romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

František Kostlán: Rekonstrukce tanvaldské střelby proběhla jednostranně, odůvodnění státní zástupkyně je demagogické

Tanvald, Praha, 18.1.2012 12:02, (ROMEA)
ilustrační foto

Pohřeb mladého Roma, který zemřel při silvestrovské střelbě v Tanvaldu, zaplatila veřejná sbírka. Rodina ji vyhlásila poté, co u města s prosbou o peníze neuspěla. Náklady na pohřeb činily 33 tisíc korun, pozůstalí ve sbírce vybrali o pět tisíc méně. Rekonstrukce případu proběhla jednostranně, bez účasti postřeleného muže, státní zástupkyně v tom nevidí nic divného. Informoval o tom server iDnes.cz.

"Pan Tatár sice zažádal město o příspěvek na pohřeb, rada města to ale odmítla, neshledala důvod, proč by mělo město přispívat na pohřeb," upozornil starosta Tanvaldu Petr Polák. Jak dodal, pokud někdo není schopen pozůstalého pohřbít z ekonomických důvodů, pak by to město zajistilo. Zaplacena by ale byla pouze kremace. "Byl by to precedens, na nás se obrací poměrně často lidé s problémem, že nemají finanční prostředky na pohřeb, město toho ale není schopno," řekl starosta.

Třiatřicet tisíc na pohřeb bylo nad možnosti rodiny, otec rodiny je bez práce. Bez pomoci ale Tatárovi nezůstali. Na číslo účtu 237843348/0300 posílali lidé rodině peníze, Tatárovi vybrali 28 tisíc korun. Na doplacení pohřbu jim zbývá ještě pět tisíc.

"Peníze nám posílali Romáci z Tanvaldska, ale třeba i ředitel školy z Prahy, inženýr Ščuka. Jsme za ně vděční. Ušetřit na pomníček už musíme zvládnout sami," doplnil otec zastřeleného Ladislav Tatár.

Rekonstrukce bez postřeleného

Jak tvrdí server iDnes.cz, podle dosavadních výsledků vyšetřování silvestrovské střelby, při níž mladý Rom zemřel a druhý byl postřelen, třiašedesátiletý muž střílel na odlehlém místě u železniční trati mezi Tanvaldem a Desnou v sebeobraně a nechtěl vraždit. Údajně se bránil útoku obou mladíků, jak podle státní zástupkyně Lenky Bradáčové vyplynulo i z rekonstrukce události. Další vyšetřování ukáže, jestli napadený střelec použil přiměřenou obranu.

Problém je ovšem v tom, že policie a státní zástupkyně nepřizvali k rekonstrukci postřeleného Roma. "Navrhl jsem opakovat rekonstrukci a znovu vyslechnout syna. Můj kluk u ní nebyl a střelec toho možná využil. Čekal jsem policii, že pro syna kvůli výslechu přijde, ale doposud se tak nestalo," řekl otec Ladislav Tatár.

"Přihlásil jsem se jako poškozený pozůstalý v trestním řízení. Čekám na zjištění výsledků vyšetřování a nahlédnutí do spisu o věci," řekl otec zastřeleného mladíka.

Státní zástupkyně vysvětluje nepřítomnost druhého, během střelby zasaženého mladíka, tak, že si prý na nic nepamatuje. "Nemohl být přizván k rekonstrukci, protože nic neví, jak řekl. Pokud nikoho nepotkal, nikde nebyl a nic neví, tak je to těžké. Nemůžeme ho přizvat na rekonstrukci. Podsouvali bychom mu něco, o čem on nic neví. Jestli nám chce sdělit něco dalšího, stačí kontaktovat policejního komisaře. Určitě budeme jeho verzi prověřovat. Ale nemůžeme ho nutit, aby si vzpomněl," komentovala státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Ze strany státní zástupkyně jde o hrubou demagogii. Postřelený muž byl policií vyslechnut jednou, a to v nemocnici, krátce po střelbě a v momentně, kdy byl pod vlivem uklidňujících léků. V tu chvíli si skutečně nemusel nic pamatovat, mohl být v šoku. To ale neznamená, že ztratil paměť. Dělá to na mě dojem, že státní zástupkyně či policie měli strach právě z toho, že si postřelený při rekonstrukci na něco vzpomene. Myslím, že poctivý soudce musí nutně jednostrannou rekonstrukci označit jako postup, který otevřeně straní jedné ze zúčastněných stran. Nikdy jsem netvrdil, jak celý incident proběhl, nebyl jsem u toho, mohlo se to stát tak i onak. A netvrdím to i nadále. Na práci české policie a státního zastupitelství se, jak je vidět i na zpackané rekonstrukci, spolehnout nedá," řekl serveru Romea.cz František Kostlán, který se dlouhodobě zabývá případy násilí z nenávisti.

Státní zástupkyně odmítá, že by policisté někomu stranili. Kauza je podle ní také stále otevřená. "Trestní řízení probíhá dál, není ukončené, bude se dělat další řada důkazů," dodala Bradáčová.

Státní zastupitelství teď bude dva až tři měsíce čekat na výsledky znaleckých posudků, balistiky nebo soudního lékařství. Podle Bradáčové budou výsledky zkoumání velmi podstatné. Vyšetřování údajně vyloučilo rasové pohnutky střelce.

ROMEA, iDnes.cz, Romea.cz
Přečteno: 5298x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Střelba v TanvalduHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo