romea - logo
15. září 2019 (neděle)
svátek má Jolana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Fotbal pro všechny

Švýcarsko/Rakousko, 27.6.2008 15:39, (ROMEA/AKTUALNE.SK)

Evropská fotbalová asociace přitvrdila v boji proti rasizmu. UEFA společně se sítí poboček organizace FARE (Football Against Racism in Europe) představili během mistrovství Evropy ve fotbale nové televizní spoty, které jsou namířené proti rasizmu a netoleranci.
Třicetisekundový spot mohou sledovat nejen fanoušci fotbalu ve všech městech, kde se fotbalové zápasy ME konají, ale také na webových stránkách organizace FARE a zároveň se mohou na spoty těšit i v rámci reklamní kampaně příštího ročníku Ligy mistrů.

Organizace FARE bojuje proti rasizmu na sportovních stadionech už od roku 2000. Jejich televizní spoty mají jednoduchý charakter a společné rysy. Vždy se jedná o různé národnosti, různé jazyky, jeden společný cíl a stop rasizmu.

FARE sází na jednoduchou a velmi účinnou metodu boje proti incidentům z nenávisti. Ve videospotu je vše symbolické, rumunští herci ztvárňují východní Evropu, Holanďané představují dobu kolonializmu a turečtí herci jsou ve spotu, aby připomněli svoji silnou přítomnost v různých dobách společnosti. Výsledkem je ukázat Evropu jako kontinent, který je multikulturní.

VIDEO ZDE

Na webových stránkách věnovaným FARE se dočtete: "Chceme fotbal bez "nemoci" zvané rasizmus. Fotbal je nejpopulárnější sport na této planetě a patří nám všem. Každý/á má právo fotbal hrát a dívat se na něj stejně tak jako o něm mluvit, a to bez toho, aniž by měl strach."

FARE bojuje s rasizmem ve fotbale, ale tato netolerance se bohužel přenesla i do jiných sportů. Nevyhnula se ani nám tak oblíbenému hokeji, nebo méně oblíbené košíkové. Uveďme příklad, kdy americká basketbalistka Denise Wilosonová, která hrála v reprezentaci Slovenské republiky, byla napadena slovenskými neonacisty kvůli své tmavé pleti. To jí nakonec dovedlo k tomu, že ze Slovenska odešla.

ROMEA, /AKTUALNE.SK
Přečteno: 1537x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sport, ZahraničníHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo