romea - logo
18. února 2020 (úterý)
svátek má Gizela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Fašisté řvou na ulicích, soudy je v tom podporují

Praha, 6.3.2008 10:29, (Převzato: Mladá fronta DNES)

Bylo to nepříjemné ráno. Z novinových zpráv šel strach. Nejen z víkendové vichřice a vybudování americké radarové základny u nás, ale také z důsledku rozhodnutí nezávislého soudu. A to vše v jednom víkendu, o kterém meteorologové původně tvrdili, že bude jarní. Zlé počasí může způsobit mnohé škody, ale dřív nebo později přejde. Z raketovo-radarové základny také možná sejde a nebudeme licoměrně opět stranit jenom jedné mocnosti. Ale strach z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu zůstane a přetrvá dlouho. Soud zamítl stížnost primátora města, který si nepřál, aby ulicemi jeho města mašírovaly holé lebky. Povolil bandě neonacistů pochodovat v sobotu Plzní a vůdcům tohoto shromáždění umožnil přednést projevy plné nenávisti, ve kterých ohlásili, že se chtějí dostat přes nižší patra politiky až do Strakovy akademie.

Zapomínáme snad dějiny?

Logika práva byla zcela obrácena na hlavu. Právo je v demokratické společnosti, budované od antických dob, poslední institucí a zároveň je jejím základním pilířem. Nejenom Evropa, ale celý svět si na jedné straně živě pamatuje založení fašismu na počátku minulého století italskými bojůvkami Fasci di combattimento a hrůzné pokračování tohoto viru do poloviny let padesátých, souběžně však ruku v ruce se špatnými zkušenostmi z historie umožňuje reinkarnaci agresivity a primitivismu. Jsem přesvědčen, že většina z nás zásadně a naprosto nesouhlasí s fašizující vlnou, kterou zvedá lidská chátra posledního desetiletí. V Evropě i v Americe máme nesčetná opatření proti terorismu, ale náš soud povolí demonstraci fašistické extremistické lůzy. Proto ten strach vyvolaný absencí kontrolního mechanismu proti celospolečensky závadným aktivitám. Nemá cenu rozepisovat důvody, proč fašismus a rasismus do naší společnosti nepatří. Ale za zamyšlení stojí, jaké represivní metody je nutné proti lůze použít.

Napravit je tvrdou prací

Sobotní demonstraci fašistů v Plzni zvládla policie na výbornou. Ale proč k pochodu vůbec došlo, proč se něco podobného stává v naší společnosti pravidlem? Jak je možné, že je podáno trestní oznámení na primátora města, který projevil jasný občanský postoj a pochod zakázal? Jak je možné, že soud přes čerň paragrafů nedohlédne do důsledku svého povolujícího rozhodnutí? Je nutné dosáhnout společenského konsenzu a proti každému, byť i méně okatému projevu fašismu rezolutně a rázně zakročit. Jak? Důrazným trestem a převýchovou. Intelektuálně vybydlené neovlasené hlavy je nutno přimět k pokoře a respektu k celospolečensky uznávaným hodnotám tvrdou fyzickou prací. Kdo je společensky nebezpečný (a to všichni neofašisti bez diskuse jsou), musí být donucovacími prostředky přiveden k nápravě. Právní systém této země to umožňuje. Musíme pro to udělat vše, co zákony dovolují, aby najednou nebylo pozdě jako před pár desítkami let.

Tomáš Chrenek
Přečteno: 942x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo