romea - logo
20. září 2020 (neděle)
svátek má Oleg

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Hirt: Jiří Čunek - Klesla mu popularita, opět tedy „vytáhl“ Romy

Praha, 12.1.2008 13:29, (Převzato: Lidové noviny)

Romské problematice se vedoucí Centra aplikované antropologie a terénního výzkumu plzeňské univerzity Tomáš Hirt dlouhodobě věnuje. Některých tezí z jeho prací zřejmě využil i Jiří Čunek. „Takto to nelze zjednodušovat,“ říká ale Hirt.

ČTĚTE TAKÉ
Čunek: Romská kultura je v rozporu s listinou práv a svobod

Tomáš Hirt (33)
Vyučuje na katedře antropologie a historických věd Západočeské univerzity v Plzni, kde vede také Centrum aplikované antropologie a terénního výzkumu. Dlouhodobě se věnuje problematice sociálního vyloučení. Zároveň pracuje v plzeňské pobočce Člověka v tísni.

LN: Co si myslíte o této větě týkající se problematiky romské komunity: Nejde o problém národnostní, ale o problém sociálního vyloučení, které postihuje převážně příslušníky romské komunity především proto, že jejich tradiční kultura není s kulturou moderní společnosti slučitelná...? Lze to takto říct?
To je právě problém. To bych ale musel mluvit deset minut... V určitých aspektech ano, v určitých ne. Jde o to, že kultura, která se předává v romských osadách, ze kterých pochází většina Romů, kteří se momentálně nacházejí v České republice, spočívá na příbuzenském principu. To znamená na širokých příbuzenských vazbách. Tyto široké příbuzenské vazby se těm lidem vyplatí udržovat i v prostředí českých sociálně vyloučených lokalit právě proto, že podmínky v těchto lokalitách jsou poměrně nejisté. Ty sociálně vyloučené lokality jsou ale součástí moderní společenské situace. Nicméně platí, že tyto vazby mohou představovat určitou bariéru integrace těch lidí na úroveň životního stylu střední třídy. Často se například dělí o svoje příjmy a zdroje s řadou svých příbuzných. Čili na jedné straně ano: kulturní výbava sociálně vyloučených Romů v ČR představuje určitou zátěž při sociálním vzestupu. Ale na druhé straně se ta osadní kultura ukazuje jako výhodný model adaptace v prostředí sociálně vyloučených lokalit, které jsou nedílnou součástí moderní komplexní kultury.

ČTĚTE TAKÉ
ROMEA: KDU-ČSL prokazuje svou nekompetentnost pro řešení sociálních problémů

LN: Je podle vás možné, že problémy vyloučených skupin Romů jsou způsobeny i tím, že v jejich komunitách funguje kastovní systém, široké rodiny se musí o vše dělit, a když například někdo pracuje, musí část svých výdělků odevzdávat příbuzným, již nepracují, což snižuje jeho motivaci pracovat?
Do určité míry ano, ale je to přílišné zjednodušení. Faktorů nezaměstnanosti je celá řada, například zadluženost a hrozba exekuce. Ale prosím nezlobte se. My se této problematice dlouhodobě věnujeme. Ten výklad je tak komplikovaný, že nelze shrnout do odpovědi v novinovém rozhovoru. I odborný článek, který jsme na toto téma nedávno publikovali, měl padesát stránek. A i ten pokrýval jen část té problematiky.

LN: Ptám se proto, že citovaný výrok i teze, kterou jsem přednesl ve druhé otázce, pocházejí ze čtyřstránkového referátu Jiřího Čunka na téma sociálně vyloučených občanů v rámci konference KDU-ČSL. Jemu ty čtyři stránky stačily. Částečně používal i některé teze z vašich odborných textů, na kterých jste spolupracoval s Markem Jakoubkem. Jiří Čunek je znám svým kontroverzním postojem vůči Romům z minulosti. Co říkáte na to, že se nyní na věc snaží jít,,vědecky“?
Jako bývalý ministr pro místní rozvoj má samozřejmě právo tuto otázku tematizovat. Nicméně je úplně zřejmé, proč to dělá. Osobně se domnívám, že se teď chce opět zviditelnit svým starým tématem, tentokrát jako koncepční chlapík. A strhnout stranou pozornost od svých ostatních problémů. Já bych mu v tomto opravdu nerad poskytoval alibi, i kdyby nyní z našich prací citoval celé odstavce. Protože to, co říkal dříve, byl opravdu mimořádný populismus. A obávám se, že i teď mu jde o něco jiného než o systémové řešení situace sociálně vyloučených lidí.

FOTO: www.clovekvtisni.cz

Petr Kolář
Přečteno: 2669x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, Čunek útočí na RomyHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo