romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Holešov vystěhuje Romy na periferii

Holešov, 19.8.2010 0:09, (ROMEA)

Holešov vystěhuje neplatiče nájemného a problémové obyvatele romské kolonie ve Školní ulici na periferii. Nabídne jim zde jednoduché montované bydlení. Desítky lidí tak do konce září změní bydliště. Radnici k razantnímu opatření dohnaly rostoucí dluhy, které v současnosti dosahují 300.000 korun. Město by se také rádo zbavilo problémové lokality ve svém centru. Uvedla to dnes Česká televize (ČT).

Tento pátek začne ve Vizovicích na Zlínsku výroba jednoduchého kontejnerového bydlení. Bude obsahovat 17 bytů o velikosti 2 + kk a 3+ kk. "Na rozdíl od kdysi tolik diskutovaného podobného bydlení ve Vsetíně tady bude minimum společných prostorů, každý byt bude mít svou předzahrádku. Vedení holešovské radnice už odsouhlasilo u vizovického výrobce vybavení bytů," uvedla televize.

Starosta Holešova Zdeněk Janalík (ODS) televizi řekl, že montované bydlení bude k nerozeznání od běžné výstavby. ČT zmínila, že vizovická firma stavěla například v Norsku podobné sociální byty, v Německu domovy pro seniory nebo v Jihlavě mateřskou školku.

Radnice nyní s nájemníky kolonie vyjednává o stěhování. Nájemníci ale musí uznat dluh na nájemném, podepsat splátkový kalendář a zavázat se k nezvyšování dluhu. "Splácení dluhu bude dlouhodobé, máme představu o částce 500 Kč za měsíc. K tomu se musí přičíst 1500 Kč za nový nájem, zálohy na energie už si bude každý stanovovat individuálně," dodal starosta.

Obyvatelům tamní kolonie se nelíbí odlehlost lokality od města. Byty totiž budou postaveny v Bořenovské ulici nedaleko bývalé drůbežárny na kraji města.

Radnice nehodlá ze svého plánu slevit. Naplno pokračují zemní práce v budoucí lokalitě nového bydlení. Stěhování začne ve druhé polovině září, po jeho skončení bude holešovská kolonie zbourána.

Radnice o svém projektu přesvědčila vládního zmocněnce pro lidská práva Michaela Kocába, který Holešov na začátku léta navštívil, uvedla ČT.

Přečteno: 1410x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo