romea - logo
9. srpna 2022 (úterý)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Hiri - romské zpravodajství 1-2/2012

Praha, 9.3.2012 10:16, (ROMEA)

První vydání pořadu Hiri v roce 2012 přinese divákům několik novinek. První romskou zpravodajskou relaci na internetu uvádí nová moderátorka Iveta Kokyová.  Inovovali jsme také znělku pořadu a jistě si všimnete i nové grafiky ve zpravodajství. Krátké zprávy v olašštině opět uvádí Vincent Holub. A kam nás letošní první Hiri zavedou?

Nejprve se podíváme do Brna, kde se vítězem prestižní módní soutěže TOP STYL DESIGNER 2012 stal student módní tvorby Pavel Berky s kolekcí XY. Soutěž je součástí programu mezinárodní módní veletrhy STYL a KABO na brněnském výstavišti.

V pátek 10. února 2012 vystoupila v pražském paláci Akropolis slavná kapela Parno Graszt z Maďarska. A ROMEA TV byla u toho. Tuto hudební skupinu považují odborníci za představitelku autentické romské lidové hudby, nikoli její zkomercionalizované podoby. Její krédo lze vyjádřit sloganem "Romové sobě". Multigenerační rodinná sestava z maďarského venkova hrála prvních patnáct let pro publikum ve svém okolí, jejich první album produkoval virtuózní romský cimbálista Kalman Balogh.

Další zpráva je bohužel velmi smutná. Poslední rozloučení s jedním z nejuznávanějších romských básníků Vlado Oláhem proběhlo v pátek 3. února 2012 ve 13 hodin v kostele Svaté Rodiny v Praze 6 - Řepích. Oláh byl jednou z nejvýraznějších osobností romské menšiny, které se podařilo vstoupit do většinového povědomí, a to jak svým dílem literárním, tak přínosem v oblasti sociální, politické i pedagogické.

V lednu 2012 vznikla nová strana, kterou založili romští aktivisté. Cílem Strany rovných příležitostí (SRP) je "hájit nejen zájmy Romů, ale všech sociálně slabých vrstev". Předsedou strany je člen rady vlády pro národnostní menšiny Štefan Tišer. My jsme se s členy ústředního vedení sešli a přinášíme vám s nimi rozhovory.

I poslední zpráva se týká politiky. Strana NS LEV21 ve středu 23. února 2012 v Praze uspořádala programový seminář pod názvem „Boj proti sociálnímu vyloučení“. Řešení tohoto negativního fenoménu dnešní doby je součástí volebního programu národně socialistické strany. Renata Berkyová se ptala na základní priority programu NS LEV 21 předsedy strany Jiřího Paroubka.

Přečteno: 677x
 

Kam dál:

Štítky:  

Hiri, VideoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo