romea - logo
24. dubna 2019 (středa)
svátek má Jiří
Loading
rozšířené vyhledávaní

Historik Ctibor Nečas dostane cenu Muzea romské kultury

Brno, 18.10.2011 10:04, (ROMEA)
ilustrační foto

Letošní cenu Muzea romské kultury v Brně dostane historik Ctibor Nečas. Muzejníci ho chtějí ocenit jako vědce, který se celý život věnuje romským dějinám a s muzeem spolupracuje. Nečas také muzeu předal do sbírek některé písemnosti, řekla dnes novinářům Jana Poláková pověřená vedením instituce. Muzeum letos ocenění udělí potřetí. Loni ho získal Ján Sajko, který víc než 20 let učí výtvarnou výchovu ve slovenské romské základní škole. První cenu dostala muzejní mecenáška Jana Šustová.

Muzeum, které letos slaví 20 let od založení, předá letos dvě ceny. Speciální ocenění k výročí obdrží brněnský romský aktivista Karel Holomek. Podle Polákové je to člověk, který stál u zrodu instituce a romskou problematikou se celý život zabývá. Holomek je otcem ředitelky muzea Jany Horváthové.

Muzejníci dnes zároveň představili výstavu, kterou k dvacetiletému výročí připravili. Připomíná začátky muzea, kdy několik lidí působilo v pronajatých kancelářích a různě se stěhovalo po Brně, i současnost, kdy je muzeum státní organizací, spravuje sbírkový fond o 30.000 předmětech, pořádá výstavy, semináře i akce pro romské děti.

Výstavu se prý tvůrci snažili pojmout co nejpestřeji. Zahrne promítání filmu, který k výročí vznikl, i módní přehlídku. Modelové předvedou tradiční romské oděvy z ČR i zahraničí. Kurátorka Taťána Bártová Pavelková k oblékání řekla, že například na Balkáně Romové tradiční oděv stále nosí, a to nejen jako kroj, ale jako tradiční denní ošacení. U nás prý Romy ovlivňují v oblékání hlavně většinové módní trendy. Pokud lze mluvit o romském přístupu k módě, pak si libuje ve výrazných barvách, zejména červených tónech, a lesku. Časté je použití kovových ozdob a flitrů. "Ale nelze to brát jako berou minci," uvedla kurátorka.

Dětské návštěvníky by na výstavě měl potěšit interaktivní koutek. Děti tam budou moci hmatem rozeznávat, jaké věci se skrývají v krabici, skládat puzzle a hádat, k čemu slouží méně obvyklé předměty. Jejich bohatá výstava bude i součástí expozice. Kurátoři do ní zařadili kovadliny a kovářské měchy, kotle, džezvy, oděvy, šperky, obuv, koše i výrobky z loubků, tedy tenkých proužků dřeva. "Snažili jsme se navodit atmosféru stísněných prostor prvních kanceláří a sbírkových depozitářů," uvedla Bártová Pavelková.

KAM DÁL?
 
Muzeum romské kultury letos slaví dvacáté narozeniny

Přečteno: 1159x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo