romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Hiri - romské zpravodajtví 3/2012

Praha, 10.4.2012 9:32, (ROMEA)

Březnovým vydáním pořadu Hiri nás provede moderátorka Iveta Kokyová. Kromě čtyř hlavních zpráv nebudou chybět ani krátké zprávy z kultury a politiky.

První zpráva nás zavede do pražské Lucerny na výstavu Lucerna proti rasismu, kterou připravila obecně prospěšná společnost OPONA. Výstava je umístěna v pasáži pražského paláce Lucerna u Václavského náměstí (v části pasáže mezi kinem a vchodem do koncertního sálu). Na dvaceti panelech se zde zájemci mohou až do konce dubna seznámit s tím, jak k romské tématice přistupují česká média a se základy židovské a romské moderní historie. Na zahájení výstavy promluvila vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková, ředitelka o.p.s. OPONA Pavla Kantnerová a autor části výstavy o mediálním obrazu Romů František Kostlán ze sdružení ROMEA.

Štáb ROMEA TV v Duchcově zjišťoval, jakým způsobem zde probíhá privatizace městských bytových domů. Radnice v severočeském Duchcově nečekaně změnila podmínky prodeje některých městských bytových domů, aby vyhověla skupině podnikatelů, kteří domy i s nájemníky chtějí od města výhodně koupit. Podnikatelé městu nabídli, že odkoupené domy opraví do jednoho roku a město se jim chystá velkou část nákladů na opravy zaplatit. Někteří nájemníci by byli ochotni si své byty či domy odkoupit a dokonce i garantovat jejich opravu do jednoho roku, není však vůbec jisté, zda jim město jejich byty odprodá. Nedávný výzkum, který pro Agenturu pro sociální začleňování zpracoval sociolog Štěpán Ripka, ukázal, že již nyní v prodávaných domech žije celkem třetina nájemníků pod oficiálně uznávanou hranicí chudoby. Pokud by město domy prodalo a nový majitel v důsledku prodeje zvýšil nájem, nově se pod hranici chudoby dostane nejméně dalších 23 nájemníků a situace všech ostatních se výrazně zhorší. Více se dozvíte ve druhé reportáži březnových Hirů.

Po několikaměsíční tvrdé práci byl konečně zveřejněn videoklip, kde účinkují děti z pražského nízkoprahového klubu Beztíže. Text a zpěv je práce dětí, které se každý den setkávají s otázkami, jež se týkají jejich identity. Díky jejich osobní zkušenosti je klip velice věrohodně zpracován a obsahuje jakýsi odkaz společnosti v podobě slov v první sloce: „Jsem Cigán a nestydím se za to“. Klip se stává hitem internetu, na serveru Youtube.com ho za pouhé tři dny zhlédlo již více než deset tisíc lidí. Podívejte se na něj i vy.

Poslední zpráva nás zavede na tiskovou konferenci. Český helsinský výbor ji uspořádal ke zveřejnění několika závěrů Stínové zprávy o stavu rasismu v Evropě za období 2010-2011. Ta byla vydána u příležitosti Mezinárodního dne proti rasismu 21. března občanskou společností bojující proti rasismu ENAR.

Přečteno: 691x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Video, HiriHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo