romea - logo
23. srpna 2019 (pátek)
svátek má Sandra
Loading
rozšířené vyhledávaní

Historik Ctibor Nečas dostane cenu Muzea romské kultury

Brno, 18.10.2011 10:04, (ROMEA)
ilustrační foto

Letošní cenu Muzea romské kultury v Brně dostane historik Ctibor Nečas. Muzejníci ho chtějí ocenit jako vědce, který se celý život věnuje romským dějinám a s muzeem spolupracuje. Nečas také muzeu předal do sbírek některé písemnosti, řekla dnes novinářům Jana Poláková pověřená vedením instituce. Muzeum letos ocenění udělí potřetí. Loni ho získal Ján Sajko, který víc než 20 let učí výtvarnou výchovu ve slovenské romské základní škole. První cenu dostala muzejní mecenáška Jana Šustová.

Muzeum, které letos slaví 20 let od založení, předá letos dvě ceny. Speciální ocenění k výročí obdrží brněnský romský aktivista Karel Holomek. Podle Polákové je to člověk, který stál u zrodu instituce a romskou problematikou se celý život zabývá. Holomek je otcem ředitelky muzea Jany Horváthové.

Muzejníci dnes zároveň představili výstavu, kterou k dvacetiletému výročí připravili. Připomíná začátky muzea, kdy několik lidí působilo v pronajatých kancelářích a různě se stěhovalo po Brně, i současnost, kdy je muzeum státní organizací, spravuje sbírkový fond o 30.000 předmětech, pořádá výstavy, semináře i akce pro romské děti.

Výstavu se prý tvůrci snažili pojmout co nejpestřeji. Zahrne promítání filmu, který k výročí vznikl, i módní přehlídku. Modelové předvedou tradiční romské oděvy z ČR i zahraničí. Kurátorka Taťána Bártová Pavelková k oblékání řekla, že například na Balkáně Romové tradiční oděv stále nosí, a to nejen jako kroj, ale jako tradiční denní ošacení. U nás prý Romy ovlivňují v oblékání hlavně většinové módní trendy. Pokud lze mluvit o romském přístupu k módě, pak si libuje ve výrazných barvách, zejména červených tónech, a lesku. Časté je použití kovových ozdob a flitrů. "Ale nelze to brát jako berou minci," uvedla kurátorka.

Dětské návštěvníky by na výstavě měl potěšit interaktivní koutek. Děti tam budou moci hmatem rozeznávat, jaké věci se skrývají v krabici, skládat puzzle a hádat, k čemu slouží méně obvyklé předměty. Jejich bohatá výstava bude i součástí expozice. Kurátoři do ní zařadili kovadliny a kovářské měchy, kotle, džezvy, oděvy, šperky, obuv, koše i výrobky z loubků, tedy tenkých proužků dřeva. "Snažili jsme se navodit atmosféru stísněných prostor prvních kanceláří a sbírkových depozitářů," uvedla Bártová Pavelková.

KAM DÁL?
 
Muzeum romské kultury letos slaví dvacáté narozeniny

Přečteno: 1160x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo