romea - logo
27. května 2022 (pátek)
svátek má Valdemar

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Hlaste se k etnickému původu, vyzývá kampaň rumunské Romy

Bukurešť (Rumunsko), 22.8.2011 11:01, (ROMEA)

Rumunští Romové, jichž se v zemi odhaduje až k jednomu milionu, jsou v těchto dnech nabádáni k přiznávání své etnicity při říjnovém sčítání obyvatel. Mnozí ji totiž v oficiálních censech z obav před diskriminací dosud nehlásí. Informace o skutečném početním stavu romské populace v zemi může přitom pomoct při tvorbě integračních politik či při čerpání dotací z EU.

"Mnoho Romů se ke svému etnickému původu nepřiznává z obav před předsudky, se kterými se setkávají," řekl Marina Mandache z romského sdružení Romani Criss, jež má kampaň na starosti. "Bojí se diskriminace a marginalizace. Staří lidé mají dokonce strach z deportací, jak se to stávalo za druhé světové války."

Sdružení v rámci kampaně rozšiřuje letáky, diskutuje s lidmi a pořádá veřejná shromáždění v oblastech, kde žijí romské komunity. Do akce se zapojí i hlavní televizní stanice, které budou vysílat speciální spoty. Kampaň podpořil i nejpopulárnější romský zpěvák Jean, který se objevuje v reklamních spotech.

"Jsme si jisti, že vlivem této kampaně se bude při sčítání více a více Romů hlásit ke svému původu," řekla programová ředitelka Romani Criss Oana Mihalacheová. "Když se zjistí skutečný počet Romů, pomůže to vládě dělat jasnější politiku a potom také se podstatně zvýší finanční pomoc od Evropské unie."

Rumunsko připravuje sčítání obyvatel na říjen. Bude to první sčítání po vstupu země do EU v roce 2007. Při posledním sčítání v roce 2001 mělo Rumunsko 21,6 milionu obyvatel.

ČTK, ras, čtk
Přečteno: 584x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rumunsko, Sčítání lidu 2011HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo