romea - logo
15. prosince 2019 (neděle)
svátek má Radana
Loading
rozšířené vyhledávaní

František Kostlán: Máte Slovo aneb ukřičená domovnice s drdolem řeší problémy na Šluknovsku

Praha, 23.9.2011 20:00, (ROMEA)
FOTO: Česká televize

Romové versus majorita. Tak vyzněl včerejší pořad Máte slovo, který údajně moderuje Michaela Jílková. Namísto moderátorky však na obrazovce straší ukřičená domovnice s drdolem. Ta svým stylem dává vzpomenout na vynikající soudničky spisovatele a fejetonisty Františka Němce, v nichž na pavlačích přou se paničky s „dámami“.

VIDEO
 
Proč se vyostřila protiromská nálada na Šluknovsku?

Pořad Máte slovo je českou specialitou. Nikde na světě, ani v těch nejkomerčnějších televizích, nevysílají takový hyperbulvární kýč, moderovaný paničkou, která o situaci, jíž s pořad zabývá, neví naprosto nic. Veřejnoprávní televize tak kráčí v čele současné mediální stupidity co do zpracovávání témat formou diskuse - v těsném závěsu za Jílkovou se potácí mnohdy až polobulvární Hyde park. Důvodem vysílání těchto pořadů je podle všeho vyšší sledovanost, která je modlou všech sdělovacích prostředků, avšak právě u médií veřejné služby by neměla být absolutní prioritou. Od toho veřejnoprávní média máme, abychom vedle komerčních pitomůstek měli k dispozici i seriozně zpracované informace.

Michaela Jílková tentokrát předháněla sama sebe v soutěži o nejhorší způsob „moderování“ – jinak než v uvozovkách se nejde o její naprosté neschopnosti i všehoschopnosti vyjádřit. Ke slovu pustila, jen koho chtěla, ne toho, kdo měl co říci. Radši umožnila blekotat našeho předního rasistu, senátora Jaroslava Doubravu, jen aby mohla přerušit argumenty z romské strany. Kromě Doubravy všem ostatním, včetně Romů, skákala do řeči zcela úmyslně, aby je rozhodila a vyšroubovala pořad do co nejvyšších emočních obrátek.

Celý pořad byl postaven na střetu mezi „bílými“ a Romy. Soudkyní v této soudničce byla sama Jílková, která činila závěry z věcí, jimž evidentně nerozuměla. Neustále například zdůrazňovala, že do Šluknovského výběžku se stěhují rodiny ze Slovenska, zatímco pravda je taková, že (nejen) romské rodiny migrují v rámci tohoto výběžku, z jednoho místa na jiné, (například ze Šluknova do Rumburku – jde jen o příklad, počty a místa stěhujících se lidí nejsou známa). Nebo nenechala doříci majitele varnsdorfského hotelu Sport, který nestačil sdělit, že to je město, které jej přivedlo k tomu, aby v hotelu ubytoval Romy, že je to město, které Romy (i v hotelu Sport) sestěhovává dohromady a vytváří tak na svém území vyloučené lokality.

Přísedícími v této frašce byli policista, náměstek policejního prezidenta, a podnikatel. Obžalobu vedl Doubrava. Obhajoba dostala slovo vždy jen na chvíli, aby se pod doplňujícími dotazy, které na ni Jílková začala samovolně chrlit, mohla „rozkoktat“. Když k tomu došlo, Jílková obhajobě odebrala slovo a předala jej obžalobě či přísedícím.

Příklad: Po celou dobu Doubrava i další zásadně hovořili o Romech jako celku: „Romové kradou, Romové nepracují, Romové posedávají na lavičkách…“
Když se však Venuše Samohýlová, Romka z Rumburku, uřekla a hovořila o Češích, aniž by před tím použila výraz „někteří“, vyjela na ni Jílková okamžitě, že takové paušalizování nebude v pořadu trpět.

A když už došlo k nějakému zajímavému, pravdivému momentu, „moderátorka“ jej během chvilky zarazila. Jako například podnikatele Kozubka, který poukázal na to, že policie pláče o tom, že nemá dost prostředků, sice hezky, ale na špatném hrobě. Policejnímu viceprezidentovi řekl prostou pravdu: kdybyste vyšetřovali rozkrádání miliard, bylo by peněz dost i pro vás. A na obranou reakci policejního vyslance, že není ani zloděj ani lhář, podnikatel správně dodal: Kdo kryje zloděje, je sám zloděj.

Do České televize přichází nový ředitel, který dříve vedl komerční konkurenci. To jsem opravdu zvědav, jestli nechá Jílkovou, aby na nás ty své splašky dále z obrazovky vylévala.

VIDEO
 
Proč se vyostřila protiromská nálada na Šluknovsku?

Přečteno: 4751x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Média, ŠluknovskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo