romea - logo
23. září 2019 (pondělí)
svátek má Berta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Gipsy.cz v první desítce hitparády World Music Charts Europe

Praha, 4.4.2007 15:39, (ROMEA)

Romská formace Gipsy.cz, která nedávno získala hudební cenu Anděl v kategorii Objev roku 2006, slaví úspěchy i v zahraničí. Debutové album Gipsy.cz Romano Hip Hop se aktuálně umístilo na 8. místě ve World Music Charts Europe. Kapela si tak během března polepšila o 5 míst. Je to vůbec poprvé, kdy se hudebníci z České republiky probojovali v této hitparádě do první desítky. Žebříček sestavuje každý měsíc přes 50 předních world music publicistů z 23 evropských zemí, kteří prezentují WMCE na evropských radiích. Více na http://www.wmce.de.

Kapela Gipsy.cz se tento měsíc představí také posluchačům BBC Radio 3 v pořadu World Routes. V březnu se objevila píseň Jednou z alba Romano Hip Hop na kompilaci Gipsy Groove věhlasného amerického labelu Putumayo. V dubnu se pak stejná píseň objeví i na kompilaci Balkanica, kterou vydává italský Fairwood Music.

Zájem o Gispsy.cz neutuchá ani v domácím prostředí. Například páteční koncert v Českých Budějovicích musel být pro velký zájem přeložen z klubu Solnice do větší Baziliky. Fanoušci Gipsy.cz se mohou těšit o velikonočních svátcích i na další koncerty, kapela vystoupí v sobotu 7. dubna v Nahořanech u Strakonic a v pondělí 9. dubna v pražském Lucerna Music Baru.

Kapela na jaře letošního roku vyrazila na evropské turné, na kterém zavítá mimo jiné do Rakouska, Velké Británie, Nizozemí, Slovenska, Maďarska a Německa. Samozřejmě nechybí ani koncerty na různých místech České republiky. Aktualizovaný přehled koncertů je na internetových stránkách kapely www.gipsy.cz

V čele Gipsy.cz stojí romský rapper a zpěvák Radoslav „Gipsy“ Banga, který se na hudební scéně pohybuje od svých třinácti let. Za tu dobu stačil jakožto člen hiphopových Syndrom Snopp leckoho pozurážet a zároveň šokovat coby spoluautor hitu prvních Superstar. Pracovní záběr se neodráží negativně na kvalitě tvorby – Gipsy byl za svá dvě regulérní sólová alba nominován na řadu ocenění. Na housle hraje a zpívá spolutvůrce projektu Gipsy.cz Vojta Lavička (známý z někdejších Deep Sweden či Álom). Dalšími členy kapely jsou kontrabasista Jan Surmaj a kytarista a akordeonista Petr Surmaj. Kapela vyniká svým energickým koncertním projevem, který koření notnou dávkou osobitého humoru a sebeironie. Kapela Gipsy.cz vydala na sklonku loňského roku v koprodukci Indies Scope Records, Mars Promotion a Colours Promotion již zmiňované album Romano Hip Hop. V textech zaznívá romština, čeština i angličtina. Gipsy.cz mimo jiné podporuje britská nezisková organizace CM.

Přečteno: 1319x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Gipsy.czHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo