romea - logo
26. září 2022 (pondělí)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Gypsy Celebration 2007 na hradě Svojanov

Svojanov, 4.7.2007 11:38, (ROMEA)

Již sedmý rok se na hradě Svojanov u Poličky bedlivě připravuje unikátní podívaná, plná nevšedních zážitků a milých setkání, osvětlená ohněm, loučemi a stovkami svíček. Již po sedmé se zde sejdou ti nejlepší z českých, slovenských a letos i zahraničních romských interpretů, zpěváků, tanečníků, herců, muzikantů, a také těch, kterým romská hudba, tradice, kultura a rodinná atmosféra přirostla k srdci.

Občanské sdružení MIRET na festivalu Gypsy Celebration 2007 letos představí přes 500 účinkujících ve věkovém rozmezí od 2 do 80ti let a všichni do jednoho budou po tři noci a dva celé dny bavit všechny příznivce všeho romského.

IDEA PROJEKTU
Celý festival má podtitul: „Romové gadžům“ a našim hlavním posláním celé akce je vytvořit neformální prostředí pro setkání romské a majoritní společnosti na neutrální „půdě umění“. Umělecká činnost nám slouží jako prostředek, jako jazyk, kterému všichni, kdo chtějí, rozumí a naslouchají a pokud mají odvahu a trošku talentu, tak i tímto jazykem mluví. Sejdeme se, abychom společně pohovořili, vzájemně si naslouchali a třeba i jen tiše mlčeli v rytmech a melodiích tradiční i současné romské tvorby.

FESTIVALOVÉ VEČERY – PÁTEK, SOBOTA, NEDĚLE (27.-29.7. 2007)
Slavnostní zahájení festivalu připravujeme na pátek 27.7.2007 v 18:00 hodin. Celý páteční program bude moderovat paní Iveta Demeterová z internetového romského rádia Rota a představí mladou nastupující romskou generaci v zastoupení: Tomáš Kačo, Igor Berko, bratři Holubovi, Valika Duždová, Ali Berky, Adriana Gáborová, Emo Görci, Nika Balogová, Pavlína Matiová, Jolana Oláhová, Jiří Daniel, Jitka Matiová, taneční a pěvecký soubor Kesaj (Slovensko), taneční soubory: Cikne Čhave (Česká republika), M Dance club junior (Česká republika), Mersi (Česká republika), hudební skupina Le Čhavendar a další.... Ve 21:00 jeviště přivítá organizátorku celého festivalu paní Idu Kelarovou s její kapelou Romano Rat a sborem Apsora, který se svými aktivitami podílí na realizaci dětského tvůrčího tábora pro talentované romské děti na hradě Svojanov, který je nedílnou součástí celého programu. Následovat je budou další interpreti a hudebníci jako například Romani zor (Slovensko), Kale (Česká republika), Devla drom (Česká republika), Gitans (Česká republika), Romano zorba (Česká republika) a speciální hosté Váradi roma café (Maďarsko).

V sobotu 28.7.2007 budete mít možnost shlédnout a poslechnout si současnou romskou tvorbu. Vystoupí dalších několik desítek umělců, kteří přijdou představit své umění. M dance club profi (Česká republika), Terne čhave (Česká republika), Ondra Krajňák & band (Slovensko), speciální hosté Titi Winterstein & Ensemble (Německo) a jejich host Volker Biesenbender (Švýcarsko), Martin Bies + Flamenco clan (Slovensko), speciální hosté Imer traja brizani & jazz amala band (Slovinsko), Antonín Gondolán, Věra Gondolanová, Filip Gondolán + Band (Česká republika), Connection (Česká republika), Ida Kelarová & Desiderius Dužda & Jazz Famelija (Česká republika + Slovensko).

Nedělní program bude opět probíhat, jako každý rok, v duchu tradiční romské hudby. Moderátorskou taktovku přebere pan Richard Samko a společně s kapelami jako jsou Janka a Vlado Sendreiovci (Slovensko), cimbálovka Karola Radiče (Slovensko) a jejich host Věra Bílá (Česká republika), taneční a pěvecký soubor Kesaj (Slovensko), taneční soubor Mersi (Česká republika ), Kaľi čercheň - Romathan (Slovensko), Čilágos (Česká republika), Bartošovci (Slovensko), Ivan Herákem s kapelou (Česká republika) a speciální hosté cimbálovka ve složení: cimbál - Rmös Sándor, klarinet - Tuporka András, viola: Suki János, kontrabas: Molnár Laci (Maďarsko), vás provedou autentickou romskou oslavou v tradičním stylu.

Celý festival proběhne za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, odboru kultury Pardubického kraje, města Polička a nadace Arbor vitae. Na realizaci celého projektu se podílí občanské sdružení MIRET, profesionální sbor amatérských zpěváků Apsora, 50 dobrovolníků, přes 500 účinkujících a samozřejmě všichni ti, kteří na hrad zavítají a podpoří svou účastní tradici celého projektu.

DENNÍ PROGRAM – SOBOTA, NEDĚLE (28.-29.7. 2007)
Přes oba víkendové dny je od 10:00 do 18:00 připraven bohatý program pro všechny návštěvníky. Taneční a pěvecké workshopy, přednášky, diskuse, filmy a mnoho dalšího.

DALŠÍ INFORMACE
• Vstupné pro děti do 12 let - 50 Kč/den, pro občané ZTP a ZTPP - 100 Kč/den.
• Festivalové večery 200 Kč/večer (18:00-02:00).
• Celodenní program (workshopy atd.) včetně hudebního festivalového večera 500 Kč/celý den (10:00 - 02:00).

Doprava:
Hlídané parkoviště v podhradí, odkud bude zajištěna kyvadlová autobusová doprava (ve špičce každých 15 min, jinak každých 30 min odjezd a příjezd na hrad nebo z hradu na parkoviště). Z TECHNICKÝCH DŮVODŮ NENÍ MOŽNÉ PARKOVAT PŘÍMO V HRADNÍCH PROSTORÁCH.

Přečteno: 1961x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, AkceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo