romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Fico obvinil Maďarsko z extremismu a exportu "hnědého moru"

Bratislava, 4.6.2010 16:56, (ROMEA)

Slovenský premiér Robert Fico označil Maďarsko za extremistickou zemi, která exportuje svůj "hnědý mor". Uvedl to v rozhovoru pro dnešní vydání francouzského listu Le Figaro. Fico to učinil v situaci, kdy jsou vztahy mezi oběma zeměmi velmi napjaté po přijetí maďarského zákona o dvojím občanství, jímž se cítí být Slovensko ohroženo.

"Existuje konflikt hodnot mezi Slovenskem s jeho hluboce antifašistickými tradicemi a touto zemí, která exportuje svůj hnědý mor," řekl slovenský premiér.

Maďarský parlament schválil 26. května kontroverzní zákon, který ulehčuje Maďarům žijícím v zahraničí získání maďarského občanství. Maďaři na Slovensku představují téměř deset procent z 5,4 milionu obyvatel. V reakci na to přijali slovenští poslanci téhož dne zákon, podle něhož Maďaři žijící na Slovensku přijdou v případě přijetí maďarského občanství o občanství slovenské.

Na dnešek připadá 90. výročí podpisu Trianonské mírové smlouvy, podle které někdejší Uhersko přišlo o rozsáhlá území a která po první světové válce nově určovala hranice mezi zeměmi střední Evropy včetně Československa. Mnozí Maďaři považují smlouvu za historickou křivdu. Slovensko se k ní naopak trvale hlásí.

Maďarský zákon "je součástí oficiální strategie Fidesz (vládní Svaz mladých demokratů - Maďarský občanský svaz), který se chce vrátit k Velkému Maďarsku před Trianonem. Představuje ohrožení bezpečnosti Slovenska", řekl Fico.

"Maďarští politici se chovají tak, jako by jih Slovenska byl součástí jejich území! Premiér Viktor Orbán dělá, jako by Slovensko neexistovalo. Proč si vybral Polsko pro svou první oficiální návštěvu? Právě proto, aby ukázal, že Slovensko, ležící mezi Maďarskem a Polskem, není zemí, ale že Polsko, to s Maďarskem hraničí," zdůraznil Fico. Tázal se, "zda bude Evropa tento historický revizionismus tolerovat".

Zákon, který byl na Slovensku schválen, podle premiéra znamená, že "každý slovenský občan, který požádá o jiné občanství, ztratí automaticky slovenské. ..Samozřejmě tu budou výjimky. Jsme připraveni diskutovat například s Čechy."

Fico však dodal, že "se neočekává, že o maďarské občanství požádá mnoho slovenských občanů. Nemají k tomu žádné důvody: tady je mnohem lepší ekonomická situace!"

Přečteno: 1042x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Slovensko, Maďarsko, Extremismus, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo