romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Francie se potýká s příčinami a následky vraždění

Paříž, 23.3.2012 15:32, (ROMEA)

Mohamed Merah zemřel ve čtvrtek před polednem. V ruce svíral krátký samopal, když spadl s kulkou v hlavě z okna svého bytu. Ale ještě před tím, než jeho tělo dopadlo na chodník, vynořily se vážné otázky kolem toho, jak osamělý doopravdy byl, když metodicky zabil v jihozápadní Francii sedm lidí během devíti dnů, napsal dnes list Globe and Mail.

Zatímco francouzští žalobci vykreslili Meraha jako osamělou, psychicky narušenou osobu, mnohé otázky zůstávají otevřené. Například to, jak si mohl třiadvacetiletý drobný kriminálník z Toulouse opatřit peníze na nezanedbatelný zbrojní arzenál včetně těžko dostupných samopalů a kulometů, anebo na vozidla použitá při útocích. A začaly se objevovat zprávy, že možná byl v kontaktu s širší škálou radikálních jednotlivců a organizací, i když formálním členem žádné skupiny nebyl.

Ve Francii panuje všeobecná obava, že by se další mladí Arabové odsunutí ekonomicky na okraj společnosti mohli radikalizovat, ať už ve francouzských věznicích, anebo prostřednictvím online kontaktů. To také přimělo prezidenta Nicolase Sarkozyho, aby ve čtvrtek prohlásil. že přijme zákon - pokud tedy vyhraje volby 22. dubna a bude znovu zvolen - na jehož základě bude nelegální jakýkoli kontakt s islámskými radikály.

"Extrémní islám bude potlačen zákonem, který bude přijat po těchto (prezidentských) volbách," řekl Sarkozy na tiskové konferenci krátce po Merahově smrti. "Kdokoli, kdo navštíví internetovou stránku glorifikující nenávist a násilí, bude na základě tohoto zákona potrestán," dodal. A trest by podle něj neminul ani ty, kdo by jeli do ciziny podstoupit extremistický výcvik.

Mezitím se francouzští oficiální činitelé potýkají s tím, jak vysvětlit, že se jim nepodařilo čím dál tím radikálnější Merahovo chování zaznamenat. Patřil do něj i incident před dvěma lety, kdy Merah mával na ulici mečem a křičel: "Jsem s Al-Káidou!" Opakovali také své přesvědčení, že Merah jednal sám.

Pařížský žalobce François Molins ve čtvrtek odpoledne prohlásil, že Merah byl osamělým hráčem, že se radikalizoval svým vlastním způsobem. Základy vágního souboru přesvědčení točícího se kolem salafismu, fundamentalistické víry v návrat světa islámského kalifátu, nabral ve vězení pro mladistvé.

"Víme, že se radikalizoval během pobytu ve vězení," řekl Molins a dodal, že to pomáhá zodpovědět naléhavou otázku, proč si ho nevšímaly francouzské úřady po jeho cestách do oblasti na afghánsko-pákistánské hranici a navzdory jeho dlouhým kriminálním záznamům. "Nešel obvyklou cestou využívající prostředníky nebo skupiny známé úřadům," uvedl Molins, "vydal se vlastní cestou."

Francouzské úřady novinářům potvrdily, že Merahovo jméno bylo několik let v USA na seznamu osob spojovaných s terorismem, které nesmějí létat v amerických letadlech. Na seznamu se ocitl poté, co byl vyhoštěn z Afghánistánu a přepraven zástupci NATO zpátky do Francie.

Objevily se ale také zprávy o ještě hlubších vazbách. Představitelé rozvědky, kteří mluvili s francouzským listem Le Monde, tvrdili, že v Merahově pasu byly zaznamenány cesty do Izraele, Sýrie, Iráku a Jordánska.

Podle policie Merahovu cestu do Iráku mohl zorganizovat jeho bratr Abdelkader, který je považován za zkušeného islamistu, jenž se radikalizoval v islámské škole v Káhiře.

Existuje ale jen málo známek toho, že by sám Merah měl nějaké hodně hluboké kontakty s jakoukoli radikální organizací. Jeho návštěvy v pákistánské pohraniční oblasti Vazíristán, kde - jak sám tvrdil - podstoupil výcvik, byly krátké a letmé. Jeho cesta v roce 2011 skončila předčasně, když se nakazil žloutenkou typu A. Pracovníci pákistánské špionáže novinářům řekli, že o něm nemají žádný záznam, i když zahraniční bojovníci tu obvykle neprojdou bez povšimnutí.

To všechno zní, jako by byl spíš politicky rozčílený než duchovně oddaný, a že tomuto hněvu po návratu do Francie dal průchod. A zapadá to do profilu, který sedí na mnohé bojovníky džihádu - islámské svaté války: Všeobecně se předpokládá, že z těch, kdo nejoddaněji věří, se jen zřídka stávají teroristé.

KAM DÁL?
Francouzského extremistu vedly USA jako nežádoucích osobu. Podrobnosti z jeho života
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy přislíbil, že bude bojovat proti propagaci extremismu
Střelec z Toulouse je mrtvý, zabil se skokem z okna

ČTK, čtk
Přečteno: 597x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Extremismus, TerorismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo