romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Francie a Rumunsko se dohodly na ukončení sporů kolem Romů

Bukurešť, 10.9.2010 9:50, (ROMEA)

Francouzští a rumunští vládní představitelé si v Bukurešti slíbili, že budou koordinovat postup v rámci Evropské unie ohledně otázky sociální integrace Romů a ve snaze získat pro to od unie finanční podporu. Zároveň se dohodli na ukončení "nikam nevedoucích sporů" kolem vyhošťování rumunských Romů Francií zpět do jejich vlasti.

Rumunský ministr zahraničí Teodor Baconschi na společné tiskové konferenci s francouzským ministrem pro přistěhovalectví Ericem Bessonem a státním tajemníkem pro evropské záležitosti v úřadu ministra zahraničí Pierrem Lellouchem prohlásil, že obě země se domluvily na "akčním plánu", který má pomoci vyřešit problémy jimž obě strany čelí.

Bukurešť se zavázala více udělat pro integraci svých Romů, z nichž většina žije na okraji společnosti. Podle různých odhadů je v Rumunsku mezi 22 miliony obyvatel půl milionu až 2,5 milionu Romů.

"Jsme připraveni jim (Rumunům) v tom pomáhat. Pak půjdeme obhajovat tento plán společně v Bruselu," podotkl Lellouche.

Obě země v této oblasti rovněž posílí spolupráci - rumunské úřady vyšlou do Francie další policisty a spolupracovníky, kteří mají francouzské straně pomáhat v řešení případné kriminality páchané rumunskými občany na francouzském území.

Podle agentury AFP byla atmosféra mezi oběma stranami mnohem smířlivější než v posledních týdnech.

"Myslím si, že je čas ukončit sterilní polemiku," prohlásil Baconschi.

"Ti, kteří dnes očekávali utkání Francie-Rumunsko, jsou zklamaní," dodal k tomu Besson. Francouzský ministr si zároveň pochvaloval konstruktivního ducha na dvoustranném jednání.

Baconschi také před novináři řekl, že se raději zdrží komentáře ohledně dnešní rezoluce Evropského parlamentu, který vyzval Francii i jiné státy Evropské unie, aby okamžitě zastavily vyhošťování Romů. Zejména poslanci ze stran politického středu a levice označovali kroky Paříže, která letos vyhostila již několik tisíc Romů ve jménu zajišťování práva a pořádku, za neslučitelné s právem Evropské unie.

Besson ovšem vyloučil, že by Francie od své politiky vyhošťování jakkoli ustupovala, "byť jen o milimetr", ať "již jde o Rumuny, Bulhary či jiné občany". "My samozřejmě nemáme proč se podrobovat politickému diktátu," zdůraznil. Podle něj Francie svědomitě dodržuje francouzské a evropské právo.

Od začátku letošního roku Francie vrátila do jejich vlasti přes 8300 Romů, kteří neměli povolení k pobytu. Tyto repatriace jsou součástí bezpečnostní politiky, kterou v červenci upřesnil francouzský prezident Nicolas Sarkozy a která je zaměřena především na nelegální imigranty a právě Romy. Vyhošťování Romů vyvolalo ostré reakce mezinárodních organizací, ale i například Rumunska.

KAM DÁL?
Francouzští ministři budou v Rumunsku jednat o romské migraci
Komisař RE přirovnal rétoriku proti Romům nacistickým výrokům
Rumunští Romové přirovnali vyhošťování k deportacím z války
SPECIÁL: Francie deportuje Romy

 

Přečteno: 847x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Francie, EU, RumunskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo