romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Film El Paso s Irenou Horváthovou je dokončen

Česká republika, 28.7.2008 17:02, (Romano voďi)

Režisér a scenárista Zdeněk Tyc před nedávnem skončil natáčení filmu El Paso. Komorní příběh o ovdovělé romské ženě a jejích sedmi dětech, které chce za každou cenu vychovat sama a uchránit je před umístěním do dětských domovů, přijde do kin 20. ledna 2008. Hlavní ženskou roli svěřil zpěvačce skupiny Guločar Ireně Horváthové.

Tyc se netají tím, že mu inspirací byl skutečný osud romské ženy. Filmem prolíná soudní případ řešící zoufalý boj romské matky sedmi dětí s úřady. Hrdinka příběhu netuší, že dluží městu obrovskou částku za byt - všechny tyto praktické záležitosti totiž zařizoval její muž. Na všechno je sama a neví kudy dál. Sociální pracovníci rodinu nemilosrdně přemístí do sociálního bytu o jedné místnosti. Na pomoc přijde mladá ambiciózní právnička a později jako ochránce sociálně slabých i kurátor. Snímek byl natáčen současně dvěma kamerami. „Neobvyklé řešení si vyžádala velice častá přítomnost minimálně šesti dětských herců. Kvůli zvýšení autenticity jejich výkonů bylo zapotřebí zmást jejich pozornost, rozptylovat je a zachycovat autentické chvilky,“ vysvětlila ČTK Fechterová.

Hereckými kolegy Ireny Horváthové byla Linda Rybová v roli právničky, dále třeba David Prachař, Jana Janěková ml., Vladimír Javorský či Igor Bareš. Zdeňka Tyce diváci ponejvíce znají díky psychologickému dramatu z roku 2002 Smradi, za nějž na karlovarském filmovém festivalu získal diváckou cenu.

Přečteno: 1099x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 7,8/2008, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo