než měla viz dnešní reportáž nova barak v něm je plazma velká atd. auto kter stojí u domu taky vypovídá kolik peněz získaly.
9. viz reportáž nova Paní Sivaková nese popalenou holčičku a usměje se na kamery a na fotografy docela ubohy aby byla neštastná místo toho se směje aji jak ještě holčička ležela celá obvázaná tež se smála už jí přícházely prachy a manžel byl na svobodě.
10 tak zapřemyšlej sám nad sebou a zístíš že trest je přísný a měl být o 15 let minimálně menší .

Petr Kozák Zajímalo by mě, jestli by jste psali to samé, kdyby byl v tom domě někdo z vašich příbuzných. Předpokládám, že to by jste volali po doživotí. Těmhle magorům totiž neleží v žalůdku jenom cigoši, ale všichni kdo nesouhlasí s jejich názorama. A třeba mě za tenhle názor slovně ukamenujte, mě je to jedno, do téhle skupiny u...ž se stejně nevrátím. Jen jsem chtěl vyjádřit svůj názor …a taky možná nasrat nejednoho z vás
Reakce:
David Rykala kdyby napred odnesli dite a ne kradene veci byla by v mnohem lepsim stavu :)
Ivus Korbelova kdyby čtyři chytráci nic nikam "náhodou" neházeli, tak by byla v mnohem lepším stavu!
Terezka Martínek Heimdal Thor kdyby cikan nezabil svoji dceru, tak by zila ;-) (14let za vrazdu, 22 let za kosmetickou vadu? :D:D:D jste k smichu demokrati :D)
Simona Wipplingerová Je to hnusný, nic jim neudělala. Nejsem nacistka, ani rasistka, ale ber to takhle: Udělat to černej bílýmu dostane rok a za měsíc nám Brusel vzkáže, že je to rasismus a pustí ho za dobrý chování. Nehledě za to, že za vraždu se dá kolem 8 let, tak kde to kurva žijeme?
Ivus Korbelova Ale tady nejde jen o cikany, prostě je to pro Vás všechny báječná příležitost... nejen cikáni zabíjejí svoje dcery! Kosmetická vada?? Je mi na blití ze siláků jako seš ty, když se snažíte bejt strašně COOL a píšete sem takovýdle sračky! řekni to doma před maminkou a rozfackuje ti tak držku, že budeš mít asi kosmetickou vadu a když ne, bude hodně litovat, co jí z toho dítěte vyrostlo za spratka!!!!

Michael May Mickey - není to vůbec pro ni fér nic jim neudělala přece musí trpět až do konce života..:'( chudák holka :'(

Jed Na Krysy Když tu tak čtu ty ostatní příspěvky, lituji toho, že jsem se přidala do téhle skupiny. Neuvěřitelné, jak je tu plno lidí hloupých a zlých. Stydím se v téhle skupině. Kam se sakra poděla vaše lidskost?

A na závěr se vrátím ke způsobu, jakým internetoví diskutéři přistupují k okolnímu světu. Ještě nedávno byl výraz „anonym“ synonymem pro něco opovrženíhodného, nepřijatelného. Dnes většina internetových diskutérů vystupuje anonymně, nepostaví se za své názory i svým jménem. Toto počínání svědčí o nedostatku odvahy a cti.

Rasistů, neonacistů a anticiganistů se to týká dvojnásob, protože jejich počínání vede ke společenskému napětí a v důsledku toho i k násilí. Kvůli jejich zbabělosti, kvůli tomu, že ani neznají význam pojmu čest, dochází následně i ke žhářským a dalším násilným útokům na Romy. Pokus o vraždu ve Vítkově byl jen jedním z mnoha a - mediálně vzato - se stal vrcholem ledovce celého protiromského tažení. Kde se to zastaví, nikdo neví - i proto je dobře, že „kluci z Vítkova“ byli spravedlivě odsouzeni (zatím nepravomocně). Společnost tak, tentokrát prostřednictvím soudu, dává najevo, že rasismus, tzv. anticiganismus a násilí s tím spojené jsou jevy naprosto nepřijatelné.

Přečteno: 4873x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo