romea - logo
22. ledna 2022 (sobota)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

František Kostlán: Deník Právo vydělává na protiromském populismu. Co to udělá se společností, jej nezajímá

Praha, 7.7.2011 17:01, (ROMEA)

Redakce deníku Právo, respektive jeho internetové podoby Novinky.cz, není schopna přiznat chybu. Důvod je poměrně zřejmý: takových „chyb“ se dopouští neustále, a to nejspíš úmyslně. Vydavatel zřejmě, při té bídě, kterou se zpravodajství Práva a Novinek.cz „honosí,“ už nevidí jinou cestu jak udržet či zvýšit čtenost, než se populisticky navážet do Romů.

Vzpomeňme, pro příklad, kterak redakce Práva - Novinek. cz sousedský spor v Krupce mezi členy Dělnické strany a Romy zpracovala tak, že udělala rozhovor s místopředsedou DS Kotábem, přidala k tomu vyjádření policejní mluvčí a – aniž dala protistraně příležitost k vyjádření - tento polotovar založený na jednostranném tvrzení Déháček otiskla coby zprávu.

O tom, jakým způsobem nafoukly Novinky.cz jeden krátký odstaveček z výroční zprávy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), jsme již také informovali.

Pod bulvárním titulkem Mladé Čechy v Británii dřeli z kůže romští žadatelé o azyl vydaly Novinky.cz zprávu, v níž tvrdí, že romští žadatelé o azyl ve Velké Británii „začali zprostředkovávat různé pomocné dělnické či stavební práce vesměs pro mladé nezaměstnané Čechy a také bezdomovce. Naslibovali jim stálé zaměstnání, týdenní výdělek a ubytování. Jenže realita je stejná jako u případů mongolských či ukrajinských dělníků v Česku, kteří za prakticky nulový plat žijí v těch nejnuznějších podmínkách a téměř všechen výdělek jde do kapes ,zprostředkovatelům´ jejich práce a pobytu u nás.“

Ve výroční zprávě ÚOOZ je k tomuto problému napsán jediný krátký odstaveček, v němž se nepíše naprosto nic o tom, že tito Romové zneužívají právě „mladé nezaměstnané Čechy“. A nic takového neplyne ani z vyjádření šéfa ÚOOZ či mluvčího tohoto útvaru, kteří se v článku Novinek.cz taktéž vyjadřují. Jinak řečeno, tuto informaci si Novinky.cz zcela vymyslely a posunuly tak problém z roviny kriminální do roviny mezietnické nesnášenlivosti.

Napsal jsem k tomu analýzu. Vzápětí se ozvala se i organizace Equality, která se ve Velké Británii zabývá životními podmínkami Romů. Eqaulity žádala otevřeným dopisem redakci Práva o zjednání nápravy:

„Ve Velké Británii k případům vykořisťování a obchodu s lidmi ze strany Čechů a Slováků - Neromů - dochází často, podle všeho častěji než ze strany Romů. Podle informací, které má Equality k dispozici, dochází k vykořisťování ze strany Čechů a Slováků romské národnosti OJEDINĚLE. Zároveň existuje velký počet případů, kde jsou oběťmi trestné činnosti páchané Neromy právě Romové, ale o tom se vůbec nezmiňujete… Ve Vámi zveřejněném článku chybí jakákoli zmínka o této skutečnosti i v obecné rovině… Z důvodu závažnosti problematiky, o níž píšete, i z důvodu závažnosti důsledku zveřejnění takto tendenčního článku, v němž není uveden jediný protinázor a který v již dosti napjaté atmosféře přispívá k posilování předpojatých postojů vůči Romům ze strany neromských čtenářů i neromské veřejnosti obecně, Vás žádáme o uvedení informace na pravou míru“.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Analýza: Novinky.cz dřou čtenáře z kůže, v souvislosti s kriminalitou některých Romů v Británii
Organizace Equality si stěžuje deníku Právo (Novinky.cz) na nekorektnost jeho zpravodajství o Romech v Británii

Odpověď serveru Novinky.cz: výmluvy, vykrucování překrucování

Reakce Novinek.cz byla přesně taková, jaká se dala očekávat. Výmluvy, vykrucování a překrucování:

„…napsali jsme o konkrétním případě, přičemž jsme vycházeli z vyjádření ředitele českého Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. V článku je jasně řečeno, že jde o desítky případů. Při popisování trestné činnosti kohokoliv vždy dbáme na vyváženost, ale není možné u každého článku psát, kdo se takové trestné činnosti naopak nedopouští, to jde proti logice zpravodajství. Tento článek si nedával za cíl popisovat romskou problematiku a ani neřešil diskriminaci na jednu či druhou stranu. Prostě popsal fakta vycházející původně z výroční zprávy ÚOOZ. Policie nám také jasně sdělila, že často jde o lidi, kteří přicestovali do Británie žádat o azyl. Nevidím tudíž důvod, cokoliv uvádět na pravou míru.“

Jak již víme, vyjádření ředitele ÚOOZ nemohlo vést k tvrzení, že Romové „dřeli z kůže vesměs mladé Čechy,“ protože nic takového Novinkám.cz neřekl. V článku je sice řečeno, že jde o desítky případů, ale celá věc není zasazena do kontextu, jak by seriózní zpravodajství mělo být. Obyčejně se to řeší tak, že na konci článku je tzv. beground, který čtenáře seznamuje s hlavním kontextem a posloupností dění, a přidané odkazy na další články, v nichž je celá záležitost popsána podrobněji.

Právo lže, jako když Rudé právo tiskne

Za normalizace jsme užívali vtípek, který měl ovšem pravdivý základ. Říkalo se, především o komunistických funkcionářích, že lžou, jako když Rudé právo tiskne.
Pro mladší: Rudé právo byl komunistický stranický tisk, a jako takový vesměs hlásal režimní propagandu, nikoli skutečné zpravodajství. Funkcionáři lhali, Rudé právo to tisklo a k tomu přidávalo žlučovité odsudky v podobě názorů redaktorů a dalších hlásných trub režimu.

Ty doby jsou již minulostí, z Rudého práva se stalo Právo, které již není stranickým tiskem, zato vykazuje všechny neduhy volného trhu, nespoutaného profesní etikou a povědomí o náležitostech vlastní profese. Na prvním místě není snaha o objektivitu, ale snaha co nejvíc vydělat bez ohledu na cokoli dalšího. Právo proto i po listopadu 89 používá nepravdy či komentované zpravodajství k manipulaci. Nezasvěcenci (a někdy dokonce i zasvěcenci, což nechápu) často říkají, že Právo má ze všech deníků nejlepší zpravodajství, což je velký omyl. Zpravodajství Práva je stejně špatné, jako ostatních médií. Pokud by se u mainstreamových deníků dalo hovořit o větší dávce serióznosti zpravodajství, jmenoval bych Hospodářské noviny, v žádném případě ne Právo.

Hotovo, uděláno. Právo „díky“ takovým zprávám určitě vydělá. Co takováto hrubá manipulace s fakty udělá se společností, kam ji posune, je však jiná otázka. Ale ta redakci deníku Právu a serveru Novinky.cz rozhodně netrápí.

KAM DÁL?
Analýza: Novinky.cz dřou čtenáře z kůže, v souvislosti s kriminalitou některých Romů v Británii
Organizace Equality si stěžuje deníku Právo (Novinky.cz) na nekorektnost jeho zpravodajství o Romech v Británii
 

Přečteno: 2280x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo