romea - logo
17. února 2019 (neděle)
svátek má Miloslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Historik Ctibor Nečas dostane cenu Muzea romské kultury

Brno, 18.10.2011 10:04, (ROMEA)
ilustrační foto

Letošní cenu Muzea romské kultury v Brně dostane historik Ctibor Nečas. Muzejníci ho chtějí ocenit jako vědce, který se celý život věnuje romským dějinám a s muzeem spolupracuje. Nečas také muzeu předal do sbírek některé písemnosti, řekla dnes novinářům Jana Poláková pověřená vedením instituce. Muzeum letos ocenění udělí potřetí. Loni ho získal Ján Sajko, který víc než 20 let učí výtvarnou výchovu ve slovenské romské základní škole. První cenu dostala muzejní mecenáška Jana Šustová.

Muzeum, které letos slaví 20 let od založení, předá letos dvě ceny. Speciální ocenění k výročí obdrží brněnský romský aktivista Karel Holomek. Podle Polákové je to člověk, který stál u zrodu instituce a romskou problematikou se celý život zabývá. Holomek je otcem ředitelky muzea Jany Horváthové.

Muzejníci dnes zároveň představili výstavu, kterou k dvacetiletému výročí připravili. Připomíná začátky muzea, kdy několik lidí působilo v pronajatých kancelářích a různě se stěhovalo po Brně, i současnost, kdy je muzeum státní organizací, spravuje sbírkový fond o 30.000 předmětech, pořádá výstavy, semináře i akce pro romské děti.

Výstavu se prý tvůrci snažili pojmout co nejpestřeji. Zahrne promítání filmu, který k výročí vznikl, i módní přehlídku. Modelové předvedou tradiční romské oděvy z ČR i zahraničí. Kurátorka Taťána Bártová Pavelková k oblékání řekla, že například na Balkáně Romové tradiční oděv stále nosí, a to nejen jako kroj, ale jako tradiční denní ošacení. U nás prý Romy ovlivňují v oblékání hlavně většinové módní trendy. Pokud lze mluvit o romském přístupu k módě, pak si libuje ve výrazných barvách, zejména červených tónech, a lesku. Časté je použití kovových ozdob a flitrů. "Ale nelze to brát jako berou minci," uvedla kurátorka.

Dětské návštěvníky by na výstavě měl potěšit interaktivní koutek. Děti tam budou moci hmatem rozeznávat, jaké věci se skrývají v krabici, skládat puzzle a hádat, k čemu slouží méně obvyklé předměty. Jejich bohatá výstava bude i součástí expozice. Kurátoři do ní zařadili kovadliny a kovářské měchy, kotle, džezvy, oděvy, šperky, obuv, koše i výrobky z loubků, tedy tenkých proužků dřeva. "Snažili jsme se navodit atmosféru stísněných prostor prvních kanceláří a sbírkových depozitářů," uvedla Bártová Pavelková.

KAM DÁL?
 
Muzeum romské kultury letos slaví dvacáté narozeniny

Přečteno: 1158x

 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Barber Valentýn Toráč (FOTO: Archiv Valentýna Toráče)

videoBarber Valentýn Toráč: Jsem produktivní, potřebuji v životě něco vytvářet

15.2.2019 18:20
Další díl pořadu Desetiminutovka Plus jsme natáčeli na svatého Valentýna s Valentýnem Toráčem, který v Praze provozuje barber shop.
 celý článek

--ilustrační foto--

Ústí nad Labem vyhlásilo bezdoplatkovu zónu na celém území města, včetně Trmic

14.2.2019 13:35
Ústí nad Labem vyhlásilo bezdoplatkovu zónu na celém území města, včetně Trmic. Magistrát usoudil, že celé město je „oblast se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů“. To znamená, že nově příchozí obyvatele nebudou moci pobírat doplatky na bydlení. Platnost tohoto opatření nabyde 4. března. Zjistila to Česká televize.
 celý článek

Facebooková prezentace spolku Čonoro

Kandidát strany se sloganem o havěti působí ve spolku, který má pomáhat Romům a řešit situaci v Chanově

13.2.2019 16:45
Kandidát strany se sloganem o havěti působí ve spolku, která má pomáhat Romům a řešit situaci v Chanově Kandidát politické strany Otevřená radnice Most, která v loňských komunálních volbách uváděla na svých propagačních materiálech slogan „Jen deratizační prostředky na tu havěť nestačí!“ a na sociálních sítí k nim přidávala popisek „Nulová tolerance nepřizpůsobivým“ Pavel Pöschl se měsíc po volbách stal zástupcem nově vzniklé organizace pro pomoc Romům Čonoro v Mostě.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo