romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

František Kostlán: Evropo, povstaň! (Proti policejnímu švejkování)

Praha, 24.6.2011 14:30, (ROMEA)
Za transparentem Evropo, povstaň! se během demonstrace neonacistů v Brně 1. 5. 2011 vystřídali postupně všichni řečníci. Policii to nevadilo. Transparent Evropo, povstaň! se zřejmě nesmí jenom brát do ruky. To už totiž policii vadí. (FOTO: Archiv Romea.cz)

Policie stíhá pár extremistů za to, že během pochodu v Brně na prvního máje nesli transparent s nápisem EVROPO POVSTAŇ!, s drobnějším nápisem „Za společnou Evropu našich národů“ ve spodní části transparentu. Nezbývá než říci, že toto trestní stíhání je hloupé. Buď je projevem policejního švejkování, či to policie dělá úmyslně.

Německo povstaň!

Jistěže je nápis Evropo povstaň! odvozen od nacistického hesla Německo povstaň!, jak se domnívají někteří odborníci. A jistěže by členové a sympatizanti DS SS, Národního odporu, Autonomních nacionalistů a podobných stran a hnutí chtěli sjednotit Evropu pod jedním vůdcem, jako se o to pokoušel Hitler. A samozřejmě, že by toto evropské sjednocení proběhlo v rámci hitlerovského nacionálního socialismu, který hlásal, že kdo není bílé rasy, není člověk, a že Germáni jsou nadřazeni Slovanům a dalším etnicko-jazykovým skupinám. (Kdo o tom ještě pořád pochybuje, ať si, kupříkladu, přečte Základní úmluvu mezi českými a německými neonacisty)

Není také třeba pochybovat, že transparenty, nápisy, hesla a jinotaje v textech, které používají čeští neonacisté, se k tomu všemu vztahují. Problémem není poznat, že lidé, kterým říkáme „neonacisté“ ve skutečnosti nechtějí nic nového a jde jim stále o totéž: vyvraždit ty, které si vybrali za své nepřátele a vyčistit společnost tak, aby byla rasově a etnicky „čistá“ . (To je - i z genetického hlediska - neuskutečnitelný nesmysl, ale fanatikům napříč ideologiemi nejde o pravdivé poznání.) A společnost pak na základě kolektivistické ideologie ovládat.

Problém je v policii

Problém je v polici samé (a ve státních zastupitelstvích a soudech, ve státních úřednících, politicích), respektive ve způsobu, jak k trestným činům ve spojení s nacismem a dalším rasismem přistupuje. Tento způsob by se dal označit jako selektivní.

Zjednodušeně by se dalo říci, že mnoho závažných, násilných a rasisticky motivovaných trestných činů se policie ani nenamáhá vyšetřovat, namísto toho stíhá někoho za nápis na transparentu. Navíc za nápis, který neonacisté nesli na svých akcích naprosto beztrestně již dříve, a to několikrát. V očích běžných lidí musí tento policejní selektivní přístup nutně vypadat podezřele, a proto je vede k otázkám, zda náckové nejsou nějak diskriminováni a svoboda slova ohrožena.

Některé z mnoha příkladů

Policie nevyšetřuje například více útoků zápalnou lahví a útoků podobných (například v Moravském Berouně a v Opavě), trestné činy naprosto zjevně rasisticky motivované jsou vyšetřovány jako běžné, neonacisti naprosto beztrestně pronášejí rasistické projevy, v nichž se otevřeně hlásí k nacismu, vyhrožují či (přímo - nepřímo) vyzývají k násilí.

Tak třeba letos v Novém Bydžově jeden ze slovenských nácků příjmením Mišún pokřikoval vysloveně rasisticky:
„… chci vás pozdravit... jménem významného bojovníka proti cikánským parazitům, zkorumpovaným politikům a sionistům Mariána Kotleby… A k tomu všemu si cikánští asociálové vesele kradou, vraždí a znásilňují… Všichni dnes vidíme, jak se v Evropě roztahují ti divní rákosníci se zvláštníma očima… Díky multikulturní výchově též nejkrásnější ženy Evropy, česká a slovenská děvčata, ztrácejí svoji hrdost s různými přistěhovalci z exotických zemí. Je dnes doslova moderní, že si nějaká mladá Evropanka najde nějakého divného, zvláštně zbarveného opičáka, který neumí pracovat…“ (Říkal toho více, toto je jen ukázka.) Mišún též zdravil dav slovenským nacistickým pozdravem Na Stráž!, za což by ho slovenská policie okamžitě zatkla.

Hradecká krajská policie po několika týdnech vyhodnocování shledala Mišúnův projev z hlediska zákona jako nezávadný. Její počínání obhajovali úředníci z Odboru bezpečnostní politiky MV, jimž také tento a další projevy v Novém Bydžově připadaly v pořádku. O pár dnů v Krupce přitom policie zatkla (a soud hned druhý den trestním příkazem odsoudil) jiného slovenského nácka, který sice také pronášel rasistický projev, ale oproti Mišúnovi byl mírnější.

Policie také nechá nácky beztrestně pokřikovat rasistická hesla v momentě, kdy pochodují romskými čtvrtěmi našich měst. Státní orgán, který by měl dohlížet na dodržování zákonů tak přímo asistuje při jejich porušování. Policisté se tak sami dopouštějí porušování zákonů. Ptejme se, proč.

„Malí Klausové“ – velcí demogogové

A samozřejmě, že se tohoto způsobu trestního stíhání hned chopili demagogové, v čele s „malým Klausem“ Petrem Hájkem. „Hrozí-li opravdu těm demonstrantům z Brna vězení za jejich transparent, jsem zvědav, jestli stejně aktivně zasáhne policie proti shromáždění, které pod totožným heslem Evropo, povstaň, organizuje Křesťanská misijní společnost v Praze. Nemluvě o tom, že tam jako hlavní řečník vystoupí člověk s velmi podivným jménem Tom Hess. Šel bych je rozehnat a pozatýkat pod heslem Policisté a Kmentové všech zemí EU, spojte se!" míní Hájek.

Tento Klausův muž vlastně říká, že je úplně stejné, když slova Evropo povstaň! používají křesťané i náckové, že se nemá rozlišovat, kdo tato (jakákoli) slova používá a v jakém kontextu - co tím vlastně myslí, jaký v nich vidí smysl, případně jaká idea se za tím skrývá.
Křesťané, kteří vyzývají k návratu k víře, jsou podle jeho demagogie stejní jako náckové, kteří vyzývají k ustavení totalitního evropského státu - a to jen proto, že požívají stejná slova.

Ve skutečnosti je to samozřejmě jinak. Něco jiného je, kdy třeba slova „Cikán“ (Cigán) použije některý z Romů, než když to samé slovo vysloví nacista či jiný rasista, protože každý z nich to říká s jinými úmysly a jiným přístupem k věci: první je tak naučený mluvit z domova, druhý používá výraz Cikán výhradně jako nadávku a urážku nebo jako označení vnitřního nepřítele.

Prohájkovaná země

Hájek dále říká, že „v naší stále dokonaleji profízlované zemi se již zítra může stát kdokoli z nás další obětí.“ Hájek je díky své hradní funkci jedním z nejvlivnějších, nejmocnějších lidí u nás. Je jedním z těch, kteří mohou ovlivňovat dění v naší zemi mnohem, mnohem více než běžný občan.

Pokud by tedy naše země byla skutečně profízlovaná, byl by za to, spolu s dalšími, odpovědný, protože proti tomu nic neudělal. Skutečnost je však jiná i v tomto případě. Naše země není profízlovaná, je však prolezlá demagogy Hájkova typu. Ti překroutí vše tak, aby to odpovídalo jejich pokřivenému pohledu na svět. A hlupáci tu demagogii berou za svou a všude ji opakují, čímž ostatním otravují život. Naše země je tedy prohájkovaná. Profízlovaná by byla v tom případě, kdyby byl Hájek fízlem. A tomuto tvrzení nemáme žádné informace, které by je mohly vyvrátit, či potvrdit.

Sečteno a podtrženo

Policie by měla na prvním místě začít vyšetřovat násilné a další závažné trestné činy, například vraždy, pokusy o vraždu a přepadení s rasistickým podtextem. Měla by ten rasistický podtext přiznat vždy, když tam skutečně je.

Na druhém místě by měla začít stíhat nácky a další rasisty za verbální výzvy k násilí, za rasistické lži pronášené na projevech a psané v krajně pravicových médiích, které jsou nepřímou výzvou k násilí, za rasistické urážky a výzvy k násilí, které zaznívají z textů písní na white power scéně.

Policie by měla okamžitě zasáhnout, když náckové zjevně porušují zákon. V demokratickém právním státě (což bohužel ČR není) by nemohli „muži zákona“ přihlížet, jak pochodující náckové zastrašují Romy rasistickými hesly a nadávkami v místě jejich bydliště.

Teprve na posledním místě by se měla policie zajímat o různé symboly a nápisy apod. Neříkám, že by jejich užívání neměla stíhat, ale v hledáčku policistů by to mělo být méně důležité než body předešlé.

Ptejme se, zda jde o úmysl

Česká policie to dělá naopak. Diskredituje tím všechny zmíněné body a nahrává tak neonacistům. V některých případech doslova legitimizuje rasismus a další nenávistné ideologie. A jelikož vím, že u policie i na ministerstvu vnitra působí v naprosté většině lidé velmi inteligentní, musím se nutně ptát, jestli to nedělají úmyslně. A pokud ano, jaké k tomu mají skutečné důvody.

A takto bychom se měli ptát všichni, jinak naši krásnou zemi velmi brzy všichni ti „malí Klausové“ společně s policisty, úředníky a neonacisty přivedou do Evropy, která povstává, aby se mohla stát další totalitní říší v řadě.

KAM DÁL?
Policie stíhá šest příznivců DSSS z propagace nacismu
Drahomír Radek Horváth: Občanská společnost se probudila
BRNO Blokuje: Odpůrci rasismu nenásilně zablokovali neonacistický pochod, přečíslili jej čtyřnásobně
Dva tisíce lidí se v Brně postavilo neonacistům. Blokáda byla úspěšná!
Brno on-line: Neonacisté neuspěli. Postavilo se jim asi dva tisíce lidí

Přečteno: 1718x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Extremismus, Neonacismus, Rasismus, Brno, 1. máj 2011HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo