romea - logo
24. srpna 2019 (sobota)
svátek má Bartoloměj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Gipsy.cz mají Anděla!

Ostrava, 17.3.2007 20:20, (ROMEA)

Romská formace Gipsy.cz zvítězila ve výročních cenách Akademie populární hudby (APH) Anděl Allianz 2006 v kategorii Objev roku. Porazila své konkurenty Ewu Farnu a The Prostitutes. Výroční ceny ovládla kapela Kryštof, která si odnesla celkem tři sošky. Hudební osobností roku se stal Jaromír Nohavica. Do síně slávy vstoupil in memoriam Karel Svoboda.

VIDEO
Anděl 2006 - předávání výročních cen Akademie populární hudby (ČT1)
Gipsy.cz - Romano hip hop
Rozhovor s Gipsym a Vojtou Lavičkou v pořadu Před půlnocí (ČT24)

Podle hudebních kritiků si formace Gipsy.cz Anděla jednoznačně zaslouží. "Už dlouho nedopadl verdikt v tomto ranku tak jednoznačně jako letos, kdy zvítězila skupina Gipsy.cz, jež si titul novátorským přístupem ke křížení romské lidové hudby a hip hopu bezvýhradně zasluhuje," napsal například server iDNES.cz. "Za Gipsy.cz český tisk sám od sebe lobboval už při Eurosongu, takže jejich Anděl je spíš potěšitelným zjištěním, že cesta nahoru nepotřebuje silný management a PR za zády," napsal server Aktualně.cz.

Během slavnostního večera se představila i další romská kapela Gulo čar, která společně s Lucií Bílou zaspívala hit Láska je láska.

Gipsy.cz: Ukázky z CD Romano hip hop

Romano hip hop

Jednou
7 z 8
Tajsa

Formace Gipsy.cz v jejímž čele stojí romský rapper a zpěvák Radoslav „Gipsy“ Banga v březnu vyrazila na své první evropské turné (více zde...)

Radoslav Banga alias Gipsy se na hudební scéně pohybuje od svých třinácti let. Za tu dobu stačil jakožto člen hiphopových Syndrom Snopp leckoho pourážet a zároveň šokovat coby spoluautor hitu prvních Superstar.

Pracovní záběr se neodráží negativně na kvalitě tvorby – Gipsy byl za svá dvě regulérní alba nominován na řadu ocenění.

Na housle Gipsyho doprovází Vojta Lavička (známý z někdejších Deep Sweden či Álom), kontrabasista Jan Surmaj a kytarista a akordeonista Petr Surmaj. Kapela vyniká svým energickým koncertním projevem, který koření notnou dávkou osobitého humoru a sebeironie.

Hudební kapela Kryštof se stala kapelou roku, cenu si odnesla také za kategorii skladba roku, v níž se prosadila její píseň Rubikon. Stejnojmenné album u akademiků zvítězilo rovněž v kategorii pop & dance.

Výroční cenu Akademie populární hudby Anděl Allianz 2006 letos poprvé získal zpěvák kapely Monkey Business Matěj Ruppert, zpěvačkou roku se stala Anna K.

Do Síně slávy akademici letos uvedli in memoriam skladatele Karla Svobodu, který koncem ledna ve věku 68 let spáchal sebevraždu. Cenu převzali jeho syn Petr Svoboda a vdova Vendula Svobodová.

Anděla si odnesla také kapela Wohnout, která bodovala v kategorii nejlepší rockové album se svou novinkou Polib si dědu. Cenu za nejlepší klip roku získal režisér Jan Zajíček za klip k písni Známka punku kapely Visací zámek.

Jako hudební událost roku hlasující již podruhé vyhlásili mezinárodní hudební festival United Colours of Ostrava.

V kategorii hip hop & r'n'b vyhrála skupina Pio Squad s albem Punk is Dead. Žánrovou kategorii folk & country vyhrálo duo Žamboši za album To se to hraje. V kategorii DVD roku zvítězil Michal Pavlíček se záznamem loňského květnového koncertu pro Beatovou síň slávy.

Speciální cenu za charitu předal prezident Akademie populární hudby Petr Šiška společně s premiérem Mirkem Topolánkem organizátorům projektu České televize Pomozte dětem.

FOTO: Mars-Promotion a ČT1

Přečteno: 1776x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo