romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Gipsy Kings zvedli na "barevném" festivalu na nohy tisíce lidí

Ostrava, 14.7.2007 22:10, (ČTK)

Hlavní hvězda třetího dne festivalu Colours of Ostrava, francouzská romská kapela Gipsy Kings, přilákala na své vystoupení velké množství posluchačů. Koncert "králů" romské hudby si nenechaly ujít tisíce lidí, kteří zaplnili celé prostranství před hlavní scénou. Energická hudba kapely zvedla na nohy i posluchače, kteří předtím odpočívali vleže na zemi ve stínu stromů.

Již prvních pár taktů směsice flamenka, rumby a latinských rytmů s příměsí vlivů arabské hudby přiměla k tanci velkou část posluchačů, další se do jejího rytmu alespoň vlnili v bocích. Výjimkou nebyli dokonce ani invalidé, jeden z nich se v davu nadšeně točil kolem své rovněž francouzské hole.

Kapela se obešla bez ohňostrojů a světelných efektů, diváci jen mohli na plátnech po stranách pódia sledovat detaily hry skupiny i sólových partů muzikantů.

Během devadesátiminutového vystoupení Gipsy Kings zahráli řadu novějších skladeb, na četné prosby jásajících a tleskajících posluchačů však ke konci zařadili i přes dvě desítky let staré hity jako Volare a Baila Me. Ani po závěrečné skladbě Bamboleo je publikum nechtělo pustit z pódia.

Osmičlenná kapela, jejíž jádro tvoří pětice hráčů na kytary "španělky", pochází z jihu Francie. Skupina vznikla již v polovině 70. let, jméno Gipsy Kings nosí od roku 1982. Sedm let poté pronikla na přední evropská pódia a předznamenala zde pozdější módní vlnu world music, která vychází z kulturních kořenů různých národů. Právě na tuto hudbu se v Česku ostravský festival již šestým rokem zaměřuje.

Gipsy Kings se do Česka vrátili po třech letech, tehdy byli hvězdou festivalu Islands of Prague. Jejich předkapelou tam byla domácí romská kapela Bengas. Její muzikanti dnes vystoupili ve stanu na vedlejší scéně a jednu písničku věnovali právě Gipsy Kings, jež označili za své vzory.

Ostravskou hudební přehlídku, která skončí v neděli, završí vystoupení britské zpěvačky Marianne Faithfullové.

Přečteno: 1055x
 

Kam dál:

Štítky:  

KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo