romea - logo
18. září 2020 (pátek)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Fico obvinil Maďarsko z extremismu a exportu "hnědého moru"

Bratislava, 4.6.2010 16:56, (ROMEA)

Slovenský premiér Robert Fico označil Maďarsko za extremistickou zemi, která exportuje svůj "hnědý mor". Uvedl to v rozhovoru pro dnešní vydání francouzského listu Le Figaro. Fico to učinil v situaci, kdy jsou vztahy mezi oběma zeměmi velmi napjaté po přijetí maďarského zákona o dvojím občanství, jímž se cítí být Slovensko ohroženo.

"Existuje konflikt hodnot mezi Slovenskem s jeho hluboce antifašistickými tradicemi a touto zemí, která exportuje svůj hnědý mor," řekl slovenský premiér.

Maďarský parlament schválil 26. května kontroverzní zákon, který ulehčuje Maďarům žijícím v zahraničí získání maďarského občanství. Maďaři na Slovensku představují téměř deset procent z 5,4 milionu obyvatel. V reakci na to přijali slovenští poslanci téhož dne zákon, podle něhož Maďaři žijící na Slovensku přijdou v případě přijetí maďarského občanství o občanství slovenské.

Na dnešek připadá 90. výročí podpisu Trianonské mírové smlouvy, podle které někdejší Uhersko přišlo o rozsáhlá území a která po první světové válce nově určovala hranice mezi zeměmi střední Evropy včetně Československa. Mnozí Maďaři považují smlouvu za historickou křivdu. Slovensko se k ní naopak trvale hlásí.

Maďarský zákon "je součástí oficiální strategie Fidesz (vládní Svaz mladých demokratů - Maďarský občanský svaz), který se chce vrátit k Velkému Maďarsku před Trianonem. Představuje ohrožení bezpečnosti Slovenska", řekl Fico.

"Maďarští politici se chovají tak, jako by jih Slovenska byl součástí jejich území! Premiér Viktor Orbán dělá, jako by Slovensko neexistovalo. Proč si vybral Polsko pro svou první oficiální návštěvu? Právě proto, aby ukázal, že Slovensko, ležící mezi Maďarskem a Polskem, není zemí, ale že Polsko, to s Maďarskem hraničí," zdůraznil Fico. Tázal se, "zda bude Evropa tento historický revizionismus tolerovat".

Zákon, který byl na Slovensku schválen, podle premiéra znamená, že "každý slovenský občan, který požádá o jiné občanství, ztratí automaticky slovenské. ..Samozřejmě tu budou výjimky. Jsme připraveni diskutovat například s Čechy."

Fico však dodal, že "se neočekává, že o maďarské občanství požádá mnoho slovenských občanů. Nemají k tomu žádné důvody: tady je mnohem lepší ekonomická situace!"

Přečteno: 1026x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Slovensko, Maďarsko, Extremismus, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo