romea - logo
16. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Albína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Festival Jeden svět zavítá kromě Pardubic i do Chrudimi a Hlinska

Pardubice, 12.3.2007 16:36, (ČTK)

Celkem 22 snímků z celého světa představí divákům letošní pardubická část festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět v Divadle 29. Přehlídka začíná 19. března a končí o šest dní později. Kromě Pardubic budou moci některé projekce vidět zájemci také v Chrudimi a Hlinsku na Chrudimsku. ČTK o tom informovala hlavní organizátorka festivalu v Pardubicích Anna Hrabáčková.

"Z celé nabídky je možné doporučit zvláště filmy s lektorským doprovodem, kterých je celkem šest. Například hned úvodní izraelský snímek Most přes Wadi o kraji, který se nachází ve středu Izraele a kde žijí v těsné blízkosti Židé a Arabové, který vyhrál v Praze cenu diváků, nebo film Kupředu levá, kupředu pravá, na jehož promítání bude přítomná i režisérka Linda Jablonská," řekla Hrabáčková. Celý program přehlídky v Pardubickém kraji je na webové stránce www.divadlo29.cz/program.htm

Vedle Pardubic se budou moci na část filmů podívat lidé také v Chrudimi a Hlinsku. V chrudimském klubu Agora se bude promítat od 19. do 23. března a na programu je 11 dokumentů, v Hlinsku bude festival hostit Klub od střechou a od 19. do 23. března zde bude k vidění sedm dokumentů. "Nechtěli jsme diváky o nic ošidit, takže jsme se snažili přivézt do regionu maximum filmů. V Pardubicích se bude promítat i v sobotu," uvedla Hrabáčková.

Součástí festivalu bude také doprovodný program. V Divadle 29 budou po dobu festivalu probíhat dvě výstavy, Příběhy bezpráví o politických procesech z 50. let. a výstava fotografií Tomáše Kroulíka s názvem Streetkids of Kenya. Připraveny jsou také koncerty živé hudby. Na zahájení festivalu zahraje kapela Iridglaaja Tiritiki, kombinující tradiční nástroje z celého světa, na závěr je naplánován koncert kapely Škůdci Jehovovi, která velice osobitě hraje lidové písně z Moravy i Čech. V průběhu festivalu vystoupí také saxofonista Petr Venkrbec a jeden z večerů hudebně zajistí DJ Vaant.

V chrudimské Agoře budou během festivalu vystaveny fotografie Romové v České republice od Karla Cudlína a Marie Kracíkové. Na závěr chrudimské části festivalu v pátek 23. března vystoupí královéhradecká skupina Enter.

Organizátoři také jako každoročně připravili projekce pro školní děti a studenty středních škol. Letos vybrali filmy z Holandska, Polska a Finska. Žáci českých škol tak budou mít možnost sledovat autentické životní příběhy svých vrstevníků z jednotlivých zemí Evropské unie. Starším žákům základních škol a středoškolákům nabídne festival speciální dopolední promítání vybraných filmů spojené s besedou s odborníky. Základem sestaveného programu je kolekce dokumentárních filmů Next GenerationEU zachycujících každodenní život, aktuální problémy a perspektivy mladých lidí v Evropě.

Přečteno: 1357x
 

Kam dál:

Štítky:  

KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo