romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

František Kostlán: Deník Právo vydělává na protiromském populismu. Co to udělá se společností, jej nezajímá

Praha, 7.7.2011 17:01, (ROMEA)

Redakce deníku Právo, respektive jeho internetové podoby Novinky.cz, není schopna přiznat chybu. Důvod je poměrně zřejmý: takových „chyb“ se dopouští neustále, a to nejspíš úmyslně. Vydavatel zřejmě, při té bídě, kterou se zpravodajství Práva a Novinek.cz „honosí,“ už nevidí jinou cestu jak udržet či zvýšit čtenost, než se populisticky navážet do Romů.

Vzpomeňme, pro příklad, kterak redakce Práva - Novinek. cz sousedský spor v Krupce mezi členy Dělnické strany a Romy zpracovala tak, že udělala rozhovor s místopředsedou DS Kotábem, přidala k tomu vyjádření policejní mluvčí a – aniž dala protistraně příležitost k vyjádření - tento polotovar založený na jednostranném tvrzení Déháček otiskla coby zprávu.

O tom, jakým způsobem nafoukly Novinky.cz jeden krátký odstaveček z výroční zprávy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), jsme již také informovali.

Pod bulvárním titulkem Mladé Čechy v Británii dřeli z kůže romští žadatelé o azyl vydaly Novinky.cz zprávu, v níž tvrdí, že romští žadatelé o azyl ve Velké Británii „začali zprostředkovávat různé pomocné dělnické či stavební práce vesměs pro mladé nezaměstnané Čechy a také bezdomovce. Naslibovali jim stálé zaměstnání, týdenní výdělek a ubytování. Jenže realita je stejná jako u případů mongolských či ukrajinských dělníků v Česku, kteří za prakticky nulový plat žijí v těch nejnuznějších podmínkách a téměř všechen výdělek jde do kapes ,zprostředkovatelům´ jejich práce a pobytu u nás.“

Ve výroční zprávě ÚOOZ je k tomuto problému napsán jediný krátký odstaveček, v němž se nepíše naprosto nic o tom, že tito Romové zneužívají právě „mladé nezaměstnané Čechy“. A nic takového neplyne ani z vyjádření šéfa ÚOOZ či mluvčího tohoto útvaru, kteří se v článku Novinek.cz taktéž vyjadřují. Jinak řečeno, tuto informaci si Novinky.cz zcela vymyslely a posunuly tak problém z roviny kriminální do roviny mezietnické nesnášenlivosti.

Napsal jsem k tomu analýzu. Vzápětí se ozvala se i organizace Equality, která se ve Velké Británii zabývá životními podmínkami Romů. Eqaulity žádala otevřeným dopisem redakci Práva o zjednání nápravy:

„Ve Velké Británii k případům vykořisťování a obchodu s lidmi ze strany Čechů a Slováků - Neromů - dochází často, podle všeho častěji než ze strany Romů. Podle informací, které má Equality k dispozici, dochází k vykořisťování ze strany Čechů a Slováků romské národnosti OJEDINĚLE. Zároveň existuje velký počet případů, kde jsou oběťmi trestné činnosti páchané Neromy právě Romové, ale o tom se vůbec nezmiňujete… Ve Vámi zveřejněném článku chybí jakákoli zmínka o této skutečnosti i v obecné rovině… Z důvodu závažnosti problematiky, o níž píšete, i z důvodu závažnosti důsledku zveřejnění takto tendenčního článku, v němž není uveden jediný protinázor a který v již dosti napjaté atmosféře přispívá k posilování předpojatých postojů vůči Romům ze strany neromských čtenářů i neromské veřejnosti obecně, Vás žádáme o uvedení informace na pravou míru“.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Analýza: Novinky.cz dřou čtenáře z kůže, v souvislosti s kriminalitou některých Romů v Británii
Organizace Equality si stěžuje deníku Právo (Novinky.cz) na nekorektnost jeho zpravodajství o Romech v Británii

Odpověď serveru Novinky.cz: výmluvy, vykrucování překrucování

Reakce Novinek.cz byla přesně taková, jaká se dala očekávat. Výmluvy, vykrucování a překrucování:

„…napsali jsme o konkrétním případě, přičemž jsme vycházeli z vyjádření ředitele českého Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. V článku je jasně řečeno, že jde o desítky případů. Při popisování trestné činnosti kohokoliv vždy dbáme na vyváženost, ale není možné u každého článku psát, kdo se takové trestné činnosti naopak nedopouští, to jde proti logice zpravodajství. Tento článek si nedával za cíl popisovat romskou problematiku a ani neřešil diskriminaci na jednu či druhou stranu. Prostě popsal fakta vycházející původně z výroční zprávy ÚOOZ. Policie nám také jasně sdělila, že často jde o lidi, kteří přicestovali do Británie žádat o azyl. Nevidím tudíž důvod, cokoliv uvádět na pravou míru.“

Jak již víme, vyjádření ředitele ÚOOZ nemohlo vést k tvrzení, že Romové „dřeli z kůže vesměs mladé Čechy,“ protože nic takového Novinkám.cz neřekl. V článku je sice řečeno, že jde o desítky případů, ale celá věc není zasazena do kontextu, jak by seriózní zpravodajství mělo být. Obyčejně se to řeší tak, že na konci článku je tzv. beground, který čtenáře seznamuje s hlavním kontextem a posloupností dění, a přidané odkazy na další články, v nichž je celá záležitost popsána podrobněji.

Právo lže, jako když Rudé právo tiskne

Za normalizace jsme užívali vtípek, který měl ovšem pravdivý základ. Říkalo se, především o komunistických funkcionářích, že lžou, jako když Rudé právo tiskne.
Pro mladší: Rudé právo byl komunistický stranický tisk, a jako takový vesměs hlásal režimní propagandu, nikoli skutečné zpravodajství. Funkcionáři lhali, Rudé právo to tisklo a k tomu přidávalo žlučovité odsudky v podobě názorů redaktorů a dalších hlásných trub režimu.

Ty doby jsou již minulostí, z Rudého práva se stalo Právo, které již není stranickým tiskem, zato vykazuje všechny neduhy volného trhu, nespoutaného profesní etikou a povědomí o náležitostech vlastní profese. Na prvním místě není snaha o objektivitu, ale snaha co nejvíc vydělat bez ohledu na cokoli dalšího. Právo proto i po listopadu 89 používá nepravdy či komentované zpravodajství k manipulaci. Nezasvěcenci (a někdy dokonce i zasvěcenci, což nechápu) často říkají, že Právo má ze všech deníků nejlepší zpravodajství, což je velký omyl. Zpravodajství Práva je stejně špatné, jako ostatních médií. Pokud by se u mainstreamových deníků dalo hovořit o větší dávce serióznosti zpravodajství, jmenoval bych Hospodářské noviny, v žádném případě ne Právo.

Hotovo, uděláno. Právo „díky“ takovým zprávám určitě vydělá. Co takováto hrubá manipulace s fakty udělá se společností, kam ji posune, je však jiná otázka. Ale ta redakci deníku Právu a serveru Novinky.cz rozhodně netrápí.

KAM DÁL?
Analýza: Novinky.cz dřou čtenáře z kůže, v souvislosti s kriminalitou některých Romů v Británii
Organizace Equality si stěžuje deníku Právo (Novinky.cz) na nekorektnost jeho zpravodajství o Romech v Británii
 

Přečteno: 2272x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo