romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Festival Jeden svět zavítá kromě Pardubic i do Chrudimi a Hlinska

Pardubice, 12.3.2007 16:36, (ČTK)

Celkem 22 snímků z celého světa představí divákům letošní pardubická část festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět v Divadle 29. Přehlídka začíná 19. března a končí o šest dní později. Kromě Pardubic budou moci některé projekce vidět zájemci také v Chrudimi a Hlinsku na Chrudimsku. ČTK o tom informovala hlavní organizátorka festivalu v Pardubicích Anna Hrabáčková.

"Z celé nabídky je možné doporučit zvláště filmy s lektorským doprovodem, kterých je celkem šest. Například hned úvodní izraelský snímek Most přes Wadi o kraji, který se nachází ve středu Izraele a kde žijí v těsné blízkosti Židé a Arabové, který vyhrál v Praze cenu diváků, nebo film Kupředu levá, kupředu pravá, na jehož promítání bude přítomná i režisérka Linda Jablonská," řekla Hrabáčková. Celý program přehlídky v Pardubickém kraji je na webové stránce www.divadlo29.cz/program.htm

Vedle Pardubic se budou moci na část filmů podívat lidé také v Chrudimi a Hlinsku. V chrudimském klubu Agora se bude promítat od 19. do 23. března a na programu je 11 dokumentů, v Hlinsku bude festival hostit Klub od střechou a od 19. do 23. března zde bude k vidění sedm dokumentů. "Nechtěli jsme diváky o nic ošidit, takže jsme se snažili přivézt do regionu maximum filmů. V Pardubicích se bude promítat i v sobotu," uvedla Hrabáčková.

Součástí festivalu bude také doprovodný program. V Divadle 29 budou po dobu festivalu probíhat dvě výstavy, Příběhy bezpráví o politických procesech z 50. let. a výstava fotografií Tomáše Kroulíka s názvem Streetkids of Kenya. Připraveny jsou také koncerty živé hudby. Na zahájení festivalu zahraje kapela Iridglaaja Tiritiki, kombinující tradiční nástroje z celého světa, na závěr je naplánován koncert kapely Škůdci Jehovovi, která velice osobitě hraje lidové písně z Moravy i Čech. V průběhu festivalu vystoupí také saxofonista Petr Venkrbec a jeden z večerů hudebně zajistí DJ Vaant.

V chrudimské Agoře budou během festivalu vystaveny fotografie Romové v České republice od Karla Cudlína a Marie Kracíkové. Na závěr chrudimské části festivalu v pátek 23. března vystoupí královéhradecká skupina Enter.

Organizátoři také jako každoročně připravili projekce pro školní děti a studenty středních škol. Letos vybrali filmy z Holandska, Polska a Finska. Žáci českých škol tak budou mít možnost sledovat autentické životní příběhy svých vrstevníků z jednotlivých zemí Evropské unie. Starším žákům základních škol a středoškolákům nabídne festival speciální dopolední promítání vybraných filmů spojené s besedou s odborníky. Základem sestaveného programu je kolekce dokumentárních filmů Next GenerationEU zachycujících každodenní život, aktuální problémy a perspektivy mladých lidí v Evropě.

Přečteno: 1356x
 

Kam dál:

Štítky:  

KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo