romea - logo
16. června 2019 (neděle)
svátek má Zbyněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Gipsy.cz mají Anděla!

Ostrava, 17.3.2007 20:20, (ROMEA)

Romská formace Gipsy.cz zvítězila ve výročních cenách Akademie populární hudby (APH) Anděl Allianz 2006 v kategorii Objev roku. Porazila své konkurenty Ewu Farnu a The Prostitutes. Výroční ceny ovládla kapela Kryštof, která si odnesla celkem tři sošky. Hudební osobností roku se stal Jaromír Nohavica. Do síně slávy vstoupil in memoriam Karel Svoboda.

VIDEO
Anděl 2006 - předávání výročních cen Akademie populární hudby (ČT1)
Gipsy.cz - Romano hip hop
Rozhovor s Gipsym a Vojtou Lavičkou v pořadu Před půlnocí (ČT24)

Podle hudebních kritiků si formace Gipsy.cz Anděla jednoznačně zaslouží. "Už dlouho nedopadl verdikt v tomto ranku tak jednoznačně jako letos, kdy zvítězila skupina Gipsy.cz, jež si titul novátorským přístupem ke křížení romské lidové hudby a hip hopu bezvýhradně zasluhuje," napsal například server iDNES.cz. "Za Gipsy.cz český tisk sám od sebe lobboval už při Eurosongu, takže jejich Anděl je spíš potěšitelným zjištěním, že cesta nahoru nepotřebuje silný management a PR za zády," napsal server Aktualně.cz.

Během slavnostního večera se představila i další romská kapela Gulo čar, která společně s Lucií Bílou zaspívala hit Láska je láska.

Gipsy.cz: Ukázky z CD Romano hip hop

Romano hip hop

Jednou
7 z 8
Tajsa

Formace Gipsy.cz v jejímž čele stojí romský rapper a zpěvák Radoslav „Gipsy“ Banga v březnu vyrazila na své první evropské turné (více zde...)

Radoslav Banga alias Gipsy se na hudební scéně pohybuje od svých třinácti let. Za tu dobu stačil jakožto člen hiphopových Syndrom Snopp leckoho pourážet a zároveň šokovat coby spoluautor hitu prvních Superstar.

Pracovní záběr se neodráží negativně na kvalitě tvorby – Gipsy byl za svá dvě regulérní alba nominován na řadu ocenění.

Na housle Gipsyho doprovází Vojta Lavička (známý z někdejších Deep Sweden či Álom), kontrabasista Jan Surmaj a kytarista a akordeonista Petr Surmaj. Kapela vyniká svým energickým koncertním projevem, který koření notnou dávkou osobitého humoru a sebeironie.

Hudební kapela Kryštof se stala kapelou roku, cenu si odnesla také za kategorii skladba roku, v níž se prosadila její píseň Rubikon. Stejnojmenné album u akademiků zvítězilo rovněž v kategorii pop & dance.

Výroční cenu Akademie populární hudby Anděl Allianz 2006 letos poprvé získal zpěvák kapely Monkey Business Matěj Ruppert, zpěvačkou roku se stala Anna K.

Do Síně slávy akademici letos uvedli in memoriam skladatele Karla Svobodu, který koncem ledna ve věku 68 let spáchal sebevraždu. Cenu převzali jeho syn Petr Svoboda a vdova Vendula Svobodová.

Anděla si odnesla také kapela Wohnout, která bodovala v kategorii nejlepší rockové album se svou novinkou Polib si dědu. Cenu za nejlepší klip roku získal režisér Jan Zajíček za klip k písni Známka punku kapely Visací zámek.

Jako hudební událost roku hlasující již podruhé vyhlásili mezinárodní hudební festival United Colours of Ostrava.

V kategorii hip hop & r'n'b vyhrála skupina Pio Squad s albem Punk is Dead. Žánrovou kategorii folk & country vyhrálo duo Žamboši za album To se to hraje. V kategorii DVD roku zvítězil Michal Pavlíček se záznamem loňského květnového koncertu pro Beatovou síň slávy.

Speciální cenu za charitu předal prezident Akademie populární hudby Petr Šiška společně s premiérem Mirkem Topolánkem organizátorům projektu České televize Pomozte dětem.

FOTO: Mars-Promotion a ČT1

Přečteno: 1776x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo