romea - logo
20. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ilona
Loading
rozšířené vyhledávaní

František Kostlán: Máte Slovo aneb ukřičená domovnice s drdolem řeší problémy na Šluknovsku

Praha, 23.9.2011 20:00, (ROMEA)
FOTO: Česká televize

Romové versus majorita. Tak vyzněl včerejší pořad Máte slovo, který údajně moderuje Michaela Jílková. Namísto moderátorky však na obrazovce straší ukřičená domovnice s drdolem. Ta svým stylem dává vzpomenout na vynikající soudničky spisovatele a fejetonisty Františka Němce, v nichž na pavlačích přou se paničky s „dámami“.

VIDEO
 
Proč se vyostřila protiromská nálada na Šluknovsku?

Pořad Máte slovo je českou specialitou. Nikde na světě, ani v těch nejkomerčnějších televizích, nevysílají takový hyperbulvární kýč, moderovaný paničkou, která o situaci, jíž s pořad zabývá, neví naprosto nic. Veřejnoprávní televize tak kráčí v čele současné mediální stupidity co do zpracovávání témat formou diskuse - v těsném závěsu za Jílkovou se potácí mnohdy až polobulvární Hyde park. Důvodem vysílání těchto pořadů je podle všeho vyšší sledovanost, která je modlou všech sdělovacích prostředků, avšak právě u médií veřejné služby by neměla být absolutní prioritou. Od toho veřejnoprávní média máme, abychom vedle komerčních pitomůstek měli k dispozici i seriozně zpracované informace.

Michaela Jílková tentokrát předháněla sama sebe v soutěži o nejhorší způsob „moderování“ – jinak než v uvozovkách se nejde o její naprosté neschopnosti i všehoschopnosti vyjádřit. Ke slovu pustila, jen koho chtěla, ne toho, kdo měl co říci. Radši umožnila blekotat našeho předního rasistu, senátora Jaroslava Doubravu, jen aby mohla přerušit argumenty z romské strany. Kromě Doubravy všem ostatním, včetně Romů, skákala do řeči zcela úmyslně, aby je rozhodila a vyšroubovala pořad do co nejvyšších emočních obrátek.

Celý pořad byl postaven na střetu mezi „bílými“ a Romy. Soudkyní v této soudničce byla sama Jílková, která činila závěry z věcí, jimž evidentně nerozuměla. Neustále například zdůrazňovala, že do Šluknovského výběžku se stěhují rodiny ze Slovenska, zatímco pravda je taková, že (nejen) romské rodiny migrují v rámci tohoto výběžku, z jednoho místa na jiné, (například ze Šluknova do Rumburku – jde jen o příklad, počty a místa stěhujících se lidí nejsou známa). Nebo nenechala doříci majitele varnsdorfského hotelu Sport, který nestačil sdělit, že to je město, které jej přivedlo k tomu, aby v hotelu ubytoval Romy, že je to město, které Romy (i v hotelu Sport) sestěhovává dohromady a vytváří tak na svém území vyloučené lokality.

Přísedícími v této frašce byli policista, náměstek policejního prezidenta, a podnikatel. Obžalobu vedl Doubrava. Obhajoba dostala slovo vždy jen na chvíli, aby se pod doplňujícími dotazy, které na ni Jílková začala samovolně chrlit, mohla „rozkoktat“. Když k tomu došlo, Jílková obhajobě odebrala slovo a předala jej obžalobě či přísedícím.

Příklad: Po celou dobu Doubrava i další zásadně hovořili o Romech jako celku: „Romové kradou, Romové nepracují, Romové posedávají na lavičkách…“
Když se však Venuše Samohýlová, Romka z Rumburku, uřekla a hovořila o Češích, aniž by před tím použila výraz „někteří“, vyjela na ni Jílková okamžitě, že takové paušalizování nebude v pořadu trpět.

A když už došlo k nějakému zajímavému, pravdivému momentu, „moderátorka“ jej během chvilky zarazila. Jako například podnikatele Kozubka, který poukázal na to, že policie pláče o tom, že nemá dost prostředků, sice hezky, ale na špatném hrobě. Policejnímu viceprezidentovi řekl prostou pravdu: kdybyste vyšetřovali rozkrádání miliard, bylo by peněz dost i pro vás. A na obranou reakci policejního vyslance, že není ani zloděj ani lhář, podnikatel správně dodal: Kdo kryje zloděje, je sám zloděj.

Do České televize přichází nový ředitel, který dříve vedl komerční konkurenci. To jsem opravdu zvědav, jestli nechá Jílkovou, aby na nás ty své splašky dále z obrazovky vylévala.

VIDEO
 
Proč se vyostřila protiromská nálada na Šluknovsku?

Přečteno: 4753x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Média, ŠluknovskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo