romea - logo
24. srpna 2019 (sobota)
svátek má Bartoloměj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Fašisté řvou na ulicích, soudy je v tom podporují

Praha, 6.3.2008 10:29, (Převzato: Mladá fronta DNES)

Bylo to nepříjemné ráno. Z novinových zpráv šel strach. Nejen z víkendové vichřice a vybudování americké radarové základny u nás, ale také z důsledku rozhodnutí nezávislého soudu. A to vše v jednom víkendu, o kterém meteorologové původně tvrdili, že bude jarní. Zlé počasí může způsobit mnohé škody, ale dřív nebo později přejde. Z raketovo-radarové základny také možná sejde a nebudeme licoměrně opět stranit jenom jedné mocnosti. Ale strach z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu zůstane a přetrvá dlouho. Soud zamítl stížnost primátora města, který si nepřál, aby ulicemi jeho města mašírovaly holé lebky. Povolil bandě neonacistů pochodovat v sobotu Plzní a vůdcům tohoto shromáždění umožnil přednést projevy plné nenávisti, ve kterých ohlásili, že se chtějí dostat přes nižší patra politiky až do Strakovy akademie.

Zapomínáme snad dějiny?

Logika práva byla zcela obrácena na hlavu. Právo je v demokratické společnosti, budované od antických dob, poslední institucí a zároveň je jejím základním pilířem. Nejenom Evropa, ale celý svět si na jedné straně živě pamatuje založení fašismu na počátku minulého století italskými bojůvkami Fasci di combattimento a hrůzné pokračování tohoto viru do poloviny let padesátých, souběžně však ruku v ruce se špatnými zkušenostmi z historie umožňuje reinkarnaci agresivity a primitivismu. Jsem přesvědčen, že většina z nás zásadně a naprosto nesouhlasí s fašizující vlnou, kterou zvedá lidská chátra posledního desetiletí. V Evropě i v Americe máme nesčetná opatření proti terorismu, ale náš soud povolí demonstraci fašistické extremistické lůzy. Proto ten strach vyvolaný absencí kontrolního mechanismu proti celospolečensky závadným aktivitám. Nemá cenu rozepisovat důvody, proč fašismus a rasismus do naší společnosti nepatří. Ale za zamyšlení stojí, jaké represivní metody je nutné proti lůze použít.

Napravit je tvrdou prací

Sobotní demonstraci fašistů v Plzni zvládla policie na výbornou. Ale proč k pochodu vůbec došlo, proč se něco podobného stává v naší společnosti pravidlem? Jak je možné, že je podáno trestní oznámení na primátora města, který projevil jasný občanský postoj a pochod zakázal? Jak je možné, že soud přes čerň paragrafů nedohlédne do důsledku svého povolujícího rozhodnutí? Je nutné dosáhnout společenského konsenzu a proti každému, byť i méně okatému projevu fašismu rezolutně a rázně zakročit. Jak? Důrazným trestem a převýchovou. Intelektuálně vybydlené neovlasené hlavy je nutno přimět k pokoře a respektu k celospolečensky uznávaným hodnotám tvrdou fyzickou prací. Kdo je společensky nebezpečný (a to všichni neofašisti bez diskuse jsou), musí být donucovacími prostředky přiveden k nápravě. Právní systém této země to umožňuje. Musíme pro to udělat vše, co zákony dovolují, aby najednou nebylo pozdě jako před pár desítkami let.

Tomáš Chrenek
Přečteno: 936x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo