romea - logo
21. ledna 2020 (úterý)
svátek má Běla
Loading
rozšířené vyhledávaní

Historik Ctibor Nečas dostane cenu Muzea romské kultury

Brno, 18.10.2011 10:04, (ROMEA)
ilustrační foto

Letošní cenu Muzea romské kultury v Brně dostane historik Ctibor Nečas. Muzejníci ho chtějí ocenit jako vědce, který se celý život věnuje romským dějinám a s muzeem spolupracuje. Nečas také muzeu předal do sbírek některé písemnosti, řekla dnes novinářům Jana Poláková pověřená vedením instituce. Muzeum letos ocenění udělí potřetí. Loni ho získal Ján Sajko, který víc než 20 let učí výtvarnou výchovu ve slovenské romské základní škole. První cenu dostala muzejní mecenáška Jana Šustová.

Muzeum, které letos slaví 20 let od založení, předá letos dvě ceny. Speciální ocenění k výročí obdrží brněnský romský aktivista Karel Holomek. Podle Polákové je to člověk, který stál u zrodu instituce a romskou problematikou se celý život zabývá. Holomek je otcem ředitelky muzea Jany Horváthové.

Muzejníci dnes zároveň představili výstavu, kterou k dvacetiletému výročí připravili. Připomíná začátky muzea, kdy několik lidí působilo v pronajatých kancelářích a různě se stěhovalo po Brně, i současnost, kdy je muzeum státní organizací, spravuje sbírkový fond o 30.000 předmětech, pořádá výstavy, semináře i akce pro romské děti.

Výstavu se prý tvůrci snažili pojmout co nejpestřeji. Zahrne promítání filmu, který k výročí vznikl, i módní přehlídku. Modelové předvedou tradiční romské oděvy z ČR i zahraničí. Kurátorka Taťána Bártová Pavelková k oblékání řekla, že například na Balkáně Romové tradiční oděv stále nosí, a to nejen jako kroj, ale jako tradiční denní ošacení. U nás prý Romy ovlivňují v oblékání hlavně většinové módní trendy. Pokud lze mluvit o romském přístupu k módě, pak si libuje ve výrazných barvách, zejména červených tónech, a lesku. Časté je použití kovových ozdob a flitrů. "Ale nelze to brát jako berou minci," uvedla kurátorka.

Dětské návštěvníky by na výstavě měl potěšit interaktivní koutek. Děti tam budou moci hmatem rozeznávat, jaké věci se skrývají v krabici, skládat puzzle a hádat, k čemu slouží méně obvyklé předměty. Jejich bohatá výstava bude i součástí expozice. Kurátoři do ní zařadili kovadliny a kovářské měchy, kotle, džezvy, oděvy, šperky, obuv, koše i výrobky z loubků, tedy tenkých proužků dřeva. "Snažili jsme se navodit atmosféru stísněných prostor prvních kanceláří a sbírkových depozitářů," uvedla Bártová Pavelková.

KAM DÁL?
 
Muzeum romské kultury letos slaví dvacáté narozeniny

Přečteno: 1167x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo