romea - logo
27. října 2021 (středa)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Gemerská záhada: vyhrocené soužití v obci zájem nevyvolává

Gemerská Poloma, 28.4.2011 16:59, (Romano Voďi)


Už více než týden dochází v malebné vísce na jihovýchodě Slovenska k opakovanému napadení mezi Romy a příslušníky majority. Výsledkem jsou čtyři výjezdy policie, tři rozmlácené romské příbytky a dva zranění „bílí“. Pozornost médií i lidskoprávních aktivistů je ale překvapivě skoupá.
O letošním velikonočním víkendu mělo dojít k útoku třiceti až padesáti mužů (ano, i v tak banální informaci se novináři i svědci rozcházejí) na tři místní domy. Útočnici měli být, jak místní, tak z přilehlého okolí, podnapilí „bílí“ muži a o jejich motivu se můžeme jen dohadovat.
Podle slovenských médií mohlo jít o vyhrocení špatného soužití mezi Romy a ostatními obyvateli vesnice a braní „spravedlnosti“ do vlastních rukou nebo o vyhrožování kvůli stavbě parkoviště v místě romských bytovek.
My to řešit nebudeme
Tři romské rodiny napadli po desáté hodině večerní před jejich domovy, do kterých je následně pronásledovali, muži vyzbrojeni tyčemi. V domech vybili okna, vysadili dveře z pantů a rozbili skříň s elektrickými hodinami.
Napadení Romové zavolali policii, ta však dorazila, když už tam útočnici nebyli. Namísto pronásledování možných pachatelů měla podle gemerského aktivisty Stanislava Kučeráka policejní hlídka poradit vyděšeným rodinám, ať si zavolají taxíky a odjedou k příbuzným.
„Policajti na mě zvýšili hlas a kladli mi otázky typu, kdo jste vy, jste nějaký chytrý… Byli na mě nepříjemní, snažili se mi dát najevo, že jsem nikdo,“ popsal chování mužů zákona Stanislav Kučerák pro slovenskou Romskou tiskovou agenturu (RPA).
Podle něj se policejní hlídka zdržela na místě činu přibližně 20 minut, aby si zapsala základní informace a pořídila fotografie. „Potom to okomentovali asi tak, že oni to nebudou řešit, ale nějaký jiný orgán a dodali, že romské rodiny stejně nemají ani branku, tak je to vlastně veřejné prostranství,“ pokračoval pro RPA Kučerák.
Už zde se dalo předejít dalším konfliktům, pokud by policisté konali svou povinnost, namísto toho to teď vypadá, že začal řetězec odplat, který ještě více poznamená už tak špatné soužití v obci. Starosta Ján Chanas (Smer) si raději vypnul mobilní telefon a na dotazy novinářů neodpovídá. K dispozici jsou tak jen jeho vyjádření po prvních velikonočních konfliktech.
„Jde o nejnepřizpůsobivější rodiny v obci. Tito lidé nejvíc porušují zákony a poškozují práva jiných občanů. Náctiletí dennodenně popíjejí alkohol, pozdě do noci si pouštějí nahlas hudbu, vyzpěvují a obtěžují všechny okolo. V inkriminovanou noc se takto opilí Romové vydali kolem půl jedenácté do dědiny vyzbrojeni tyčemi a palicemi. Ostatně je to zřejmé z policejní zprávy,“ rozpovídal se pro reportéra Košického Korzára starosta Chanas.
Zmiňovaný policejní protokol je samozřejmý novinářům nepřístupný, takže ověřit si starostova tvrzení nelze. Zůstávají jen informace tiskové mluvčí košické krajské policie Jany Mésarové, ta potvrzuje jen napadení dvou mladých mužů, nikoli útok na romská obydlí.
„Z 22. na 23. dubna mělo dojít k napadení dvacetiletého muže, jehož doba léčení nebyla delší než sedm dnů. O hodinu dříve měl být skupinou mužů zbit dřevěnými a železnými tyčemi jednadvacetiletý muž, jehož zranění si vyžádají čtyř až pětitýdenní léčení,“ uvedla pro novináře policejní mluvčí Mésarová, která se korektně vyhýbala zmínce o etnicitě pachatelů i obětí.
Přesto do slovenských médií rychle uniklo, že napadení byli „bílí“ a útočníky naopak Romové. Ve věci vážnějšího napadení už navíc probíhá trestní stíhání za ublížení na zdraví a výtržnictví.
Kdo je tady pachatel?
Podle slovenských médií se následující dny útoky z jedné či druhé strany opakovaly. Komentář policejní mluvčí Mésarové je k dalším konfliktům ale jen obecný. Od 22. dubna do 5. května potvrdila Košickému Korzáru čtyři výjezdy policie, přičemž třikrát se mělo jednat o blíže neuvedený přestupek a jednou o výše zmíněný trestný čin.
Nepřehledné situaci už se dostalo i pozornosti krajského zastupitelstva. Gejza Milko, romský zastupitel za HZDS, už se setkal s gemerským starostou i místními Romy a slíbil případ nadále alespoň. Kdy se ale situace v obci uklidní, je předčasné odhadovat.
Titulek: Gemerská záhada
Podtitulek: Soužití v obci na jihovýchodě Slovenska se vyhrocuje, přílišný zájem to ale nevyvolává
Autorka: Kateřina Čopjaková

Přečteno: 496x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, RV 4/2011HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo