romea - logo
21. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Běla

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Fotograf zachytil život vsetínských Romů na Jesenicku

Jeseník, 10.3.2009 11:46, (Moravský sever)

Dokumentárními fotografiemi doplněnými o zátiší se Jiří Doležel snažil zachytit život romských rodin, které město Vsetín vystěhovalo v říjnu roku 2006 na Jesenicko a Prostějovsko. Svůj fotografický cyklus Romové ze Vsetína představil spolupracovník našeho vydavatelství při úterní vernisáži ve druhém patře obchodního centra Alkron v Jeseníku.

Kauza násilného vystěhování romských rodin bývalým starostou Vsetína Jiřím Čunkem do polorozbořených domů na Jesenicko vyvolala bouřlivou odezvu v celé republice. Toto drastické řešení odmítl i ombudsman Otakar Motejl. Kauza zaujala i Jiřího Doležela, který ji nejdříve sledoval v médiích a pak se rozhodl život romských rodin zachytit na fotografiích.

S cyklem Kandráčovi předloni vyhrál fotografickou soutěž Dokumentární fotografie a diskriminace pořádanou Multikulturním centrem Praha. Nyní veřejnosti představuje sérii Romové ze Vsetína.

Na tématu vystěhovaných Romů začal fotograf pracovat v červenci loňského roku a poznávání rodin a focení se věnoval celý rok. „Principem dokumentární fotografie a zátiší jsem se snažil zobrazit každodenní život Romů. Namísto beznaděje, již tyto rodiny zažívaly, jsem se snažil zachytit naději, kterou u Romů většinová populace nechce vnímat,“ řekl Jiří Doležel. Při práci se chtěl vyhnout klasickému dokumentu. „Fotil jsem barevně, protože Romové mají specifické vnímání barev a já chtěl vyzdvihnout krásu Romů,“ dodal Doležel. Této problematice se chce dále věnovat.

Výstava v Jeseníku se koná pod patronací Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách. Podle šéfa této agentury pro Jesenicko a Přerov Martina Navrátila je holdem starostům obcí, které Romy přijaly. „Museli na sebe přijmout břímě lidí, kteří jim do obce přibyli. Kteří byli přesídlením vykořeněni a museli s tím zápasit,“ připomněl Navrátil.

„V první fázi nám rodiny přinesly obrovskou publicitu. Každý věděl, kde jsou Vlčice. Pak vyvstávaly problémy. Dům byl ve špatném stavu, ale jejich používáním se ještě zhoršil,“ řekl starosta Vlčic Josef Fojtek.

Právě rodina Žigových se ve Vlčicích ukázala jako nejproblémovější a přestěhování ji postihlo nejvíce. Otec od rodiny odešel a matka zůstala sama s dětmi. Neuměla se však o ně postarat a sociální odbor městského úřadu je musel ženě odebrat. „Dnes jsou zpět ve Vsetíně u svých strýců a tet,“ řekl Fojtek.

DANUŠE KRČOVÁ
Přečteno: 1416x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, VýstavaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo