romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Festival KHAMORO již za pár dní! Ptejte se Davida Tišera on-line

Praha, 19.5.2009 22:54, (ROMEA)

Již za pár dní začíná v Praze týden oslav romské kultury - 11.ročník Světového romského festivalu KHAMORO, který se koná od 25.5. do 30.5. pod záštitou Mirka Topolánka a Pavla Béma. Organizátorem festivalu je občanské sdružení Slovo 21.

Server Romea.cz, který je již tradičním mediálním partnerem, připravil na čtvrtek 21. května 2009 on-line rozhovor s Davidem Tišerem, mediálním zástupcem festivalu Khamoro 2009.

David Tišer odpovídal ve čtvrtek 21. května 2009 od 13 hodin. PTEJTE SE JIŽ NYNÍ!

SEZNAM ODPOVĚDÍ NALEZNETE ZDE

Čeká vás pestrobarevný hudební i doprovodný program z celého světa! Hned v pondělí se rozehřejte s mezinárodní kapelou !DelaDap hrající unikátní moderní mix tradiční romské hudby, jazzu a elektroniky. Koncert se uskuteční 25.5. v Lucerna Music Baru. Tamtéž hned druhý den vystoupí největší hvězda letošního ročníku, legendární formace The Rosenberg Trio, která je již po dlouhá léta celosvětově synonymem pro gypsy jazz. S jazzovou hudbou budeme pokračovat i ve středu v Jazz Clubu Reduta, kde se představí mladí a talentovaní Basily Boys, kteří stejně jako The Rosenberg Trio pocházejí z Nizozemí. První z koncertů tradiční romské hudby můžete navštívit ve čtvrtek v klubu Roxy. Uvidíte temperamentní mladý taneční soubor Merci, italské Acquaragia Drom, originální kapelu Nadara z Rumunska a balkánskou dechovku Šutka z Makedonie. V pátek se přijďte do Roxy podívat na cimbálovku pod vedením mladého houslisty Marka Baloga, maďarskou skupinu Romengo, krásnou zpěvačku Leonsii Erdenko z Ruska a dánského mistra akordeonu Lela Nika. Hudební program uzavřeme 30.5. závěrečným galakoncertem v Kongresovém centru Praha, na němž kromě 7 tradičních kapel vystoupí i speciální host – houslista Pavel Šporcl se slovenskými Romano Stilo! Galakoncertem Vás provede Lejla Abbasová.

Doprovodné akce festivalu KHAMORO 2009 představí blíže i další elementy romské kultury, tradic a současného života. Dny věnované holandským Romům nabídnou nahlédnutí do uzavřeného světa holandských Romů a Sintů. V rámci akce se uskuteční již zmiňované koncerty gypsy jazzu, přehlídka dokumentárních filmů významného nizozemského režiséra Boba Entropa v kině Aero a výstava černobílých fotografií Šahina Šišiće, jejíž vernisáž proběhne v pátek v Domě národnostních menšin. V paláci Aventin budou vystaveny sochy, kresby a fotografie německého autora Otto Pankoka vztahující se ke genocidě Romů páchané za nacistického režimu. Taneční workshopy, součást doprovodných akcí festivalu, povede tentokrát tanečník a choreograf Petia Iourtchenko, který vás ve studiu Zambra naučí základy tradičních romských tanců. Na některých místech konání festivalu budete mít možnost shlédnout fotografickou putovní výstavu Jiřího Doležela s názvem „Romové ze Vsetína“. Jednou z nejoblíbenějších akcí festivalu je bezpochyby pestrobarevný průvod účinkujících v centru Prahy – přijďte ve čtvrtek v pravé poledne na Můstek a projděte se s námi za zvuků romské hudby z celého světa v historickém centru Prahy!

V rámci odborné sekce festivalu ve čtvrtek zahájíme v Domě národnostních menšin dvoudenní mezinárodní expertní seminář na téma „Romská kultura jako součást kultury evropské“. Na semináři promluví nejvýznamnější světoví experti v oblasti romské kultury. Celý týden navíc probíhají mezinárodní workshopy „Jdeme dlouhou cestou“ určené pro mládež ze 4 evropských zemí.

Partnerem festivalu je Hl.m.Praha. Festival se koná za podpory MK ČR, Nadace ČEZ a dalších subjektů. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize. Dalšími mediálními partnery jsou Český Rozhlas, Radio Rota, Romano Hangos, Romea.cz a Radio 1.

Přečteno: 2391x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, khamoro 2009, On-line, RozhovoryHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo