romea - logo
19. dubna 2021 (pondělí)
svátek má Rostislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Haider řídil opilý a jel nepřiměřenou rychlostí

Vídeň, 15.10.2008 21:26, (ROMEA)

Korutanský zemský hejtman a šéf Svazu pro budoucnost Rakouska (BZÖ) Jörg Haider, který v sobotu časně ráno zahynul při automobilové nehodě, měl v době havárie v krvi 1,8 promile alkoholu. Agentuře APA to řekl Haiderův mluvčí Stefan Petzner.

"Je pravda, že Jörg Haider byl v době nehody opilý. Mohu to a musím potvrdit," uvedl Petzner.

Do této chvíle se o tom, že Haider řídil pod vlivem alkoholu, pouze spekulovalo. Za hlavní příčinu nehody se označovala nepřiměřená rychlost - Haiderův vůz totiž poblíž Klagenfurtu narazil do betonového sloupu poté, co rychlostí přes 140 kilometrů v hodině předjel jiné auto. Přikázaná rychlost na daném úseku silnice přitom byla 70 kilometrů v hodině. Osmapadesátiletý ultrapravicový politik utrpěl několik vážných poranění a na místě zemřel.

Před svou osudnou cestou se Haider zúčastnil společenské akce ve Veldenu, kde se podle svědků výborně bavil, ale alkohol prý nepil. Policie podle zákona zkoušku na alkohol provádět nemusela - v Rakousku totiž u smrtelných úrazů, při nichž neutrpí újmu žádná další osoba, testy na alkohol povinné nejsou.

Pokud má řidič v krvi více než 1,2 promile alkoholu, není prakticky schopen jízdy. Ztrácí veškerou orientaci, dělá hrubé chyby a postrádá za volantem jakoukoli sebekontrolu. Obsah 1,8 promile zhruba odpovídá sedmi vypitým velkým pivům či 1,5 litru vína.

KAM DÁL?
Pravicový populista Jörg Haider zahynul při automobilové nehodě

Přečteno: 1027x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rakousko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo