romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Frýdek-Místek shání peníze na terénní sociální pracovníky

Frýdek-Místek, 4.2.2007 10:55, (ČTK)

Radní z Frýdku-Místku shánějí peníze na platy sociálních pracovníků, kteří pomáhají lidem v nejproblémovějších částech města. Pro tři odborníky potřebuje město získat přes půl milionu korun, požádalo už proto o dotaci Radu vlády ČR pro záležitosti romské komunity. Město tím chce navázat na šestiletou úspěšnou práci terénních pracovníků, řekla ČTK mluvčí frýdecko-místecké radnice.

V problémové části města v okolí ulice Míru žije kolem 360 Romů. "Většina z nich je zadlužena a svou situaci řeší dalšími půjčkami. Od toho se odvíjí mnoho problémů, například s neplacením poplatků. Snažíme se obyvatele hlavně informovat o dopadech jejich počínání, ve spolupráci se Společenstvím Romů na Moravě jim pomáháme najít zaměstnání," popsal úlohu terénních pracovníků Rostislav Hekera, který má na frýdecko-místeckém magistrátu na starost problematiku národnostních menšin.

Magistrát se snaží působit také na mladé Romy, kteří mají často zakořeněnou představu, že budou po vzoru svých rodičů pobírat sociální dávky. "Pokud začnou studovat, většinou do dvou let ze studií odchází. Časté je také záškoláctví a experimentování s drogami," uvedl Hekera.

V lokalitě proto funguje komunitní centrum a denní centrum pro děti předškolního věku. Městu se podařilo vytvořit systém prevence, který je založen hlavně na pořádní tematických akcí pro děti. "Právě díky terénním pracovníkům se nám daří mnohé problémy registrovat v zárodku, kdy je ještě můžeme začít úspěšně řešit," dodal Hekera.

Přečteno: 944x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo