romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Hradecký soud odročil na neurčito případ žaloby Romů z Popovic

Hradec Králové, 2.2.2007 11:33, (ČTK)

Krajský soud v Hradci Králové dnes odročil na neurčito projednávání žaloby romské rodiny Danišových z Popovic u Jičína, která se domáhá omluvy a odškodnění po bývalých dvojici policistů. Ti do bytu Danišových vtrhli v květnu 2003. Oba muži byli v roce 2005 již dříve za útok odsouzeni k podmíněným trestům (více zde...).

"Velikost jednací síně vylučuje účast veřejnosti, což je v rozporu s ústavní zásadou veřejnosti jednání. Druhým důvodem odročení je údajný špatný zdravotní stav jednoho z žalovaných, který má doložit lékařskou zprávou, zda by účast veřejnosti během líčení neblaze působila na jeho zdraví," řekla dnes novinářům soudkyně Věra Adámková.

Žalobou na ochranu osobnosti se rodina Danišových domáhá ochrany osobních práv. Od žalovaných požadují omluvu a také odškodnění. "Návrhy se pohybují řádově v desítkách tisíc korun, samozřejmě bude záležet na rozhodnutí soudu," řekl dnes novinářům Robert Cholenský z Ligy lidských práv.

Bývalý policista Marek Vraštil byl odsouzen za porušování domovní svobody na 20 měsíců odnětí svobody s odkladem na čtyři roky, jeho někdejšího kolegu Karla Berouska soud za stejný trestný čin potrestal ročním vězením s podmíněným odkladem na tři roky. Berousek během hlavního líčení nevypovídal, Vraštil několikrát uvedl, že je nevinný. Podle tehdejšího verdiktu soudu se v případu nepodařilo prokázat rasový motiv útoku.

Přečteno: 909x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí



HLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky







..
romea - logo