romea - logo
28. ledna 2020 (úterý)
svátek má Otýlie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Fico obvinil Maďarsko z extremismu a exportu "hnědého moru"

Bratislava, 4.6.2010 16:56, (ROMEA)

Slovenský premiér Robert Fico označil Maďarsko za extremistickou zemi, která exportuje svůj "hnědý mor". Uvedl to v rozhovoru pro dnešní vydání francouzského listu Le Figaro. Fico to učinil v situaci, kdy jsou vztahy mezi oběma zeměmi velmi napjaté po přijetí maďarského zákona o dvojím občanství, jímž se cítí být Slovensko ohroženo.

"Existuje konflikt hodnot mezi Slovenskem s jeho hluboce antifašistickými tradicemi a touto zemí, která exportuje svůj hnědý mor," řekl slovenský premiér.

Maďarský parlament schválil 26. května kontroverzní zákon, který ulehčuje Maďarům žijícím v zahraničí získání maďarského občanství. Maďaři na Slovensku představují téměř deset procent z 5,4 milionu obyvatel. V reakci na to přijali slovenští poslanci téhož dne zákon, podle něhož Maďaři žijící na Slovensku přijdou v případě přijetí maďarského občanství o občanství slovenské.

Na dnešek připadá 90. výročí podpisu Trianonské mírové smlouvy, podle které někdejší Uhersko přišlo o rozsáhlá území a která po první světové válce nově určovala hranice mezi zeměmi střední Evropy včetně Československa. Mnozí Maďaři považují smlouvu za historickou křivdu. Slovensko se k ní naopak trvale hlásí.

Maďarský zákon "je součástí oficiální strategie Fidesz (vládní Svaz mladých demokratů - Maďarský občanský svaz), který se chce vrátit k Velkému Maďarsku před Trianonem. Představuje ohrožení bezpečnosti Slovenska", řekl Fico.

"Maďarští politici se chovají tak, jako by jih Slovenska byl součástí jejich území! Premiér Viktor Orbán dělá, jako by Slovensko neexistovalo. Proč si vybral Polsko pro svou první oficiální návštěvu? Právě proto, aby ukázal, že Slovensko, ležící mezi Maďarskem a Polskem, není zemí, ale že Polsko, to s Maďarskem hraničí," zdůraznil Fico. Tázal se, "zda bude Evropa tento historický revizionismus tolerovat".

Zákon, který byl na Slovensku schválen, podle premiéra znamená, že "každý slovenský občan, který požádá o jiné občanství, ztratí automaticky slovenské. ..Samozřejmě tu budou výjimky. Jsme připraveni diskutovat například s Čechy."

Fico však dodal, že "se neočekává, že o maďarské občanství požádá mnoho slovenských občanů. Nemají k tomu žádné důvody: tady je mnohem lepší ekonomická situace!"

Přečteno: 1021x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Slovensko, Maďarsko, Extremismus, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo