romea - logo
22. října 2021 (pátek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Fotbalové kluby na Děčínsku odmítají hrát s Romy

Děčín, 24.6.2011 10:22, (ROMEA)
FOTO: Drahomír Radek Horváth

Romskému fotbalovému klubu FC Děčín zvoní hrana. Téměř všechna mužstva s ním v příští sezoně odmítají hrát. Je to reakce na incidenty, které tuto sezonu provázejí FC Děčín. Schyluje se k likvidaci klubu, který má v jisté podobě téměř padesátiletou tradici v Děčíně? Co této vypjaté situaci předcházelo a jak se k tomu staví fotbaloví funkcionáři a veřejnost?

Kopance, pěsti, inzultace rozhodčího, policejní zásah. Takový byl průběh utkání dne 28.5.2011 nejnižší okresní fotbalové soutěže mezi děčínskými celky FC a Lokomotiva. Hráč FC Děčín Herák při přerušené hře udeřil několikrát jednoho ze soupeřů Nováka, popsal začátek masakru hlavní rozhodčí utkání Miroslav Dostál. Poté, co Heráka vyloučil, tak k němu přiběhl Herákův bratr a nebožáka rozhodčího praštil do obličeje s takovou razancí, že sudí upadl na zem.

„Po inzultaci jsem utkání ukončil, museli jsme se schovat v kabině. Venku byl slyšet řev, hráči Lokomotivy zavolali policii a také se schovali ve své šatně. Podle svědků na hřiště vběhli i domácí fandové. Museli jsme odejít za doprovodu policie,“ dodal Dostál.

Názory na počátek a příčinu se různí, vedení týmu FC Děčín uvádí, že útok na romského hráče byl nejprve verbální s rasovým podtextem a následně se strhla rvačka, jeho svěřenec se jen bránil.

Urážky na adresu romských fotbalistů se z tribun ozývají velice často. Otázkou je - nakolik má být sportovec impulsivní a jak moc se má ovládat. Ne každý fotbalista si může dovolit to, co Řepka ze Sparty Praha. Psychologickou průpravu by romští fotbalisté potřebovali jako sůl, na tom se mnoho oslovených odborníků jasně shoduje. Nicméně pan trenér FC Děčín vidí věci po svém.

„Začal to fotbalista Lokomotivy Děčín, který chytil našeho hráče pod krkem. Rozhodčí Dostál podle mého názoru neřekl pravdu. Soupeři a jejich diváci nás často provokují rasistickými nadávkami jako ´černé huby´ nebo ´černí Cikáni´. Teď dělají z komára velblouda a špiní nás. My, Cikáni, to nemáme na světě lehké," zlobil se vedoucí týmu a trenér FC Děčín Ladislav Czisár.

Sportovně technická komise a Disciplinární komise uložily dvěma hráčům FC Děčín tresty v podobě několikaletých zákazů startu a klubu peněžitou pokutu v celkové výši 28 000 korun. Navíc bylo mužstvu odebráno 9 bodů z tabulky. Vedení klubu toto vnímá jako likvidační, jelikož disponuje na sezonu přibližně třicetitisícovým rozpočtem. Snaha o dojednání splátkového kalendáře se minula účinkem. Splátka 500 korun měsíčně navrhovaná klubem se zdála funkcionářům místního Okresního fotbalového svazu příliš nízká a jiná alternativa není. Romský fotbalový klub totiž nevybírá členské příspěvky, za použití stadionu platí tím, že si to na hřišti a v okolí jeho členové odpracují. Požadovaných dotací z obecní pokladny města Děčína se nedočkali v takové výši, jakou předpokládali. Jestli nezaplatí, budou následovat přísnější sankce.

Skutečně likvidační ale pro FC Děčín bude nejspíše bojkot ostatních mužstev z okresní třetí třídy, která odmítají s romskou fotbalovou jedenáctkou hrát v příští sezoně. Tajemník Okresního fotbalového svazu Karel Šnajdr potvrdil, že účinkování FC Děčín provázejí různé skandály a má i povědomí o tom, že v příští sezoně s FC Děčín ostatní mužstva hrát odmítnou.

Fotbalová družstva, která již s FC Děčín nějaký ten incident absolvovala, se vyjadřují v tomto smyslu velice otevřeně a klub bojkotovat v následné sezoně budou.


Zakladatel dnešního FC Děčín Ladislav Horváth

Zoufalá je zejména místní fotbalová legenda Ladislav Horváth, který v roce 1962 založil Sportovní klub Roma Děčín, a nyní sleduje, kam se jeho dílo řítí. Mladí hoši z okraje společnosti nalézali v tomto sportu volnočasovou aktivitu, která byla alternativou vůči různým asociálním způsobům chování. Vize do budoucna nejsou vůbec příznivé, a to Horvátha trápí, jako bývalý fotbalista se pochopitelně důrazně distancuje od nefér chování na hřišti. Uvědomuje si však, že FC Děčín nejspíš tuto generační pochodeň dál nést nebude. Romští aktivisté z města i okolí bedlivě sledují průběh celé kauzy a zvažují jistá opatření a kroky, které by udržely FC Děčín nad vodou. Bude to však velice složité.

KAM DÁL?
Jsme tým: Děčínský fotbalový klub spojuje generace

Přečteno: 5940x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasismus, Sport



HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky







..
romea - logo