romea - logo
26. listopadu 2020 (čtvrtek)
svátek má Artur

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Festival Jeden svět začal v jeden den na dvou místech

Parha, 28.2.2007 22:22, (ČTK)

Hned na dvou místech v Praze dnes začal devátý ročník festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. V kině Lucerna převzala z rukou ministra Alexandra Vondry cenu Homo homini (Člověk člověku) Světlana Gannuškinová, která se zabývá porušováním lidských práv v bývalém Sovětském svazu. Téměř souběžně v sousedním kině Světozor, zahájila festival světovou premiérou svého snímku Marcela režisérka Helena Třeštíková.

"Velmi si vážím ocenění od Člověka v tísni, který byl jednou z prvních organizací, jež pomáhaly Čečensku," řekla Gannuškinová. Původní profesí matematička, upozorňuje na porušování lidských práv a na růst xenofobie v Rusku. Už v roce 1990 založila první organizaci, jež se zabývala problémy obětí válek v Náhorním Karabachu a dalších konfliktů. O tři roky později se podílela na založení významného ruského sdružení Memoriál, kde v současnosti vede projekt Migrace a právo.

Právě porušování lidských práv v Ruské federaci je tématem snímku Zátah, který po předání cen Homo homini v předpremiéře uvedla německá režisérka Kerstin Nickigová. Film se odehrává v autonomní republice Baškortostán v prosinci 2006, kdy téměř 350 lidí strávilo bez zjevného důvod noc v policejní cele.

Desetiminutovým podobenstvím o hvězdách uvedl večer ve Světozoru ředitel pražské hvězdárny Marcel Grün, když navázal na podtitul letošního ročníku Jednoho světa Hledáme pro vás skutečné hvězdy. Igor Blaževič pak vzpomněl významného dokumentaristu Pavla Kouteckého. "Byl dlouhodobým členem poroty a pomáhal tvořit program festivalu, chtěli jsme, aby jeho jméno žilo dál," řekl Blaževič při vyhlašování nové "Ceny Pavla Kouteckého". Ocenění za osobitý dokumentaristický počin a částku 150.000 korun získá autor dokumentu, který porota vybere mezi snímky natočenými od ledna 2005 do konce dubna 2007.

Hlavním programem Světozoru byla premiéra dokumentu Heleny Třeštíkové, kterým navázala na jeden díl ze série Manželské etudy. Hrdinka filmu Marcela přišla do sálu i se synem a režisérka za ni poděkovala televizním divákům, jejichž spontánní finanční podpora Marcele pomohla změnit osud.

Festival Jeden svět, který pořádá společnost Člověk v tísni, nabízí celkem 123 dokumentů z téměř čtyř desítek zemí, tematické semináře, koncerty a výstavy. Pražské projekce proběhnou ve Světozoru, Evaldu, Ponrepu, Perštýně a v Městské knihovně. Vstupenky stojí 70 korun, festivalová akreditace 350 korun. Festival posléze poputuje do 15 měst ČR. Česká přehlídka dokumentů získala v lednu od organizace UNESCO čestné uznání za výchovu k lidským právům. Zároveň si získává stále více diváků, v roce 2006 navštívilo Jeden svět rekordních 32.000 diváků.

Přečteno: 1394x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Kultura, AkceHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo