romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Francie: Konec neomezenému kočování, nástup represe

Paříž, 29.7.2010 16:20, (ROMEA)

Včerejší schůzka francouzských ministrů přinesla prezidentu Sarkozymu kýžené ovoce – omezení kočování. Do tří měsíců budou vysídleny tři stovky nelegálních tábořišť, ilegální přistěhovalci z východní Evropy budou navráceni do zemí původu a s Rumunskem a Bulharskem bude navázána policejní spolupráce.

Prezident Sarkozy po nedávných násilných událostech v ulicích měst Saint-Aignan a Grenoble opět vyhlásil jejich pachatelům, a to i těm potenciálním, válku. Obzvláště se pak zaměřil na „některé“ les gens du voyage (tedy francouzské kočovné Romy) a Romy původem z východní Evropy, jejíchž chování popsal jako absolutně nepřijatelné v návaznosti na události v městečku Saint-Aignan, kde padesátka kočovníků po zastřelení jednoho z nich atakovala četnickou stanici.

VIDEO
Sarkozy summons ministers over Gypsy 'problems'

Po včerejší schůzce v Elysejském paláci předstoupil před novináře ministr vnitra Brice Hortefeux a oznámil jim pět zásadních opatření proti ilegálnímu kočování.

Do tří měsíců bude vystěhováno 300 nelegálních tábořišť, z nichž přibližně 200 je osídleno Romy z východní Evropy, především z Rumunska a Bulharska.

Kočovníkům budou pravidelně kontrolovány doklady, a ti bez pracovního povolení či víza budou vráceni do zemí původu.

Francie si s Rumunskem a Bulharskem vzájemně vymění dvacítku policistů, kteří se zaměří pouze na tuto problematiku.

V ilegálních kempech zkontrolují daňoví úředníci všechny majitelé vozů, zda mají zaplaceno odpovídající pojištění i silniční daň. „Naši krajané se totiž oprávněně podivují síle motorů aut táhnoucích karavany,“ poznamenal ještě ministr vnitra Hortefeux.

Poslední bod pak počítá s vybudováním dalších odpočívadel podél silnic.

Zase ti zloději slepic

Žádné z opatření tak podle opozice v čele se Zelenými a Socialistickou stranou nejde k jádru problému. Opět se nepočítá s důslednou kontrolou dodržování Bessonova zákonu, tedy legislativy, jež obcím od pěti tisíc obyvatel ukládá vyhradit pro kočovníky legální tábořiště. Naopak represivní politika povede jen k posílení negativních stereotypů o Romech jako „zlodějích a delikventech“ uvedli Zelení ve svém oficiálním prohlášení.

Navíc prezidenta Sarkozyho obvinili, že tvrdým postupem proti kočovníkům chce zakrýt neúspěch vlastní politiky a získat veřejnost na svou stranu. Ta je zatím, alespoň v internetových diskuzích, rozpolcená. Na zpravodajském webu Libération.fr přetékají diskuze připomínkami holocaustu, na leParisien.fr se děkuje Panu prezidentovi a píše o návratu práv i většinovým Francouzům.

S kritikou se ozvaly i lidskoprávní organizace, jež neúspěšně usilovaly o přítomnost na schůzce Rady ministrů. „Je to přehlídka nejotřepanějších klišé,“ komentoval vládní politiku Dominique Sopo, prezident organizace SOS Rasismus. Kromě společného odsuzujícího prohlášení, není jasné, co podniknou lidskoprávní organizace dál.

Bumerang se vrací

Francie se navíc rozhodla přenést problém s kočovníky na celoevropskou úroveň. Vládní tajemník pro evropské záležitosti Pierre Lellouche vyzval státy Evropské unie ke spolupráci v integraci Romů. Apeloval tak především na Rumunsko a Bulharsko s nejpočetnějšími romskými komunitami v Evropě, aby pro integraci svých občanů s pomocí EU začali dělat mnohem víc. Rumunské i bulharské deníky reagovaly komentáři, že se opomíjení sociálního vyloučení Romů politikům vrací jako bumerang, a po léta užívaná strategie „ignorovat a importovat“ by se tentokrát nemusela vyplatit. Minimálně by mohla novým členům EU oddálit vstup do Schengenu - původně plánovaný již za pár měsíců.

KAM DÁL?
Francie žádá jednotný postup EU ve vztahu k Romům
Sarkozy omezí kočování

Kateřina Čopjaková, , zdroje: Libération, AFP
Přečteno: 2572x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Francie, EU, IntegraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo