romea - logo
16. června 2019 (neděle)
svátek má Zbyněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Fašisté řvou na ulicích, soudy je v tom podporují

Praha, 6.3.2008 10:29, (Převzato: Mladá fronta DNES)

Bylo to nepříjemné ráno. Z novinových zpráv šel strach. Nejen z víkendové vichřice a vybudování americké radarové základny u nás, ale také z důsledku rozhodnutí nezávislého soudu. A to vše v jednom víkendu, o kterém meteorologové původně tvrdili, že bude jarní. Zlé počasí může způsobit mnohé škody, ale dřív nebo později přejde. Z raketovo-radarové základny také možná sejde a nebudeme licoměrně opět stranit jenom jedné mocnosti. Ale strach z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu zůstane a přetrvá dlouho. Soud zamítl stížnost primátora města, který si nepřál, aby ulicemi jeho města mašírovaly holé lebky. Povolil bandě neonacistů pochodovat v sobotu Plzní a vůdcům tohoto shromáždění umožnil přednést projevy plné nenávisti, ve kterých ohlásili, že se chtějí dostat přes nižší patra politiky až do Strakovy akademie.

Zapomínáme snad dějiny?

Logika práva byla zcela obrácena na hlavu. Právo je v demokratické společnosti, budované od antických dob, poslední institucí a zároveň je jejím základním pilířem. Nejenom Evropa, ale celý svět si na jedné straně živě pamatuje založení fašismu na počátku minulého století italskými bojůvkami Fasci di combattimento a hrůzné pokračování tohoto viru do poloviny let padesátých, souběžně však ruku v ruce se špatnými zkušenostmi z historie umožňuje reinkarnaci agresivity a primitivismu. Jsem přesvědčen, že většina z nás zásadně a naprosto nesouhlasí s fašizující vlnou, kterou zvedá lidská chátra posledního desetiletí. V Evropě i v Americe máme nesčetná opatření proti terorismu, ale náš soud povolí demonstraci fašistické extremistické lůzy. Proto ten strach vyvolaný absencí kontrolního mechanismu proti celospolečensky závadným aktivitám. Nemá cenu rozepisovat důvody, proč fašismus a rasismus do naší společnosti nepatří. Ale za zamyšlení stojí, jaké represivní metody je nutné proti lůze použít.

Napravit je tvrdou prací

Sobotní demonstraci fašistů v Plzni zvládla policie na výbornou. Ale proč k pochodu vůbec došlo, proč se něco podobného stává v naší společnosti pravidlem? Jak je možné, že je podáno trestní oznámení na primátora města, který projevil jasný občanský postoj a pochod zakázal? Jak je možné, že soud přes čerň paragrafů nedohlédne do důsledku svého povolujícího rozhodnutí? Je nutné dosáhnout společenského konsenzu a proti každému, byť i méně okatému projevu fašismu rezolutně a rázně zakročit. Jak? Důrazným trestem a převýchovou. Intelektuálně vybydlené neovlasené hlavy je nutno přimět k pokoře a respektu k celospolečensky uznávaným hodnotám tvrdou fyzickou prací. Kdo je společensky nebezpečný (a to všichni neofašisti bez diskuse jsou), musí být donucovacími prostředky přiveden k nápravě. Právní systém této země to umožňuje. Musíme pro to udělat vše, co zákony dovolují, aby najednou nebylo pozdě jako před pár desítkami let.

Tomáš Chrenek
Přečteno: 936x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo