romea - logo
25. června 2022 (sobota)
svátek má Ivan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Francouzský vládní činitel spatřuje v zemi hrozbu apartheidu

Paříž, 21.1.2009 19:54, (ROMEA)

Obavu, že Francie je na cestě k tomu, aby se stala zemí apartheidu, dnes vyslovil francouzský komisař pro diverzitu a rovnost šancí Yazid Sabeg. Nadcházející období skýtá podle něho poslední příležitost tomu zabránit.

"Dnes vyoráváme brázdu, která nás vede přímo k apartheidu - územnímu, společenskému i v hlavách lidí," prohlásil Sabeg, kterého prezident Nicolas Sarkozy jmenoval do funkce loni v prosinci s úkolem dát dohromady plán na sociální povznesení menšin.

Apartheid je systém rasové segregace, který byl až do roku 1990 uplatňován v Jihoafrické republice. Tam bílá menšina vládla nad černou většinou. Ve Francii, která má asi 64 milionů obyvatel, žije podle neoficiálních údajů pět milionů muslimů a stejný počet černochů. Obě tyto kategorie se částečně překrývají. Příslušníci obou komunit jsou stále diskriminováni a politická elita je skoro výhradně bílá.

Sabeg řekl, že vývoj, o kterém mluví, už velmi pokročil. Společnost se podle jeho slov "láme", což "skutečně ohrožuje veřejný pořádek" a "je potřeba se tím zabývat".

Přečteno: 1362x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, EU, Francie, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo