romea - logo
14. srpna 2020 (pátek)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Historik Ctibor Nečas dostane cenu Muzea romské kultury

Brno, 18.10.2011 10:04, (ROMEA)
ilustrační foto

Letošní cenu Muzea romské kultury v Brně dostane historik Ctibor Nečas. Muzejníci ho chtějí ocenit jako vědce, který se celý život věnuje romským dějinám a s muzeem spolupracuje. Nečas také muzeu předal do sbírek některé písemnosti, řekla dnes novinářům Jana Poláková pověřená vedením instituce. Muzeum letos ocenění udělí potřetí. Loni ho získal Ján Sajko, který víc než 20 let učí výtvarnou výchovu ve slovenské romské základní škole. První cenu dostala muzejní mecenáška Jana Šustová.

Muzeum, které letos slaví 20 let od založení, předá letos dvě ceny. Speciální ocenění k výročí obdrží brněnský romský aktivista Karel Holomek. Podle Polákové je to člověk, který stál u zrodu instituce a romskou problematikou se celý život zabývá. Holomek je otcem ředitelky muzea Jany Horváthové.

Muzejníci dnes zároveň představili výstavu, kterou k dvacetiletému výročí připravili. Připomíná začátky muzea, kdy několik lidí působilo v pronajatých kancelářích a různě se stěhovalo po Brně, i současnost, kdy je muzeum státní organizací, spravuje sbírkový fond o 30.000 předmětech, pořádá výstavy, semináře i akce pro romské děti.

Výstavu se prý tvůrci snažili pojmout co nejpestřeji. Zahrne promítání filmu, který k výročí vznikl, i módní přehlídku. Modelové předvedou tradiční romské oděvy z ČR i zahraničí. Kurátorka Taťána Bártová Pavelková k oblékání řekla, že například na Balkáně Romové tradiční oděv stále nosí, a to nejen jako kroj, ale jako tradiční denní ošacení. U nás prý Romy ovlivňují v oblékání hlavně většinové módní trendy. Pokud lze mluvit o romském přístupu k módě, pak si libuje ve výrazných barvách, zejména červených tónech, a lesku. Časté je použití kovových ozdob a flitrů. "Ale nelze to brát jako berou minci," uvedla kurátorka.

Dětské návštěvníky by na výstavě měl potěšit interaktivní koutek. Děti tam budou moci hmatem rozeznávat, jaké věci se skrývají v krabici, skládat puzzle a hádat, k čemu slouží méně obvyklé předměty. Jejich bohatá výstava bude i součástí expozice. Kurátoři do ní zařadili kovadliny a kovářské měchy, kotle, džezvy, oděvy, šperky, obuv, koše i výrobky z loubků, tedy tenkých proužků dřeva. "Snažili jsme se navodit atmosféru stísněných prostor prvních kanceláří a sbírkových depozitářů," uvedla Bártová Pavelková.

KAM DÁL?
 
Muzeum romské kultury letos slaví dvacáté narozeniny

Přečteno: 1176x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo